Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamery monitoringu uratowały dewastowany park w Słupsku?

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
W ramach drugiego etapu rewitalizacji powstał w 2018 roku tzw. kieszeniowy ogród między ulicami Jaracza a Długą. I po paru miesiącach wyglądał, jak po przejściu armii Wandalów. Teraz zaś znowu wygląda jak nowy. Czy dlatego, że doczekał kamer monitoringu?

Kieszeniowy park, jak nazwali go urzędnicy powstał w ramach działania obejmującego zagospodarowanie podwórek w rejonie ulicy Długiej. Zaniedbany ogród Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jaracza zamienił się w ów rewitalizowany park. Kieszeniowy bo o pow. ok. 0,4 ha. Park w ciągu dnia jest miejscem ogólnodostępnym, zarówno dla podopiecznych DDPS-u, seniorów z okolicy, uczestników Centrum Inicjatyw Społecznych, osób korzystających z Placówki Wsparcia „Dom Sąsiedzki”, mieszkańców sąsiednich kwartałów i całego miasta.

Jednak wystarczyło tylko parę miesięcy i w ogrodzie na który wydano milion złotych wyglądało, nieciekawie. Teraz znowu alejki spacerowe są całe i czyste, a miejsca odpoczynku z ławkami i stolikami do gry w szachy urokliwe. Teren został oświetlony i zabezpieczony monitoringiem.

- Monitoring był w ramach projektu, ale nie był połączony w system miejski i nikt go nie śledził. Teraz już jest. A to tego parku mamy bardzo blisko - mówi Paweł Dyjas, komendant słupskiej straży miejskiej. - Można rzec, że monitoring się sprawdza w takich miejscach.

- Mamy taką porę roku, że nie przesądzajmy. Przyjdą letnie miesiące, gości w tym parku przybędzie. Mam nadzieję, że będą o niego bardziej dbać niż rok temu - mówi Marcin Treder, dyrektor słupskiego MOPR. - Nie chodzi o kamery, ale i akcje, nawet te drobne edukacyjne, które przeprowadzamy w tym rejonie miasta. Mieszkańcy muszą czuć, że to jest ich park i o niego dbać.

To dwie pierwsze ulice w rewitalizowanym kwartale miasta, które już mają nowe nawierzchnie. Mowa o najkrótszej ulicy w mieście, czyli Świętopełka. Wielu bierze ją za... podwórko. Tymczasem jest to ulica, Teraz już dawne stare płyty na niej zastąpiły nowe. Na jej skrzyżowaniu z ulicami Sygietyńskiego i Długą zrobiono podwyższenie, by kierowcy zwalniali. Nowa nawierzchnia, miejsca parkingowe oraz chodniki są już na całej długości ulicy Sygietyńskiego. Brakuje jeszcze znaków i... zieleni, która jest tam zaplanowana.Prace na tych ulicach zaczęły się w drugim tygodniu lipca. Generalnie roboty na drogach w kwartale między ulicami Deotymy, Paderewskiego, Jaracza i Ogrodową mają potrwać do końca października przyszłego roku. Teraz drogowcy robią fragment Długiej od Sygietyńskiego po Polną.To wszystko w ramach II etapu rewitalizacji miasta. Na ulice zostanie wydane ponad 8 mln zł. Modernizacja całego kwartału obejmuje też nowe, energooszczędne oświetlenie i ustawienie elementów małej architektury. Plan ożywienia zakłada również remont komunalnych kamienic, a na zapleczu podwórza ulicy Długiej i Ogrodowej modernizację budynku, w którym funkcjonować będzie Placówka Wsparcia „Dom Sąsiedzki”. Na dwóch kondygnacjach o łącznej powierzchni ok. 220 metrów kwadratowych znajdą się sale do zajęć indywidualnych, spotkań grupowych biuro, jadalnia z aneksem kuchennym i zaplecze sanitarne. To tu pomoc uzyskają dzieci mające problemy z nauką oraz rodziny przeżywające trudności w pełnieniu ról wychowawczych. Koszt tej jednej inwestycji to blisko 5,3 mln. złotych. Powstaje też otwarte podwórko, park między Ogrodową a Długą.<iframe src="//get.x-link.pl/81a7c9b0-aab7-e9af-6082-77a82c5982e7,f15b38ed-812a-f2ae-5f4f-376445f41224,embed.html" width="640" height="360" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen="" allow="autoplay; fullscreen" scrolling="no"></iframe>

Rewitalizacja w Słupsku. Zobacz wyremontowane ulice [zdjęcia]

Park podlega pod słupski MOPR, który był partnerem w projekcie, ale jeszcze w tym roku ma go przejąć pod zarząd PGM.

Urzędnicy odpowiedzialni za rewitalizację Słupska podkreślają, co było widać przy pierwszej rewitalizacji w okolicach Wojska Polskiego,z czasem na nowych obiektach, podwórkach jest coraz mniej aktów wandalizmu. słupszczanie wraz z poprawą otoczenia, poprawiają zachowanie.

Zobacz także:
Powstaje też otwarte podwórko, park między Ogrodową a Długą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza