Kiedy należy się nam odprawa?

Stefan Cieśla, Gazeta Lubuska
Fot. Archiwum
Specjalna ustawa przewiduje, że jeśli w wyniku likwidacji firmy lub stanowiska tracimy pracę, przysługuje nam odprawa.

Specjalna ustawa przewiduje, że jeśli w wyniku likwidacji firmy lub stanowiska tracimy pracę, przysługuje nam odprawa.

Jej wysokość zależy od lat pracy w firmie z której odchodzimy, a nie od ogólnego stażu pracy.

Do odprawy mamy prawo gdy tracimy pracę na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych z firm zatrudniających co najmniej 20 osób. W mniejszych pracodawca nie ma obowiązku wypłaty odprawy. Za zwolnienie grupowe uznaje się takie, które:

- w ciągu 30 dni obejmuje co najmniej 10 pracowników w firmie zatrudniającej mniej niż 100 osób
- obejmuje 10 proc. pracowników w firmie zatrudniającej co najmniej 100 osób, tyle że zwalnianych jest mniej niż 300 pracowników
- obejmuje 30 pracowników w firmie zatrudniającej 300 i więcej osób.

Odprawa gwarantowana

Odprawa zależy od stażu pracy w firmie, z której odchodzimy. Jeśli pracowaliśmy krócej niż dwa lata, odprawa równa jest miesięcznemu wynagrodzeniu. Jeśli od 2 do 8 lat - dwumiesięcznemu, jeśli pracowaliśmy ponad 8 lat - trzymiesięcznemu. Maksymalna wysokość odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego najniższego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Zasady te odnoszą się też do zwolnień indywidualnych z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Odprawy nie dostaniemy jeśli zwalniamy się na własną prośbę, ani wtedy, gdy kończy nam się terminowa umowa o pracę. Ale jeśli tracimy pracę przed upływem czasu określonego w umowie, wtedy pracodawca musi nam wypłacić odprawę.
Podwójna odprawa

Może się też zdarzyć, że akurat z likwidacją firmy lub stanowiska uzyskamy uprawnienia emerytalne lub rentowe. Samo osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury ustawowej lub wcześniejszej, nie zobowiązuje szefa do rozwiązania stosunku pracy. Ale uzasadnia wybór nas do zwolnienia grupowego.

Wtedy przysługuje nam podwójna odprawa - jednomiesięczna w związku z przejściem na emeryturę oraz odprawa na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.

Można mieć firmę

Odprawa należy się nam także wtedy, gdy w czasie zatrudnienia w firmie prowadziliśmy własną działalność gospodarczą. Jest ona bowiem rekompensatą za utraconą pracę i nie ma tu znaczenia nasza sytuacja materialna oraz to, czy mamy inne dochody.

Jak się oblicza i wypłaca

Odprawę oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Powinna być wypłacona niezwłocznie po rozwiązaniu umowy o pracę.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lo

GŁUPI przepis,NIE ŻYCIOWY.A jeśli pracuje 19 pracowników to się nie należy... deb***izm totalny....ha ha ha....A GDY 5 CZY 10,TO TEŻ są przecież pracownicy,tacy sami jak ci,którzy pracują w większych zakładach!!!! kolejna ustawa,kolejna chała...

Dodaj ogłoszenie