Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień węgielny wbudowany! Dzisiaj Łeba ma powody do dumy

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Budowa/wizualizacja/transmisja online
Budowa/wizualizacja/transmisja online Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
We wtorek 18 maja w Międzynarodowy Dzień Muzeów w Łebie podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.

Powstające Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie jest 10. oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzealnicy postanowili swoje tegoroczne święto uczcić uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę. Uroczystość na placu budowy zgromadziła ludzi morza, świata kultury, polityków, samorządowców, duchowieństwo, projektantów i wykonawców tego unikatowego obiektu.

- Dawno w Łebie nie byłem. To jedno z piękniejszych miejsc nad Bałtykiem, gdzie Polacy od dziecka bywają – rozpoczął swoje przemówienie prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, podkreślając, że uczestniczy w nadzwyczajnym wydarzeniu, bo budowa muzeum jest rzeczą niesamowitą, a obiekt spełniać będzie funkcje naukowe, poznawcze i edukacyjne. - Budowa wpisuje się w dzieło powstawania i przekształcania ponad stu obiektów muzealnych w Polsce na stulecie odzyskania niepodległości.

Wicepremier podkreślił, że największą atrakcją będzie stalowy kuter (trzeba go przetransportować do muzeum jeszcze przed zakończeniem budowy – red.) oraz eksponaty związane z rybactwem, szkutnictwem, okrętownictwem, ale także miejsce to będzie spełniać ogromną rolę edukacyjną w zakresie wiedzy o pozyskiwaniu energii odnawialnej, związanej z farmami morskimi.
- Muzeum w Łebie pod względem architektonicznym będzie ikoną miasta i regionu – podkreślił Piotr Gliński. - Forma jest inspirowana morzem, wydmą, żaglami. Na pewno będzie wizytówką miasta i Polski. Przyznaję, że westchnąłem, gdy mi powiedziano, że trzeba kolejne miliony znaleźć na muzeum, ale... jakoś poszło.

Wzruszenia nie ukrywał burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński: - Jestem najszczęśliwszym człowiekiem i w powiecie, i na świecie. Serdecznie dziękuję w imieniu mieszkańców Łeby.

Natomiast architekt Katarzyna Głażewska przyznała, że ten projekt - jest jak list w butelce – z opisem jej marzeń, a butelka została odnaleziona. Po kilku jeszcze przemówieniach podpisano akt erekcyjny i wmurowano i poświęcono kamień węgielny. Oprócz dokumentu w tubie znalazły się gazety wychodzące w regionie. (Dopiero teraz, bo wcześniej uniemożliwiała to pandemia).

Muzeum w Łebie ma odegrać kluczową rolę w zachowaniu dla przyszłych pokoleń morskiego dziedzictwa kulturowego Polski. Oprócz eksponatów historycznych znajdą się tu nowoczesne stanowiska multimedialne. Prace budowlane rozpoczęto w październiku 2020 roku. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na połowę 2021 roku. Całkowity przewidywany koszt inwestycji wynosi w przybliżeniu 40 milionów złotych i finansowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowania w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza