Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasa dla bezrobotnych

Anna Niedzielska/www.echodnia.eu
sxc.hu
Podpowiadamy jakie warunki musi spełnić pracodawca, aby dostać refundację na wyposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego

Pieniądze na utworzenie bądź doposażenie stanowiska pracy to jeden ze środków mobilizujących pracodawców do tworzenia nowych etatów. Kwoty dotacji i warunki są bardzo podobne jak w przypadku osób bezrobotnych, które zakładają firmę, tworząc etat dla siebie.

Pracodawcy mogą starać się w urzędach pracy o równo-wartość nawet sześciu średnich płac krajowych na stworzenie lub doposażenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej. Muszą jednak spełnić szereg warunków i przejść pomyślnie ocenę wniosku przez komisję, która refundację przyznaje. Refundacje udzielane są w szczególności na zakup środków trwałych, maszyn i urządzeń, niezbędnych do wyposażenia tworzonego stanowiska pracy.

Pracodawca starający się o taką formę wsparcia musi prowadzić działalność gospodarczą co najmniej pół roku przed dniem złożenia wniosku o refundację. Do wniosku ma obowiązek załączenia zaświadczeń o nie zaleganiu z wypłacaniem w terminie wynagrodzeń pracownikom oraz z opłacaniem w terminie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pracodawca ten nie może zalegać w dniu złożenia wniosku także z opłacaniem innych danin publicznych - podatków czy opłat, ani posiadać nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych. Ważnym wymogiem jest również niekaralność za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie dwóch lat przed dniem złożenia wniosku. Firma starająca się o takie dotacje nie może być również w trudnej sytuacji ekonomicznej. Ważnym wymogiem jest to, że w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku pracodawca nie mógł wypowiedzieć stosunku pracy pracownikowi.

Firma ubiegający się o refundację środków na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy zobowiązany jest złożyć zabezpieczenie spłaty ewentualnych roszczeń wynikających z niedotrzymania warunków umowy. Preferowani są wnioskodawcy, którzy jako formę zabezpieczenia zaproponują weksel z poręczeniem wekslowym lub gwarancję bankową.

Jeśli komisja pozytywnie oceni wniosek pracodawcy dostaje on refundację, zawierając z urzędem pisemną umowę, która zawiera zobowiązanie do zatrudnienia na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy w pełnym wymiarze czasu pra-cy, skierowanego bezrobotnego przez okres 24 miesięcy oraz utrzymania przez okres 24 miesięcy stanowisk pracy utworzonych w związku z przyznaną refundacją.

Pracodawca otrzymuje refundację po przedstawieniu urzędowi pracy rozliczenia i udokumentowania poniesionych na wyposażenie stanowiska pracy kosztów oraz zatrudnieniu na tym stanowisku skierowanego bezrobotnego.

Refundacji nie udziela się, jeżeli łącznie z inną pomocą ze środków publicznych - w tym ze środków Unii Europejskiej, nie-zależnie od jej formy i źródła pochodzenia, spowoduje ona przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy. Oznacza to, że pomoc tego typu udzielona firmie w ciągu trzech kolejnych lat nie może przekroczyć równowartości kwoty 200.000 euro, a w sektorze transportu drogowego w okresie trzech kolejnych lat 100.000 euro.

Źródło:
Pieniądze na biurko bezrobotnego - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza