Karta Słupszczanina, czyli wielki niewypał pod rządami Roberta Biedronia. Pilny, a przesunięty na następcę

Grzegorz Hilarecki grzegorz.hilarecki@gp24.plZaktualizowano 
Karta Słupszczanina, czyli zapowiadany w programie prezydenta Biedronia zestaw zniżek i zachęt dla słupszczan. Nie zostanie zrealizowany w tej kadencji, choć na majowej sesji wymuszano na radnych zgodę na przekazanie na ten cel 235 tys. zł w tym roku.

Prezydent przekonywał radnych, że trzeba to zrobić już, bo inaczej miasto straci. Radni pod presją się zgodzili, a karty nie ma i długo nie będzie. A dlaczego? To cała historia nieprofesjonalizmu... władz miasta.

Historia jest tak kuriozalna, że chyba powinniśmy zacząć od... artykułu w „Głosie Pomorza”. Już dawno przypominaliśmy obietnicę o karcie prezydenta Biedronia z kampanii wyborczej. I prezydent... powołał się na artykuł podczas sesji, tłumacząc radnym, że tam informowano o celach i sensie wprowadzenia karty, z systemem zniżek i bonusów dla mieszkańców miasta.

Radni mieli wątpliwości, bowiem władze miasta nie potrafiły na komisjach i na tej sesji wytłumaczyć im zasad i rozwiązań, na które chcą pieniądze, konkretnie 235 tys. zł.

I tu dochodzimy do kolejnego kuriozum. Podczas sesji prezydent wprost mówi: „Gdańska Organizacja Turystyczna dała nam pewne warunki”. I dalej, że to ważne, by to z nią zrobić. Wyprzedzając, w późniejszym postępowaniu ten podmiot zgłosił się jako jeden, a potem jedyny z oferentów.

Urzędniczka ratusza mówiła, że nawet zrobiono już zapytanie ofertowe. A sprawa jest pilna, bo... szybko trzeba powiązać kartę z systemem bonusowych wejść do Trzech Fal!!! Radnych tak to skołowało, że po czterech głosowaniach dali zgodę!!! Niektórzy z nich się mylili i je powtarzano, a prezydent w trakcie wtrącał, że bez zgody system nie ruszy.

I w ratuszu zaczęły się rzeczy, których nie sposób logicznie wytłumaczyć. Podzielono kartę na pół, osobno system, osobno jego obsługa, by pominąć prawo przetargowe. Pierwsze postępowanie i wymieniona wcześniej przez prezydenta Gdańska Organizacja Turystyczna dyktuje cenę - 158 tys. zł, a dwa słupskie podmioty - DataMomentum 97 tys. Z kolei miejscowy Witkac jeszcze mniej, bo 65 tys. zł. W odpowiedzi władze postępowanie... unieważniły. W zamian wprowadzając dialog i dodając warunek - wdrożenie systemu. Tłumacząc, słupskie firmy były lepsze cenowo, więc gdańska by... przegrała.

Nie jest tajemnicą, że Witkac i pracujący przy nim słupscy informatycy na czele z radnym Danielem Jurszą chcieli napisać program i system po kosztach, nic nie zarabiając na własnym mieście (potem najwyżej go już komercyjnie sprzedając innym). Władza więc zmieniła reguły w trakcie, zastępując zapytanie ofertowe dialogiem z firmami. Słupszczanie odpadli, bo wcześniej akurat takiego systemu nie napisali. Gdańszczanie zresztą też nie, tylko skorzystali z innej firmy, ale go już mieli.

Do zorganizowanego przetargu już słupszczanie się nie zgłosili, skoro warunek wdrożenia i obsługi systemu ich wyeliminował. A gwoli sprawiedliwości warunek, że firma po napisaniu nie jest właścicielem oprogramowania, dla nich był nie do przyjęcia. A gdańszczanie musieli zawiązać konsorcjum z firmą, która by system obsługiwała. Złożyli jedyną ofertę, ale... dwa razy droższą, niż chciał ratusz. Konsorcjum złożone z Gdańskiej Organizacji Turystycznej i firmy qb-mobile zaproponowało, że jest w stanie uruchomić Kartę Słupszczanina do 17 września tego roku za lekko ponad 121 tys. zł. Po dodaniu do tej sumy kosztów związanych z emisją 10 tys. kart (1,85 zł sztuka) i abonamentu (miesięcznie 11 685 zł) łączna wartość oferty wyniosła już 560 tys. zł przy 235 tys. zł zagwarantowanych w budżecie miasta na ten cel.

Przetarg unieważniono. Tak pilna w maju karta stała się więc niepilna. Beata Maciejewska, która za nią odpowiada w ratuszu, powiedziała mi, że mamy na to czas i cały projekt, który miał być wdrożony do połowy października tego roku, przesunięto na przyszły rok.

Terminy prac nad kartą

Czas był ważny, jak tłumaczył na sesji prezydent Biedroń, projekt musi zostać zamknięty teraz, bo łączy się z pracami urzędu marszałkowskiego nad biletem metropolitalnym wspólnym dla całego województwa.

Słupska Karta Miejska obok możliwości tańszego i łatwiejszego korzystanie z usług i atrakcji oferowanych przez miasto i inne podmioty, jak muzeum czy SOSiR, miała stać się biletem.

W zamyśle za jej pomocą mieszkańcy Słupska mieli jeździć pociągami do Trójmiasta i korzystać z tamtejszych tramwajów czy trolejbusów.

Pośpiech z powodu akwaparku

Dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych Violetta Karwalska tłumaczyła: - Umowa opiewa na okres trzynastu lat i na kwotę 24,5

mln zł. W ramach tego świadczenia

miasto ma otrzymać od akwaparku 311.000 osobowejść rocznie.

Miasto ma to podzielić na słupszczan w ramach karty.

ZOBACZ TAKŻE: Zielony Punkt już czeka na słupszczan

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 106

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Mario

Jedna idzie do wyborów po stanowiska dla swoich, bo jeszcze nie byli.

Druga idzie do wyborów w celu utrzymania stanowisk dla swoich.

Trzecia może zostać co najwyżej przewodniczącą rady seniorów w mieście.

Czwarty poparcie śladowe.

 

Ot taka Słupska rzeczywistość. :( 

 

Mój głos może dostać tylko ta osoba, która dokończy ring w Słupsku.

k
karta tarota

Kandydat SPO ponoć wcale nie jest na straconej pozycji. kdw wcale nie musi wygrac

H
HALUKS KRYSTYNY

TO WSZYSTKO JEST NIEWYPAŁ!!!!!!!!!

G
Gość
W dniu 15.09.2018 o 10:43, Ojciec dyrektor napisał:

Słupsk  się  starzeje i to jest duży problem do rozwiązania, ale wcale nie uważam że emerytka powinna być "Prezydentką" !!!

 

Dlatego też dobrze, że Biedroń po trudach znalazł sposób ukończenia aquaparku. Będą mieli też między innymi em,eryci w zimowych dniach spędzić czas  z pożytkiem dla poprawienia zdrowia i tężyzny fizycznej.Ciepły emeryt to  pożytek dla wnuków .

G
Gość
W dniu 15.09.2018 o 11:54, Ojciec dyrektor napisał:

Nie ćpaj przed obiadem, bo potem piszesz bez  sensu takie bzdety, że nie wiadomo czy płakać, czy się śmiać....

 

Jak masz na to ochotę ,to możesz się pośmiać. Jak masz dostęp do zioła to mi podrzuć, może się wciągnę jak posmakuję. Nóż widelec, będziesz miał nowego nabywcę.

G
Gość

Czas KDW już dawno minął

Z
Związek Emerytów
W dniu 15.09.2018 o 10:43, Ojciec dyrektor napisał:

Słupsk się starzeje i to jest duży problem do rozwiązania, ale wcale nie uważam że emerytka powinna być "Prezydentką" !!!


Też tak uważam. Czas KDW już dawno minął, teraz może się wykazać działalnością na rzecz ułatwienia życia schorowanym emerytom /wszak już należy do ich grona/. Kolorowa bańka mydlana zniknie i nikt nie będzie nim pamiętał /chyba że w żartach jak o sołtysie z Wąchocka/.
G
Gość
W dniu 15.09.2018 o 10:43, Ojciec dyrektor napisał:

Słupsk  się  starzeje i to jest duży problem do rozwiązania, ale wcale nie uważam że emerytka powinna być "Prezydentką" !!!

Podnieść podatki i obniżyć pensję to na pewno zaroi się od młodzieży...

O
Ojciec dyrektor
W dniu 15.09.2018 o 11:18, Gość napisał:

Jak nie masz """"siły " to zaproś do swojego domu muzułmanów. Będziesz miał jak w banku, że nie tylko odmodzisz swoją rodzinę ale miasto także się odmłodzi.Ba przekroczyły 100,000 mieszkańców.

Nie ćpaj przed obiadem, bo potem piszesz bez  sensu takie bzdety, że nie wiadomo czy płakać, czy się śmiać....

G
Gość
W dniu 15.09.2018 o 10:43, Ojciec dyrektor napisał:

Słupsk się starzeje i to jest duży problem do rozwiązania, ale wcale nie uważam że emerytka powinna być "Prezydentką" !!!

Jak nie masz """"siły " to zaproś do swojego domu muzułmanów. Będziesz miał jak w banku, że nie tylko odmodzisz swoją rodzinę ale miasto także się odmłodzi.Ba przekroczyły 100,000 mieszkańców.
E
Ewa
Biedroń to jedna wielka porażka i zmarnowane cztery lata dla rozwoju Słupska.[/quoteobiecał zlikwidować straż bo jest szkoła policji no i nie dał rady
S
Sprawiedliwy
W dniu 14.09.2018 o 23:12, mieszkaniec napisał:

to po co robi propagandę i wciska kit ! Kłamczuch i tyle. Lepiej powiedzieć prawdę a nie chwalić się w TVN kłamiąc

W TVN łatwo  się kłamie, w Słupsku już o wiele trudniej !

O
Ojciec dyrektor
W dniu 14.09.2018 o 19:56, Gość napisał:

Czy w związku z tym chcesz powiedzieć, że emeryci powinni być grupą wykluczoną. Tak z tego wynika retoryka .

Słupsk  się  starzeje i to jest duży problem do rozwiązania, ale wcale nie uważam że emerytka powinna być "Prezydentką" !!!

Ł
Ładne masz haluksy
W dniu 15.09.2018 o 07:52, Senior też człowiek napisał:

Niby w ratuszu urzęduje emerytka ale ma się za młódkę i nie zajmuje się problemami z którymi boryka się większość mieszkańców. 

 


Stara krowa nigdy nie będzie jałówką. Kto jak kto ale mieszkanka wsi powinna o tym wiedzieć.

G
Gość
W dniu 15.09.2018 o 07:52, Senior też człowiek napisał:

Dziwne, że miasto w którym emeryci i inwalidzi stanowią ok60% mieszkańców, nic nie robi by ułatwić życie schorowanym ludziom. Przy blokach nie ma podjazdów dla wózków inwalidzkich i dziecięcych, brak wind, a dworzec PKP wola o pomstę do nieba! Cuchnie tam jak w dawnych sławojkach, brak możliwości dojechania wózkiem na peron, a wsiadanie do pociągu dla osoby poruszającej się o kulach, to horror. Niby w ratuszu urzęduje emerytka ale ma się za młódkę i nie zajmuje się problemami z którymi boryka się większość mieszkańców. W większych miastach zadbano o pomoc dla seniorów;W Kaliszu jest Asystent Seniora, który zaprowadzi na spacer, do fryzjera, umówi wizytę lekarską, a nawet przyjdzie tylko porozmawiać z samotną osobą.W Poznaniu są darmowe usługi "Złota rączka' gdzie można zgłosić drobna usterkę i fachowiec przyjdzie ja naprawić.Jest też możliwość darmowego przejazdu taksówką seniora o niskich dochodach. Przy budynkach mieszkalnych a podjazdy dla wózków.Tylko w Słupsku senior zdany jest sam na siebie gdy ma problem z poruszaniem się /co najwyżej może zostać popchnięty ma schodach przez osiłka, któremu nie podoba się, że stary wolno chodzi/

Seniorzy są potrzebni rządzącym  w czasie wyborów. Oby tym razem wybór był właściwy. 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3