Kiedy przypada pierwszy dzień lata 2023? Już zaczęło się to meteorologiczne. Taka pogoda czeka nas w czerwcu według IMGW

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak, mapa IMGW
Kidy będzie pierwszy dzień lata? To zależy o tego, pod jakim względem określamy lato. Mamy pory roku kalendarzowe, astronomiczne, termiczne, fenologiczne i meteorologiczne. Nie każdy pierwszy dzień lata można z wyprzedzeniem wskazać w kalendarzu. Przekonaj się, dlaczego. Sprawdzamy również długoterminową prognozę pogody na czerwiec 2023.

Spis treści

Kiedy przypada pierwszy dzień lata 2023?

Początek lata zbiega się zazwyczaj z końcem roku szkolnego i rozpoczęciem szczytu sezonu urlopowego, który potrwa do końca sierpnia. Zacznijmy o tego, że kalendarzowe pory roku zaczynają się co roku w tym samym terminie, w przypadku pierwszego dnia lata będzie to 21 czerwca.

Jest to moment, kiedy na półkuli północnej występuje przesilenie letnie, czyli najdłuższy dzień w roku. W tym dniu Słońce osiąga najwyższe położenie na niebie, a noc jest najkrótsza. Od tego momentu dni zaczynają się skracać, a noce stają się dłuższe. Kalendarz to jednak nie wszystko.

Znany jest też podział na astronomiczne pory roku. Wyznaczane są przez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem (równonoc jesienna albo wiosenna) albo zwrotnikami (przesilenie letnie lub zimowe). Lato zaczyna się 21 czerwca (rzadziej 20 czerwca).

Można wyróżnić inne kryteria dla wskazania pór roku.

Astronomiczny i termiczny początek lata

Spójrzmy na termiczne pory roku; są wydzielane poprzez kryterium średniej dobowej temperatury powietrza. Jak wyjaśniał swego czasu Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej na swojej stronie, termiczne lato zaczyna się, gdy średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 15°C.

Meteorologiczne i fenologiczne lato

To nadal nie koniec, wyróżniamy jeszcze meteorologiczne pory roku. Te są wyznaczone przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych. Lato meteorologiczne jest liczone od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Na koniec przyjrzyjmy się fenologicznym porom roku. Ten podział opiera się na fazach rozwojowych roślin i obserwacjach ich stadium rozwoju; wykorzystuje się również kryterium zachowania zwierząt (pora godów, zapadanie w sen zimowy itd.). IMGW podaje np.:

  • wczesne lato – kwitnienie: bez lekarski, żyto ozime.
  • lato – kwitnienie: lipa; dojrzewanie: bez lekarski, jarząb pospolity.
  • wczesna jesień – kwitnienie: wrzos zwyczajny; dojrzewanie: kasztanowiec zwyczajny, borówka brusznica.

Pogoda na lato 2023. Czerwiec będzie bardzo ciepły

Jakie będzie lato 2023? Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej od IMGW czerwiec zapowiada się pod względem temperatury na ciepły ponad normę wieloletnią z lat 1991-2020. W odniesieniu do opadów ich miesięczna suma w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

IMGW prezentuje także prognozę na lipiec, sierpień i wrzesień. Poznasz ją tu: Wakacje 2023 będą wyjątkowo gorące? Taka pogoda w czasie żniw

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy przypada pierwszy dzień lata 2023? Już zaczęło się to meteorologiczne. Taka pogoda czeka nas w czerwcu według IMGW - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie