Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasy fiskalne u prawników i lekarzy

Alek Radomski [email protected] tel. 59 848 81 00 Fot. Kamil Nagórek
Kasy fiskalne zobaczymy niebawem także u niektórych lekarzy.
Kasy fiskalne zobaczymy niebawem także u niektórych lekarzy.
Od 1 maja Ministerstwo Finansów wprowadziło obowiązek posiadania kas fiskalnych przez lekarzy prowadzących prywatną praktykę, a także przez prawników i architektów.

Kasy fiskalne posiadać muszą też rzeczoznawcy, detektywi czy ochroniarze. Kto musi kupić kasę? Przede wszystkim ten podatnik, który w roku ubiegłym wykazał obrót większy niż 40 tysięcy złotych.

- Jeśli podatnik zaczyna działalność w tym roku podatkowym to kasę fiskalną musi zainstalować jeśli jego obrót przekroczy 20 tysięcy złotych - informuje Krzysztof Zdunek, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku.

Kas nie będą musieli jednak posiadać ci lekarze, którzy świadczą swoje usługi na podstawie kontraktów z NFZ. W takiej sytuacji lekarz nie pobiera wynagrodzenia od pacjenta, lecz otrzymuje wynagrodzenie z NFZ.

Kas fiskalnych nie będą musieli posiadać również lekarze, którzy leczą pacjentów w ramach pakietów medycznych, czyli odrębnej umowy między pracodawcą pacjenta a lekarzem. Obowiązkowo kasę zainstalować muszą za to medycy praktykujący prywatnie spełniające powyższe kryteria.

Czytaj też: Rewolucja podatkowa od nowego roku

Paragon za wizytę to niewątpliwie ułatwienie dla urzędu skarbowego. Jednak pomysł Ministerstwa Finansów może utrudnić życie pacjentom. Na przykład lekarz nie będzie mógł przyjąć pacjenta jeśli wcześniej zrobi dzienny raport kasowy. Nie będzie mógł wtedy wydać paragonu.

Czy koszt wprowadzenia kas do gabinetów lekarskich i kancelarii adwokackich podniesie koszt wizyty czy porady? - Niewykluczone, że jeśli kasę trzeba będzie wprowadzić to wzrośnie również koszt porady - zaznacza Konrad Kiersnowski lekarz psychiatra prowadzący prywatną praktykę w regionie słupskim. - Jednak jest rozporządzenie, to trzeba się do niego ustosunkować - dodaje dr. Kiersnowski.

Jednostkowa cena kasy fiskalnej to wydatek rzędu 1500 złotych. Podatnicy zobowiązani przez Ministerstwo Finansów do wprowadzenia kas fiskalnych mogą starać się o refundację kosztów ich zakupu.

- Za założenie kasy fiskalnej i terminowe poinformowanie urzędu skarbowego, podatnik może wystąpić o zwrot poniesionych kosztów - informuje Krzysztof Zdunek.

Zwrot kosztów sięga 90 procent wartości kasy netto, ale nie może przekroczyć 700 zł. Urząd skarbowy ma 25 dni na zwrot podatnikowi kosztów związanych z zakupem kasy. - Jak do tej pory do słupskiego urzędu skarbowego wpłynęło kilkadziesiąt wniosków - dodaje Zdunek.

Ministerstwo Finansów szacuje, że w całym kraju przybędzie około 300 tys. kas, dzięki którym do budżetu państwa wpłynie 150 mln. złotych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza