Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kępicom przyznano pieniądze za tarczę antyrakietową

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Dworzec kolejowy w Kępicach.
Dworzec kolejowy w Kępicach. Fot. Wojciech Frelichowski
Gmina Kępice otrzyma 4 miliony złotych, które zostaną przeznaczone na przebudowę centrum miasta. To element rekompensaty za budowę tarczy antyrakietowej pod Słupskiem. Kępice zamierzają za te środki opracować projekt centrum przesiadkowego.

Decyzję o przyznaniu gminie Kępice kwoty 4 milionów złotych podpisał premier Mateusz Morawiecki podczas swojej niedzielnej wizyty w Słupsku. Pieniądze pochodzą z „Programu na rzecz zwiększenia szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2024”, który popularnie nazywany jest rekompensatą za budowę amerykańskiej bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie koło Słupska. Program rekompensat ma być wsparciem dla samorządów w powiecie słupskim w realizacji strategicznych dla nich inwestycji.

- W naszym przypadku chcemy przeznaczyć te cztery miliony złotych na budowę centrum przesiadkowego w Kępicach. - Mamy zamiar przejąć od PKP dworzec i jego otoczenie. Zarówno nam, jak i PKP zależy na tym, aby tereny wokół torów i dworca, jak i sam dworzec były estetyczne, a przede wszystkim służyły mieszkańcom. Przebudowa ma spowodować, że centrum Kępic ożyje - mówi Magdalena Majewska, burmistrz Kępic.

Koncepcja przewiduje, że od budynku dworca wzdłuż torów planowane są parkingi i droga, która będzie prowadziła do nowego placu handlowego. Naprzeciwko dworca powstanie parking Kiss&Drive, a także parking dla rowerów. Dodatkowe miejsca parkingowe powstaną wzdłuż nowych dróg oraz przy ul. Pomorskiej.

Zmienić ma się także sam dworzec kolejowy. Ma być nie tylko obiektem służącym podróżnym za schronienie. Obiekt ma spełniać również funkcje usługowe. Ma się w nim znaleźć miejsce na sklep, małą kawiarenkę, salę zabaw dla dzieci. Być może będzie także siłownia, a także kilkuosobowa sala kinowa. Elementem centrum przesiadkowego będzie również podziemny parking.

Pierwszym etapem do zrealizowania tych planów będzie opracowanie dokumentacji (powstanie do końca br.), którą dofinansuje rząd. W kolejnych etapach prowadzone będą prace budowlane. - budowa nowej drogi przy torach, przebudowa ulicy Niepodległości i utworzenie tu deptaku, parkingu podziemnego, budowa ścieżek rowerowych i terenów rekreacyjnych.

Budowa centrum przesiadkowego w Kępicach to element szersze koncepcji rewitalizacji ulicy Niepodległości, która jest jedną z głównych ulic w mieście. To przy niej zlokalizowany jest m.in. magistrat, dworzec kolejowy oraz wiele punktów handlowych i usługowych. W koncepcji, która niedawno zyskała aprobatę mieszkańców w ramach konsultacji społecznych, przewiduje się, że część ul. Niepodległości zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego. Mieszkańcy budynków, które znajdują się na tym odcinku zyskają dojazd do swoich domów drogą wewnętrzną. Planowane jest także wyburzenie budynku przy ul. Sikorskiego 4. W tym miejscu ma powstać targowisko. Na ul. Niepodległości pomiędzy budynkami nr 1 i 2 oraz 2 i 3 powstaną obiekty gospodarcze z funkcją handlowo-usługową.

Powstaną dwa ronda - u zbiegu ulic: Niepodległości, Pomorskiej i Tadeusza Kościuszki oraz naprzeciwko dworca kolejowego. Są też plany na plac księdza Osipowicza. Już zimą zagospodarowano w tym miejscu lodowisko. Natomiast latem planowana jest fontanna, natomiast przez cały rok ma być dostępny skatepark.

Przypomnijmy, że rekompensaty za tarczę antyrakietową przyznano także innym samorządom, m.in. Miastu Słupsk (na przebudowę ul. Zygmunta Augusta), gminie Słupsk (na przebudowę dróg w Siemianicach oraz budowę przedszkola we Włynkówku), gminie Kobylnica (na rozbudowę szkoły w Kończewie), a także Akademii Pomorskiej (na projekt Aktywna Akademia). Dofinansowana zostanie również przebudowa stadionu przy ul. Zielonej w Słupsku.

Zobacz także: Premier zapewnia o S6 w Słupsku. Pierwsze pieniądze w ramach rekompensat za tarczę antyrakietową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza