Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kara pieniężna dla Zakładu Usług Wodnych w Słupsku za niezatwierdzoną taryfę

Zbigniew Marecki
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne zuw.slupsk.pl
208 560, 21 zł kary nałożył dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gdańsku, który jest organem regulacyjnym taryf za zbiorowe dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, na Zakład Usług Wodnych w Słupsku za wdrożenie w życie niezatwierdzonej taryfy. Jednocześnie na Piotra Mazura, prezesa ZUW nałożono karę w wysokości 10 tys. zł.

Zakład Usług Wodnych w Słupsku na terenie gminy Ustka,od 12 lipca 2018 r., wprowadził w życie niezatwierdzoną przez regulatora taryfę na zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Działanie takie jest niezgodne z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W związku z tym 27 września br. organ regulacyjny wszczął z urzędu postępowanie w sprawie stosowania taryf niezatwierdzonych. Efektem tego postępowania jest,wydana 4 grudnia 2018 r., decyzja Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej nakładająca karę.

Projekt taryfy, przedstawiony przez Zakład Usług Wodnych w Słupsku , nie uzyskał zatwierdzenia ze strony organu regulacyjnego ze względu na nieuzasadnione podwyżki cen.

Od decyzji Dyrektora RZGW przysługuje odwołanie w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

- Oczywiście będziemy się odwoływać, bo w uzasadnieniu decyzji o karze nie przedstawiono, które elementy taryfy są kwestionowane. Poza tym cały czas mamy zwiększone koszty w stosunku do 2017 roku, bo 2018 roku już nie liczę, gdyż taryfy były przedłużane co pół roku. Ustalając stawki kierowaliśmy się zapisami ustawowymi, które mówią o odbiorcy, bez rozdzielania jego typów. Z tego względu zrównaliśmy stawki dla odbiorców indywidualnych i firmowych. W rezultacie stawki dla tych pierwszych wzrosły, a dla drugich zmalały.

Tymczasem regulator skupia uwagę jedynie na odbiorcach indywidualnych, a nie dostrzega innych odbiorców. Inna kwestia jest taka, że karę nalicza się z przychodów, a płaci z dochodów. Tymczasem my w 2017 roku mieliśmy stratę, o czym Wody Polskie były poinformowane. Praktycznie funkcjonujemy na granicy zera dochodowego. Tak więc konieczność płacenia z dochodu, którego nie mieliśmy, wydaje się absurdalne - przekonuje Piotr Mazur.

W Słupsku działa jeszcze drugie przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne , czyli spółka miejska „Wodociągi Słupsk”, które obsługuje m.in. miejski wodociąg, oczyszczalnię ścieków oraz system kanalizacyjny. Jego taryfa została zatwierdzona w maju 2018 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza