Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica Otto Freundlicha jest już gotowa do użytku

Zbigniew Marecki
Odnowiona kamienica Otto Freundlicha już czeka na najemców
Odnowiona kamienica Otto Freundlicha już czeka na najemców Łukasz Capar
Według zapowiedzi kierownictwa słupskiego ratusza, w II kwartale roku tzw. kamienica Otto Freundlicha przy ul. Tuwima (sąsiaduje z Galerią Słupsk) zacznie pełnić nowe funkcje. W poniedziałek dziennikarze usłyszeli, jakie są plany magistratu.

Zbudowana na początku XX wieku kamienica przez lata była budynkiem komunalnym, w którym mieszkało kilka rodzin. W pewnym momencie pojawiła się idea, aby tam stworzyć miejskie muzeum. Głównie dlatego, że miał tam mieszkać Otto Freundlich, urodzony w niemieckim Słupsku światowej sławy malarz i rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia, którego Niemcy zamordowali podczas II wojny światowej.

Zanim jednak ten pomysł udało się zrealizować, trzeba było wyprowadzić lokatorów, zaś kamienicę generalnie wyremontować oraz zmodernizować. Gdy udało się przenieść lokatorów, początkowo pozyskano pieniądze na odnowienie elewacji kamienicy, która jest już zabytkiem. Niedawno natomiast udało się zakończyć remont i prace adaptacyjne wewnątrz budynku, który - jak się okazało w miniony poniedziałek - jeszcze lśni świeżością.

Zakładający startupy w pomieszczeniach kamienicy Otto Freundlicha będą mogli rozwinąć skrzydła Krystyna Danilecka-Wojewódzka

Łącznie na ten cel przeznaczono przeszło dwa miliony złotych. Nad całością wykonanych prac czuwał wojewódzki konserwator zabytków. W rezultacie udało się odrestaurować część zabytkowej drewnianej podłogi oraz dwie klatki schodowe. Ponadto odnowiono zabytkowe drzwi znajdujące się wewnątrz kamienicy, a na koniec wyeksponowano fragment malowidła ściennego, którego autorem być może był Otto Freundlich. Jednocześnie w pomieszczeniach zamontowano wiele usprawnień dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych i słabowidzących.

- Zastosowano kontrastowe kolory podłogi w odniesieniu do ścian, drzwi również są odpowiednio wyeksponowane - mówił w poniedziałek inżynier Paweł Ploetz, prowadzący nadzór inwestycyjny z ramienia słupskiego ratusza. - Osoby niewidome mogą korzystać z zamieszczonych w budynku piktogramów z alfabetem Braille’a, dodatkowo obiekt wyposażony został w zewnętrzną osobową windę, która obsługuje wszystkie kondygnacje wraz z przyziemiem.

Ciekawe jest to, że budynek wyposażono także w wentylację mechaniczną. Latem umożliwi chłodzenie pomieszczeń, a zimą będzie dodatkowym źródłem ciepła.

Zrewitalizowana kamienica ma służyć wielu nowym funkcjom społecznym. Parter budynku został zagospodarowany z myślą o punkcie koordynacyjnym, który będzie zajmował się realizacją teleopieki oraz pracą street workerów. Na pozostałych kondygnacjach znajdzie się m.in. rodzinna poradnia psychologiczna, w której opieką terapeutyczną objęte będą rodziny potrzebujące wsparcia. Ponadto wygospodarowano miejsce na szkoleniowe mieszkanie terapeutyczne dla osób, które mają trudności rodzicielskie. Tam będą uczyły się w pełni wykonywać swoje funkcje w rodzinie.

Natomiast na samym poddaszu znajdą się pomieszczenia dla startupów, czyli młodych firm dopiero rozwijających skrzydła na rynku. Początkujący przedsiębiorcy na miejscu będą mogli liczyć na wsparcie merytoryczne urzędników oraz niższe ceny wynajmu lokalu. W ten sposób władze miasta chcą zatrzymywać w Słupsku młodych i zdolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza