Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kibice! Ostrożnie z tym piwem! Wątroba może tego nie wytrzymać

Anna Folkman
Anna Folkman
13.10.2017 warszawa ulica 17 stycznia 32 hotel sangate whisky live warsaw festiwal whisky alkohol gin burbon nz fot. szymon starnawski / polska press
13.10.2017 warszawa ulica 17 stycznia 32 hotel sangate whisky live warsaw festiwal whisky alkohol gin burbon nz fot. szymon starnawski / polska press Szymon Starnawski /Polska Press
Wątroba może wiele wybaczyć, ale jeśli poważnie zachoruje, twoje życie może być zagrożone. Unikaj zatem spożywania niepotrzebnych leków i suplementów. Unikaj alkoholu, przede wszystkim piwa. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o badaniach.

Wątroba jest największym a zarazem najważniejszym narządem miąższowym człowieka. Waga wątroby waha się od 1,5 do 2 kg w zależności od wypełnienia tego narządu krwią. Organ ten ma bardzo wiele unikatowych cech.

- Przede wszystkim to podwójne unaczynienie, które powoduje, że jest stosunkowo mało wrażliwa na niedotlenienie, drugą bardzo ważną i unikatową cechą wątroby jest jej dar do regeneracji. To fenomen, który pozwala naszemu organizmowi przetrwać kontakt z lekami, toksynami np. z alkoholem - mówi prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. - Wątroba regeneruje się przez całe życie człowieka. W lekarskim żargonie mówi się, że wątroba wiele wybacza, bo potrafi naprawdę wiele znieść.

W pojedynczej komórce wątrobowej zachodzi kilkaset procesów biochemicznych. Jednymi z najważniejszych zadań wątroby są np. metabolizm kwasów żółciowych, metabolizm aminokwasów i produkcja prawie wszystkich białek, metabolizm węglowodanów, przemiana tłuszczu, utrzymanie termoregulacji czy degradacja alkoholu, detoksykacja i biotransformacja leków.

- Bywa, że zdarzają się sytuacje nieprzewidywalne i niektóre substancje, nawet w znikomej dawce, potrafią zadziałać tak toksycznie, że wątroba nie poradzi sobie z degradacją toksyn lub dochodzi do zbyt znacznego jej uszkodzenia – zauważa prof. Syczewska. - Apelujemy zatem do naszych pacjentów, by leki stosowali z rozwagą i tylko wtedy, kiedy są niezbędne, by stronili od niepotrzebnych suplementów.

Szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę to sytuacja złożona, ponieważ wątroba jest organem, który degraduje alkohol, ma szereg szlaków metabolicznych przystosowanych do tego. Okazuje się, że przez długi czas wątroba dosyć dobrze toleruje niewielkie ilości alkoholu.

- Mówi się, że mężczyzna może spożywać do 60 gram czystego alkoholu na dobę, kobieta do 20 gram bez szczególnych konsekwencji zdrowotnych dla wątroby. Są to jednak kwestie osobnicze – podkreśla pani profesor. - Do alkoholowego uszkodzenia wątroby dochodzi przy regularnym spożywaniu alkoholu przez dłuższy czas. Jest to zwykle od 3 do 5 lat ciągłego picia. Jednakże dotychczasowe badania nie udzieliły jednoznacznej odpowiedzi na to, dlaczego tylko u części osób nadużywających alkoholu dochodzi do uszkodzenia wątroby. W rzeczywistości tylko co czwarty pijący w nadmiarze alkohol ma objawową postać choroby wątroby, a marskość rozwija zaledwie 10 proc. alkoholików. Należy jednak pamiętać, że alkohol uszkadza nie tylko somatycznie; następstwem przewlekłego spożywania alkoholu są przede wszystkim zaburzenia psychiczne i postępująca degradacja społeczna.

Objawy kliniczne alkoholowej choroby wątroby zależą od stadium tej choroby. Nie ma ścisłej korelacji między nasileniem objawów a stopniem uszkodzenia wątroby. Alkoholowa choroba wątroby to początkowo proste stłuszczenie wątroby, łagodne, potem tłuszczowe zapalenie wątroby, a następnie nasilone włóknienie i marskość. Na każdym z tych etapów objawy mogą się pojawiać lub nie, często bywają niespecyficzne. Wśród takich objawów można wymienić łatwe męczenie się, uczucie osłabienia, utratę łaknienia – jest ona charakterystyczna u osób pijących, uczucie ciężkości w nadbrzuszu, wymioty, w stanie zapalenia alkoholowego wątroby dochodzi do żółtaczki. W marskości wątroby objawy nie budzą już wątpliwości, ale są wielorakie.

- Trzeba wiedzieć, że alkohol, obok skutków przewlekłych, wywołuje w organizmie ostre zatrucie. Zatrucie alkoholowe zajmuje czołowe miejsce wśród wszystkich zatruć. Stąd nudności, wymioty, bóle głowy, biegunka. Po pewnym czasie ostre objawy ustępują, ale złe samopoczucie, potocznie określane mianem kaca, utrzymuje się przez kilka do kilkunastu godzin. Takie objawy są następstwem ostrego zatrucia produktami degradacji alkoholu – mówi prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska. - Czasami kilka takich incydentów w krótkim czasie może doprowadzić do stłuszczenia wątroby, ale potem, kiedy przestajemy pić, to stłuszczenie się wycofuje. Alkoholem szczególnie „tłuszczogennym” jest piwo. Spożywane w dużych ilościach szybko prowadzi właśnie do stłuszczenia wątroby, jest też bardzo kaloryczne, stąd piwosze są zazwyczaj otyli.
Kolejnym etapem choroby wątroby jest alkoholowe zapalenie; jest to choroba bardzo ciężka, może stanowić już zagrożenie dla życia, ale zaprzestanie picia na tym etapie może przywrócić prawidłową funkcję wątroby.

Kanonem w medycynie jest jednak fakt, że chorobą nieodwracalną jest marskość wątroby. Jednak warto zauważyć, że u osoby, która zachowuje abstynencję już chorując na marskość wątroby, może nastąpić stabilizacja i spowolnienie choroby. Alkoholowa marskość wątroby jest częstym wskazaniem do przeszczepienia, warunkiem kwalifikacji jest jednak zaprzestanie spożywania alkoholu.

Jak dbać o wątrobę? Unikać alkoholu i raz na jakiś czas skontrolować jej sprawność. Pomocne będzie badanie USG, które wykrywa stłuszczenie oraz badanie aktywności enzymów wątrobowych ALAT, ASPAT, GGTP. Na co dzień warto zadbać o właściwą dietę – owocowo-warzywną, spożywanie białek pochodzenia roślinnego, tłuszczu z ryb, drobiu. Warto suplementować witaminy z grupy B, unikać słodyczy. Nie wierzmy w suplementy chroniące wątrobę, mogą one mieć co najwyżej działanie wspomagające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kibice! Ostrożnie z tym piwem! Wątroba może tego nie wytrzymać - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza