Kamienica Otto Freundlicha jest już gotowa do użytku

  Kamienica Otto Freundlicha jest już gotowa do użytku

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Według zapowiedzi kierownictwa słupskiego ratusza, w II kwartale roku tzw. kamienica Otto Freundlicha przy ul. Tuwima (sąsiaduje z Galerią Słupsk) zacznie pełnić nowe funkcje. W poniedziałek dziennikarze usłyszeli, jakie są plany magistratu.
  Zbudowana na początku XX wieku kamienica przez lata była budynkiem komunalnym, w którym mieszkało kilka rodzin. W pewnym momencie pojawiła się idea, aby tam stworzyć miejskie muzeum. Głównie dlatego, że miał tam mieszkać Otto Freundlich, urodzony w niemieckim Słupsku światowej sławy malarz i rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia, którego Niemcy zamordowali podczas II wojny światowej.

  Zanim jednak ten pomysł udało się zrealizować, trzeba było wyprowadzić lokatorów, zaś kamienicę generalnie wyremontować oraz zmodernizować.
  Gdy udało się przenieść lokatorów, początkowo pozyskano pieniądze na odnowienie elewacji kamienicy, która jest już zabytkiem. Niedawno natomiast udało się zakończyć remont i prace adaptacyjne wewnątrz budynku, który - jak się okazało w miniony poniedziałek - jeszcze lśni świeżością.

  Zakładający startupy w pomieszczeniach kamienicy Otto Freundlicha będą mogli rozwinąć skrzydła Krystyna Danilecka-Wojewódzka

  Łącznie na ten cel przeznaczono przeszło dwa miliony złotych. Nad całością wykonanych prac czuwał wojewódzki konserwator zabytków. W rezultacie udało się odrestaurować część zabytkowej drewnianej podłogi oraz dwie klatki schodowe. Ponadto odnowiono zabytkowe drzwi znajdujące się wewnątrz kamienicy, a na koniec wyeksponowano fragment malowidła ściennego, którego autorem być może był Otto Freundlich. Jednocześnie w pomieszczeniach zamontowano wiele usprawnień dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych i słabowidzących.

  - Zastosowano kontrastowe kolory podłogi w odniesieniu do ścian, drzwi również są odpowiednio wyeksponowane - mówił w poniedziałek inżynier Paweł Ploetz, prowadzący nadzór inwestycyjny z ramienia słupskiego ratusza. - Osoby niewidome mogą korzystać z zamieszczonych w budynku piktogramów z alfabetem Braille’a, dodatkowo obiekt wyposażony został w zewnętrzną osobową windę, która obsługuje wszystkie kondygnacje wraz z przyziemiem.

  Ciekawe jest to, że budynek wyposażono także w wentylację mechaniczną. Latem umożliwi chłodzenie pomieszczeń, a zimą będzie dodatkowym źródłem ciepła.

  Zrewitalizowana kamienica ma służyć wielu nowym funkcjom społecznym. Parter budynku został zagospodarowany z myślą o punkcie koordynacyjnym, który będzie zajmował się realizacją teleopieki oraz pracą street workerów. Na pozostałych kondygnacjach znajdzie się m.in. rodzinna poradnia psychologiczna, w której opieką terapeutyczną objęte będą rodziny potrzebujące wsparcia. Ponadto wygospodarowano miejsce na szkoleniowe mieszkanie terapeutyczne dla osób, które mają trudności rodzicielskie. Tam będą uczyły się w pełni wykonywać swoje funkcje w rodzinie.

  Natomiast na samym poddaszu znajdą się pomieszczenia dla startupów, czyli młodych firm dopiero rozwijających skrzydła na rynku. Początkujący przedsiębiorcy na miejscu będą mogli liczyć na wsparcie merytoryczne urzędników oraz niższe ceny wynajmu lokalu. W ten sposób władze miasta chcą zatrzymywać w Słupsku młodych i zdolnych.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (21)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (21) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone