Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już ponad tysiąc uchodźców z Ukrainy leczył słupski szpital

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku leczył już 1007 pacjentów uchodźców z Ukrainy. Pomoc medyczną otrzymują zarówno dorośli, jak i dzieci. Na słupskiej porodówce urodziło się już ośmioro dzieci, których matki są uchodźczyniami.

Od wybuchu wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego 2022 roku do 2 czerwca 2022 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku leczono łącznie 521 dzieci.

- Na SOR udzielono pomocy 247 dzieciom z czego 97 wymagało przeniesienia na Oddział Pediatryczny lub Chirurgii Ogólnej dla Dzieci celem dalszego leczenia. Ponadto mamy uciekające z Ukrainy urodziły w słupskim szpitalu 8 maluchów. W trybie ambulatoryjnym leczono 276 dzieci w ramach Nocnej Opieki Chorych oraz Poradni Chirurgii Ogólnej dla Dzieci - mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy szpitala w Słupsku. - Głównymi przyczynami hospitalizacji są: infekcja górnych dróg oddechowych, zakażenie żołądkowo-jelitowe, drobne urazy. Przedział wiekowy leczonych w szpitalu dzieci waha się od 1 dnia do 17. roku życia. Obecnie na oddziałach szpitalnych przebywa dwoje dzieci z Ukrainy.

W grupie pełnoletnich uchodźców z Ukrainy w słupskim szpitalu leczono łącznie 476 osób. 170 osób otrzymało pomoc na SOR oraz na innych oddziałach szpitalnych: wewnętrznym, kardiologicznym, neurologicznym, nefrologicznym, hematologicznym, chemioterapii, ortopedii, chirurgii ogólnej, neurochirurgicznym oraz ginekologiczno-położniczym. W trybie ambulatoryjnym leczono 306 osób w ramach Nocnej Opieki Chorych, POZ, Poradni Chorób Zakaźnych, Poradni Onkologicznej, Poradni Chirurgii Stomatologicznej oraz Stacji Dializ.

- Głównymi przyczynami hospitalizacji wśród osób dorosłych są choroby onkologiczne dotychczas leczone na Ukrainie, choroby internistyczne i urazy. Przedział wiekowy leczonych uchodźców z Ukrainy mieści się od 18 do 87. roku życia. Obecnie leczonych na oddziałach szpitalnych jest czworo pełnoletnich obywateli Ukrainy.

Lekarza ze szpitala w Słupsku maja pod opieką także dzieci z domów dziecka na Ukrainie.

– Do liczby leczonych w naszym szpitalu uchodźców należy dodać także grupę prawie 300 dzieci z ukraińskich domów dziecka, które zostały ewakuowane do ośrodków wypoczynkowych w Runowie, Rowach i Ustce – mówi Anetta Barna–Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Szpitalni pediatrzy przebadali wszystkie maluchy, aby zorientować się w jakim są stanie zdrowia. Od przyjazdu nasz personel stale monitoruje stan zdrowia dzieci i organizuje im pomoc.

Przebywający w Polsce uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć w szpitalu na udzielenie pomocy medycznej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
– Nasz personel stara się włączyć hospitalizację dodatkowych pacjentów ukraińskich w system leczenia, tak aby proces ten odbywał się bez szkody dla polskich pacjentów. Serdecznie dziękuję pracownikom naszego szpitala, że stają na wysokości zadania i sprawnie pomagają uchodźcom - mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza