MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kampinoski Park Narodowy ostrzega spacerowiczów. Turyści mogą stanąć oko w oko z niebezpiecznym zwierzęciem

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Spacerując po Kampinoskim Parku Narodowym, można natknąć się na wiele uroczych widoków przyrodniczych, ale także spotkać na swojej drodze niebezpieczne łosie. Władze parku wydały pilny apel w sprawie bezpieczeństwa spacerowiczów.
Spacerując po Kampinoskim Parku Narodowym, można natknąć się na wiele uroczych widoków przyrodniczych, ale także spotkać na swojej drodze niebezpieczne łosie. Władze parku wydały pilny apel w sprawie bezpieczeństwa spacerowiczów. woodkern/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Kampinoski Park Narodowy to oaza przyrody i spokoju, ale również dom dla licznych dzikich zwierząt, w tym imponujących łosi. Ostatnio jednak władze parku zwracają uwagę na pilny apel dotyczący bezpieczeństwa spacerowiczów, zwłaszcza w kontekście spotkań z tymi potężnymi zwierzętami.

Spis treści

Kampinoski Park Narodowy ostrzega spacerowiczów

W Kampinoskim Parku Narodowym, jednym z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce, pojawiło się pilne ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa spacerowiczów. Zbliżające się do ludzi łosie mogą stanowić realne zagrożenie, dlatego władze parku apelują o ostrożność i przestrzeganie podstawowych zasad.

Łoś na tle lasu
Spacerując po Kampinoskim Parku Narodowym, można natknąć się na wiele uroczych widoków przyrodniczych, ale także spotkać na swojej drodze niebezpieczne łosie. Władze parku wydały pilny apel w sprawie bezpieczeństwa spacerowiczów. woodkern/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Kampinoski Park Narodowy w województwie mazowieckim to niezwykłe miejsce, gdzie natura rozwija się w spokoju. Puszcza Kampinoska, będąca częścią parku, to siedlisko wielu gatunków zwierząt, w tym imponujących łosi. W związku z tym, władze parku apelują o zachowanie ostrożności podczas spacerów.

Łosie, zwłaszcza samice z młodymi, mogą stanowić duże zagrożenie. Ich uderzenia mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego też należy zachować ostrożność i dystans wobec tych zwierząt. Te majestatyczne ssaki, choć piękne, mogą być niebezpieczne, szczególnie gdy czują się zagrożone lub chronią swoje potomstwo. W związku z tym, władze parku przypominają o odpowiedzialnym zachowaniu podczas spacerów w ich otoczeniu.

Jak zachować się podczas spotkania z łosiem?

Apelując do odwiedzających, władze parku zalecają kilka podstawowych środków ostrożności. W przypadku spotkania z łosiem należy zachować spokój i nie zbliżać się do zwierzęcia na odległość mniejszą niż 30 metrów. Ważne jest unikanie gromadzenia się w grupach oraz prowadzenie psów wyłącznie na smyczy.

Władze parku przypominają o kilku podstawowych zasadach, które warto przestrzegać podczas spacerów w obszarze, gdzie mogą przebywać łosie:

  • Nie zbliżaj się zbyt blisko: W przypadku spotkania z łosiem, nie należy zbliżać się do niego na odległość mniejszą niż 30 metrów.
  • Unikaj zbliżania się z dziećmi: Nie gromadź się w pobliżu łosia i nie przyprowadzaj dzieci w jego kierunku.
  • Spokojna reakcja: W sytuacji spotkania z łosiem, nie krzycz, nie machaj rękami ani nie panikuj.
  • Pies na smyczy: Jeśli masz psa, trzymaj go zawsze na smyczy, szczególnie w rejonach, gdzie mogą przebywać łosie.

W przypadku, gdy łosie wchodzą na teren naszego osiedla, należy zachować spokój i nie próbować ich przepędzać. Najlepiej jest otworzyć wszystkie bramki i furtki, umożliwiając im opuszczenie terenu. Ważne jest również poinformowanie odpowiednich służb, takich jak policja lub Straż Miejska, o sytuacji oraz o kierunku, w którym porusza się zwierzę.

Mapa:

Spacer wśród przyrody Kampinoskiego Parku Narodowego może być niezwykłą przygodą, ale wymaga zachowania ostrożności i szacunku wobec dzikich mieszkańców. Obejmując obszar Puszczy Kampinoskiej, park oferuje nie tylko piękne widoki, ale także unikalną okazję do obcowania z przyrodą w jej naturalnym środowisku.

Dlatego też, spacerując po tych terenach, pamiętajmy o szacunku dla natury i zdrowego rozsądku, aby zarówno my, jak i dzikie zwierzęta, mogli cieszyć się harmonijnym współistnieniem.

Zobacz też: 13 najbardziej zaskakujących miejsc w Polsce, o których nie przeczytacie w przewodnikach. Szokujący pomnik, magiczne zwierciadła i inne

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła: Kampinoski Park Narodowy, podroze.wprost.pl

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kampinoski Park Narodowy ostrzega spacerowiczów. Turyści mogą stanąć oko w oko z niebezpiecznym zwierzęciem - Strona Podróży

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza