Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasyna nie dla Słupska, dwie spółki wycofały wnioski o zgodę radnych na lokalizację takich punktów

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Dwie spółki z Warszawy, które wystąpiły do słupskiego samorządu o zgody na lokalizację kasyn w trzech punktach miasta, wycofały się na wieść, że odpowiedź będzie negatywna.

Na dzisiejszej sesji (30 listopada) miały być głosowane dwie bliźniacze uchwały, w których radni mieli nie zgodzić się na lokalizację kasyn w trzech miejscach Słupska. Na wieść o tym dwie spółki z Warszawy, same wycofały się z wniosków o lokalizację kasyn w naszym mieście.

Beata Chrzanowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku, poinformowała o tym radnych i poprosiła ich o zgodę na wykreślenie uchwał z porządku sesji. Wszyscy byli za.

Samorząd miał zablokować dwóm spółkom z Warszawy, ciekawe że zarejestrowanym pod jednym adresem, możliwość lokalizacji kasyna w Słupsku. To wynik zmiany podejścia władz miasta. Spółki podały trzy ewentualne lokalizacje kasyna w naszym mieście.

Treści uchwał były bliźniacze. To w zasadzie jeden punkt: "Opiniuje się negatywnie lokalizacje kasyn gry w Słupsku w budynkach położonych przy ul. Tuwima 5a, ul. Chopina 3 i ul. Młyńskiej 4".

Negatywna decyzja rady zablokowała by podmiotom z Warszawy wystąpienie do Ministerstwa Finansów o zgodę na otwarcie kasyna. Formalnie radni tylko opiniują lokalizację kasyna, o które stara się przedsiębiorca. Opinia pozytywna, potrzebna jest mu by dołączyć ją do wniosku. Negatywna w praktyce nie pozwala takiego wniosku złożyć.

Przypomnijmy, według prawa uchwalonego po aferze hazardowej za rządów Donalda Tuska, liczba kasyn w województwach jest ograniczona. W Pomorskiem limit jest wyczerpany, bo kasyna są w Sopocie i Gdańsku. Ale koncesje wydawane są czasowo i ministerstwo wkrótce rozdzieli nowe.Liczba kasyn zależy od liczby ludności, jeden obiekt przypada na 650 tysięcy mieszkańców.

Nieudane próby założenia kasyna w Słupsku

Zawsze gdy kończyły się koncesje podmiotom prowadzącym kasyna, spółki występowały o lokalizację w Słupsku. Na przykład w 2009 roku zrobiła to spółka Fortuna z Warszawy. Kasyno miało znajdować w piwnicy restauracji Franciszkańskiej przy ul. Jedności Narodowej.

W 2016 najpierw radni zgodzili się na lokalizację kasyna przy ul. Kaszubskiej, w hotelu należącym do byłej radnej PO, dla spółki Estrada Polska, która prowadziła na terenie kraju cztery kasyna w: Lublinie, Chełmie, Stalowej Woli i Koninie. Potem o lokalizację w tym samym hotelu wystąpiło Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe SA. Firma złożyła wnioski w Ministerstwie Finansów na obiekty w Warszawie (2), Toruniu i pod Warszawą. Słupsk miał być kolejny. Rada wyraziła na to zgodę. Firmy jednak koncesji ministerstwa nie dostały.

Dodajmy, że w Słupsku podczas akcji we wrześniu funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni zlikwidowali 12 punktów w mieście, w których były nielegalne automaty. Zatrzymano kilkanaście osób.

Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka poinformowała, że w mieście problem z hazardem dotyka wielu młodych ludzi i stąd miasto będzie negatywnie opiniować teraz wnioski firm starających się o otwarcie punktów hazardu w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza