MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już wiadomo, kiedy przedsiębiorcy otrzymają pierwsze postojowe z ZUS

Zbigniew Marecki
Archiwum
ZUS informuje, że w środę (15 kwietnia) na kontach przedsiębiorców mają się pojawić pierwsze świadczenia postojowe. W województwie pomorskim to świadczenie ma trafić do prawie 7 tysięcy wnioskodawców.

- Musiałam zawiesić działalność gospodarczą. Złożyłam w ZUS wniosek o świadczenie postojowe. Teraz nie mogę się doczekać przelewu, bo powoli kończą mi się pieniądze. Może "Głos" mógłby sprawdzić, kiedy mój i innych wniosek zostanie zrealizowany? - pyta pani Michalina ze Słupska. Według Krzysztofa Cieszyńskiego, regionalnego rzecznika prasowego ZUS, pierwsi pomorscy przedsiębiorcy otrzymają pomoc z ZUS 15 kwietnia.

- Wówczas to ZUS przeleje na konta 6987 z nich pierwsze świadczenia postojowe. Łącznie odziały ZUS w Gdańsku i Słupsku przekażą kwotę ponad 13,8 mln złotych - zapewnia Cieszyński.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie należności na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także o świadczenie postojowe.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br., a przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Milarex i Rio Creativo w walce z koronawirusem. Powstał darm...

ZUS uruchomił specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów, który ułatwia weryfikację składanych wniosków.
ZUS zachęca do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). To zdecydowanie przyspiesza ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie. Wnioski do ZUS można składać elektronicznie lub papierowo.

Zobacz także: Firmy w dużych tarapatach przez koronawirusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza