Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszubskie stroje spod Bytowa na wystawie w Chinach (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Kaszubskie stroje spod Bytowa na wystawie w Chinach. Pracownia Gabrieli Recy działa od wielu lat.
Kaszubskie stroje spod Bytowa na wystawie w Chinach. Pracownia Gabrieli Recy działa od wielu lat. Archiwum G. Recy/S. Lis/pomorskie.eu
„Piękno zatrzymane w czasie” to tytuł wystawy, która pokazywana jest w oddziale prowincji Yunnan w Kuming chińskiego Muzeum Narodowego. Poświęcona jest ona polskiej biżuterii z bursztynem. Na wystawie zobaczyć przepiękne kaszubskie stroje wykonane przez Gabrielę Reca, hafciarkę z Tuchomia.

Otwarcie wystawy odbyło się w styczniu. Wernisażowi towarzyszył spacer interaktywny po wystawie transmitowany on-line, prowadzony kuratorów muzeum. Tylko na żywo transmisję oglądało prawie 150 tys. osób.

Bursztyn w Chinach

Na wystawie prezentowanych jest na niej ponad 800 eksponatów autorstwa ponad 100 artystów. Są wśród nich przeróżne okazy bursztynu, olśniewająca biżuteria i bursztynowe rzeźby oraz inkluzje z zatopionymi owadami. Podziwiać można m.in. naszyjnik o nazwie Pawie Oko ręcznie wykonany z jedwabiu i bursztynu, którego autorką jest polska artystka Margita łącząca współczesną modę z tradycją. Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych oraz muzeów krajowych (m.in. Muzeum Bursztynu w Gdańsku czy Muzeum Ziemi PAN).
Ekspozycja pokazuje również jak wyglądała ewolucja stylów polskiej biżuterii z bursztynem na przestrzeni ostatniego półwiecza. Uzupełniona jest też o wiedzę na temat samego surowca –bursztynu oraz jego miejsce w kulturze i tradycji Polski oraz Kaszub. Chodzi dokładnie o okres od lat 70. XX w. do dziś.
Na całość wystawy składają się trzy główne bloki tematyczne: geneza i natura bursztynu bałtyckiego, bursztyn bałtycki w historii i kulturze oraz ekspozycja biżuterii. Prezentowane są prace wielu znakomitych i znanych artystów jak Wanda i Bogdan Frydrychowicz, Mariusz Gliwiński, Leszek Górski, Iwona Tamborska, Danuta Czapnik, Paulina Binek, Jacek Baron i wielu innych. Dzieła tych twórców niejednokrotnie wygrywały prestiżowe międzynarodowe konkursy, a ich biżuterię noszą światowe gwiazdy estrady i osoby ze świata polityki. Na ekspozycji znajdują się również stroje i wycinanki kaszubskie podarowane przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Kaszubskie stroje w Chinach

Na wystawie prezentowane są kaszubskie stroje uszyte przez Gabrielę Reca, znaną hafciarkę z Tuchomia w powiecie bytowskim.
– To dwa barwne stroje: damski z bursztynowymi koralami i strój Kaszuby. Zostały one specjalnie uszyte przez Gabrielę Recę z Pracowni Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych z Tuchomia w powiecie bytowskim – mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP.
- To dla mnie ogromny zaszczyt, a przede wszystkim promocja naszego regionu, Kaszub – mówi Gabriela Reca. – Na wykonanie zamówienia miałam miesiąc. Wyrobiłam się. Dla nas ważne było, aby to, co wykonamy, współgrało z koncepcją wystawy, której tematem przewodnim był bursztyn. Postanowiliśmy nawiązać do niego kolorem spódnicy. Była żółta. Do tego dołożyliśmy czarny serdak.
Dla Gabrieli Recy tego typu zamówienia to nie wyjątek. Jej stroje są w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Włoszech.
Firma pani Gabrieli jest jedną z nielicznych na rynku, która zajmuje się profesjonalnie haftem kaszubskim. - Obserwujemy coraz większe zainteresowanie haftem ręcznym i wychodzimy temu naprzeciw – mówi właścicielka. - Oprócz haftu kaszubskiego realizujemy także zamówienia z zakresu innych technik wyszywania, a także koronkarstwa.
Łączymy tradycję z nowoczesnością wprowadzając standardowe wzory na współczesnych ubraniach takich jak np. bluzki młodzieżowe czy ubranka dla dzieci. Podejmujemy się także renowacją zabytkowych tkanin, które oczyszczamy, uzupełniamy w nich ubytki i przywracamy do dawnej świetności. Nasza firma jest doskonałym przykładem połączenia tradycji z rosnącymi wymaganiami dzisiejszych klientów.
Stroje, które trafiły do Chin sfinansował urząd marszałkowski i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. Kaszubskie stroje doskonale wpisują się w bursztynową wystawę.
Wystawa prezentowana w Muzeum Narodowym w Kunmingu jest największą tego typu ekspozycją na świecie, stanowi zakrojoną na dużą skalę i bardzo prestiżową promocję kultury Polski w Chinach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza