MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce? Eksperci wskazują konkretną datę i podają kiedy ponowny wzrost inflacji dobiegnie końca

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rynki finansowe w Polsce, a także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) przygotowują się na zmiany w polityce pieniężnej. Jak wynika z raportu firmy Allianz Trade, jeszcze w tym roku spodziewana jest obniżka stóp procentowych w Polsce o 25 punktów bazowych pod koniec roku. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, na podobny ruch dot. stóp procentowych mają się zdecydować również pozostałe kraje w regionie.

Spis treści

Do obniżki stóp procentowych, zdaniem ekspertów, może dojść pod koniec 2024 roku.
Allianz Trade spodziewa się, że polski bank centralny utrzyma stopę procentową na niezmienionym poziomie co najmniej do III kwartału 2024 r., a następnie może obniżyć ją o 25 pb w IV kwartale, gdy ponowny wzrost inflacji dobiegnie końca. Adam Jankowski/ Polska Press

Inflacja w regionie CEE na podwyższonym poziomie

Analiza Allianz Trade ujawnia, że po okresie dezinflacji, który obserwowaliśmy na kluczowych rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej, inflacja może ponownie wzrosnąć lub utrzymać się powyżej docelowych przedziałów banków centralnych do końca 2024 roku.

Wskazuje to na złożoność obecnej sytuacji ekonomicznej, gdzie spadek inflacji w ubiegłym roku był większy, niż oczekiwano, głównie dzięki obniżkom cen żywności i energii. Jednak dane za kwiecień pokazują odbicie inflacji, co analitycy przypisują głównie wzrostowi cen żywności i wpływowi cen paliw.

Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce?

W kontekście polityki pieniężnej, Allianz Trade przewiduje, że do końca 2025 roku banki centralne w regionie będą prowadzić politykę z dużą ostrożnością. – Oczekujemy, że polityka pieniężna w Europie Środkowo-Wschodniej do końca 2025 r. będzie prowadzona ostrożnie, uwzględniając tym samym perspektywy inflacyjne, a banki centralne prawdopodobnie utrzymają realne stopy procentowe na dodatnim poziomie – wskazano.

To podejście ma na celu zrównoważenie perspektyw inflacyjnych z potrzebą stymulowania gospodarki. W Polsce, gdzie bank centralny już rozpoczął cykl łagodzenia polityki pieniężnej, spodziewane są dalsze kroki w tym kierunku. Zdaniem ekspertów NBP „utrzyma stopę procentową na niezmienionym poziomie 5,75 proc. co najmniej do III kwartału 2024 r., a następnie może obniżyć ją o 25 pb w IV kwartale, gdy ponowny wzrost inflacji dobiegnie końca".

Obniżki stóp procentowych w regionie

W raporcie Allianz Trade przewiduje się także obniżki stóp procentowych w innych krajach regionu. Na przykład, rumuński bank centralny planuje obniżkę stóp o 75 punktów bazowych w drugiej połowie 2024 roku. W Czechach i na Węgrzech również spodziewane są obniżki, choć tempo tych zmian może być różne.

W 2025 r. prognozujemy dalsze umiarkowane obniżki stóp w całym regionie, zasadniczo zgodnie ze spadającą inflacją, ale mimo tego pod koniec przyszłego roku stopy procentowe prawdopodobnie nadal będą wyższe niż przed pandemią – przewidują eksperci.

Takie działania mają być odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się warunki ekonomiczne w regionie i na świecie, gdzie banki centralne muszą balansować między kontrolą inflacji a wspieraniem wzrostu gospodarczego. Podsumowując, zgodnie z raportem Allianz Trade, obniżki stóp procentowych, które mają nastąpić, są reakcją na kompleksową analizę obecnej sytuacji inflacyjnej oraz przewidywanych trendów gospodarczych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce? Eksperci wskazują konkretną datę i podają kiedy ponowny wzrost inflacji dobiegnie końca - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza