Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już wiadomo, kto wybuduje bazę tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Alek Radomski [email protected]
Budowa kompleksu bazy tarczy antyrakietowej w Rumunii. Identyczny obiekt powstanie w Redzikowie.
Budowa kompleksu bazy tarczy antyrakietowej w Rumunii. Identyczny obiekt powstanie w Redzikowie. Archiwum
Kontrakt na budowę kluczowej części bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie wygrała amerykańska firma AMEC Programs Inc.

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami Departament Obrony USA podpisał pierwszy kontrakt na budowę bazy w Redzikowie. Infrastrukturę pod najważniejsze elementy tarczy, czyli m.in. radar i wyrzutnie, ma zapewnić AMEC Programs Inc. z Alpharetta w stanie Georgia w USA.

Koszt to ponad 182 miliony dolarów. Prace na terenie byłego lotniska wojskowego w Redzikowie mają zakończyć się do 9 kwietnia 2018 roku.

To pierwsze tak duże postępowanie dla tego projektu, choć nie ostatnie. Korpus Inżynierów US Army przygotowuje oddzielny przetarg na budowę całej infrastruktury towarzyszącej.

Drugie zamówienie ma dotyczyć budowy biur, mieszkań, hangarów i innych obiektów, w których marynarze US Navy, obsługujący instalację, będą pracować i żyć. Strona amerykańska na ten cel zamierza przeznaczyć kwotę od 25 do 100 milionów dolarów i przygotowuje postępowanie przetargowe.

Przypomnijmy, że Amerykanie podpiszą umowę z jedną dużą firmą, z którą o ewentualnych zleceniach będą rozmawiać mniejsi, w tym miejscowi podwykonawcy.

Równolegle w Redzikowie pojawili się pierwsi żołnierze.

- Są to pracownicy amerykańskich instytucji zaangażowanych w budowę bazy - informuje Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. o pracowników Agencji Obrony Rakietowej, Marynarki Wojennej USA oraz Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych

Tymczasem straty z tytułu obecności bazy wciąż liczą lokalne samorządy. Konwent wójtów i burmistrzów powiatu słupskiego zlecił opracowanie raportu dotyczącego utraconych korzyści w wyniku lokalizacji elementów tarczy w Redzikowie.

Dokument ma pomóc w rozmowach z rządem dotyczących kwestii rekompensat, bo tarcza wprowadza pewne ograniczenia, co może odstraszać inwestorów. Samorządowcy liczą głównie na wsparcie przy inwestycjach infrastrukturalnych, ale także na pomoc w znalezieniu strategicznego inwestora dla regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza