Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już teraz negocjuj bezpieczną umowę z deweloperem

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Marcin Bielecki
Od 29 kwietnia wejdzie w życie ustawa deweloperska chroniąca kupujących mieszkania i domy w przypadku upadłości dewelopera.
Od 29 kwietnia wejdzie w życie ustawa deweloperska chroniąca kupujących mieszkania i domy w przypadku upadłości dewelopera.
Kupujący sami muszą troszczyć się o bezpieczeństwo transakcji.

 - Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już dziś wpisać do księgi wieczystej roszczenia kupującego czy podpisać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego - podpowida Jarosław Sadowski, analityk Expandera. - Pamiętajmy o zastrzeżeniu możliwości odstąpienia od takiej umowy np. w przypadku braku możliwości uzyskania kredytu.

 Nowa ustawa Od 29 kwietnia wejdzie w życie ustawa deweloperska chroniąca kupujących mieszkania i domy w przypadku upadłości dewelopera.

 Ustawa określa m. in. że obowiązkowe będzie zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Wielu deweloperów nie ma nic przeciwko temu, aby już dziś zastosować takie rozwiązanie. Przy okazji warto spróbować wynegocjować wpisanie roszczenia (o wybudowanie nieruchomości, wyodrębnienie lokalu i przeniesienie jego własności) do księgi wieczystej nieruchomości.

- Zapewni nam to łatwiejsze dochodzenie swoich praw w przypadku upadłości dewelopera - podreśla Sadowski.

Bezpieczeństwo zapewni nam także powiązanie w umowie terminów płatności poszczególnych rat (transz) z poszczególnymi etapami budowy.

- Deweloper będzie dostawał od nas kolejne kwoty pod warunkiem, że będą realizowane zaplanowane etapy budowy - wyjaśnia ekspert. - Dzięki temu, gdyby deweloper zbankrutował, ewentualne straty będą mniejsze.

 Kary za opóźnienia Przed ewentualnymi opóźnieniami w budowie można zabezpieczyć się poprzez wprowadzenie kar do umowy.

- Deweloperzy zastrzegają karty umowne np. w przypadku, gdy kupujący spóźni się z dokonaniem wpłaty. My możemy zastrzec kary w przypadku niedotrzymania terminów budowy przez dewelopera - podpowiada ekspert. - Warto przy okazji zwrócić uwagę na szczegółowe sformułowania użyte w tych zapisach. Najlepiej jeśli więc deweloper będzie musiał nam zapłacić w przypadku opóźnienia, a nie zwłoki.

Ważne jest również to czy wysokość kar umownych, stosowanych w stosunku do dewelopera i kupującego, jest jednakowa.

 

Warto wiedzieć
Jarosław Sadowski, analityk Expandera 
Można będzie odstąpić od umowy 
Zapisem, który jest bardzo korzystny dla kupującego jest możliwość odstąpienia od umowy, gdy nie uzyska kredytu, przy dochowania należytej staranności. Klauzulę warto zastosować także gdy cena nie jest podana jako określona kwota lecz jej ostateczna wysokość będzie zależała od zmian np. cen materiałów budowlanych czy stawki VAT. Drastyczny wzrost wartości takich czynników może spowodować, że ostateczna cena nieruchomości będzie znacznie wyższa niż nam się to pierwotnie wydawało. W takiej sytuacji dobrze jest mieć możliwość wycofania się z transakcji.
Podobne rozwiązanie można zastosować, gdy cena nieruchomości zależy od ostatecznej powierzchni. Często nieznacznie różni się ona od tej planowanej. Można zapisać umowie, że jeśli różnica w powierzchni planowanej i ostatecznej nie jest większa niż np. 1,5 proc., to cena nie ulega zmianie. W przeciwnym wypadku cena zostaje podwyższona, ale klient ma prawo do odstąpienia od umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza