Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice jak nowe, a jednak już brudne

Daniel Klusek
Kamienica u zbiegu ulic Niedziałkowskiego i Krasińskiego. Zdaniem naszej czytelniczki, jej elewacja jest zbyt jasna, a przez to szybko się będzie brudzić.
Kamienica u zbiegu ulic Niedziałkowskiego i Krasińskiego. Zdaniem naszej czytelniczki, jej elewacja jest zbyt jasna, a przez to szybko się będzie brudzić. Krzysztof Piotrkowski
- Wystarczyło kilka tygodni, a odmalowane na zbyt jasne kolory kamienice są już brudne - twierdzi pani Anna, nasza czytelniczka.

Pani Annie nie podobają się kolory wykorzystane do malowania odnawianych właśnie kamienic w centrum Słupska.

- O gustach się nie dyskutuje, ale naprawdę przesadą jest, jak kolorystycznie "maluje" miasto plastyk miejski Edward Iwański - twierdzi nasza czytelniczka. - Do niedawna całe miasto miało odcienie żółci. Teraz dominują odcienie bieli i beżu. Proszę zobaczyć na ulicę Tuwima, jak dwie kamienice są niemal w tym samym odcieniu, wszystko się zlewa, dół kamienic nie jest niczym zaakcentowany. Ze starych kamienic zrobiły się jakby nowoczesne plomby. Od góry do dołu różnice w kolorystyce są niezauważalne.

Zobacz także: Kolor słupskiej kamienicy budzi emocje (wideo)

Zdaniem słupszczanki, pomalowanie całej elewacji na ten sam jasny kolor jest niepraktyczne.
W przyszłym roku te jasne kolory będą już zszarzałe, różnicy w odcieniach i półodcieniach już widać nie będzie, domy będą się wydawały malowane w te same kolory - mówi pani Anna. - Proszę się przejść na ulicę u zbiegu ulic Niedziałkowskiego i Krasińskiego. Proszę się przyjrzeć, w jakim stanie jest po dwóch tygodniach od zakończenia prac jej fundament. Oczywiście została pomalowana na jasne kolory. Czy pan plastyk wziął pod uwagę, że jest jeszcze coś takiego jak błoto, deszcze i ludzkie buty, którymi młodzież opiera się o ścianę? Po dwóch tygodniach od zakończenia prac fundament tej kamienicy jest już brudny i upaćkany. Dlaczego plastyk nie dobiera kolorów tak, by najniższe partie kamienic były w kolorze ciemniejszym? Przecież wiadomo, że deszcze czy nawet zamiatająca chodnik pani sprzątaczka pobrudzą elewację w ciągu kilku dni.

Edward Iwański, plastyk miejski, przekonuje, że dla utrzymania czystości ważny jest nie tyle kolor farby, ile jej jakość.

- Trzeba stosować takie farby, które są zmywalne. O tym jednak decydują inwestor i wykonawca prac - mówi Edward Iwański. - Co do zasady, nie można stosować na kamienicach kilku kolorów, chyba że wynika to z artykulacji elewacji, jej wyrazu, tak jak to jest na przykład w kamienicy na rogu ulic Wojska Polskiego i Starzyńskiego. Wybierając kolor elewacji, trzeba się wpasować w przestrzeń, nie można jej zakłócać, ona powinna być spójna i harmonijna. Natomiast jeśli inwestor i wykonawca decydują się na farbę odpowiedniej jakości, taką elewację można w razie potrzeby umyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza