MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zaczyna się urlop nauczycieli? Dyrektor może zlecić nauczycielowi pracę w czasie wakacji. Takie są przepisy

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
21 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2023/2024. To początek upragnionych wakacji dla wszystkich polskich uczniów. Nie jest to jednak równoznaczne z rozpoczęciem urlopu nauczycieli. Im bowiem dyrektor szkoły może zlecić w wakacje pracę. Do wykonania jakich zadań może być zobowiązany nauczyciel w czasie wakacji? Sprawdzamy przepisy i wyjaśniamy.

Spis treści

Terminy rozpoczęcia urlopu nauczycieli

Wakacje to dla nauczycieli czas, który w założeniu ma być przeznaczony na odpoczynek po intensywnym roku szkolnym. Termin rozpoczęcia urlopu dla nauczycieli nie jest jednoznacznie ustalony i może różnić się w zależności od szkoły oraz decyzji dyrektora. Zgodnie z przepisami, nauczycielom przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W praktyce oznacza to, że ich urlop często rozpoczyna się w lipcu, po zakończeniu wszystkich obowiązków związanych z zamknięciem roku szkolnego.

Warto jednak zaznaczyć, że okres ten może być modyfikowany w zależności od potrzeb szkoły oraz planów organizacyjnych. Dyrektor ma prawo ustalić termin rozpoczęcia urlopu nauczycieli w taki sposób, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie placówki. Nauczyciele muszą więc być przygotowani na to, że ich wakacje mogą rozpocząć się nieco później niż w przypadku uczniów.

Obowiązki nauczycieli w czasie wakacji

Chociaż wakacje kojarzą się przede wszystkim z odpoczynkiem, nauczyciele mogą być zobowiązani do wykonywania różnych zadań służbowych również w tym okresie. Dyrektor szkoły ma prawo zlecić nauczycielom różne prace, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania placówki oraz przygotowania jej do nowego roku szkolnego. Do takich obowiązków mogą należeć m.in.:

  • przygotowywanie i przeprowadzanie egzaminów poprawkowych dla uczniów, którzy nie zaliczyli roku szkolnego;
  • udział w radach pedagogicznych oraz innych spotkaniach organizacyjnych;
  • przygotowywanie dokumentacji szkolnej oraz planowanie zajęć na kolejny rok szkolny;
  • organizacja i udział w różnego rodzaju szkoleniach oraz kursach doskonalących;
  • prace związane z przygotowaniem sal lekcyjnych oraz sprzętu szkolnego.

Wszystkie te zadania mają na celu zapewnienie, że szkoła będzie w pełni gotowa na przyjęcie uczniów we wrześniu, a nauczyciele będą odpowiednio przygotowani do prowadzenia zajęć.

Przepisy regulujące pracę nauczycieli w wakacje

Regulacje dotyczące pracy nauczycieli w czasie wakacji, są określone w ustawie Karta Nauczyciela. Zgodnie z artykułem 64 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Natomiast nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Jednakże dyrektor szkoły ma prawo zlecać nauczycielom pracę w okresie wakacyjnym, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szkoły.

W praktyce oznacza to, że często nauczyciele muszą być dostępni do końca czerwca oraz w ostatnich dniach sierpnia, aby wziąć udział w przygotowaniach do nowego roku szkolnego. W szkołach średnich najbardziej gorącym okresem jest lipiec, kiedy trwa rekrutacja, w jej czasie nauczyciele również muszą być w pracy.

Dyrektor ma obowiązek informować nauczycieli o planowanych zadaniach oraz terminach ich realizacji z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nauczyciele mogli odpowiednio zaplanować swój urlop.

Chociaż wakacje są czasem odpoczynku dla nauczycieli, muszą być przygotowani na to, że mogą zostać wezwani do wykonania różnych zadań służbowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy zaczyna się urlop nauczycieli? Dyrektor może zlecić nauczycielowi pracę w czasie wakacji. Takie są przepisy - Strefa Edukacji

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza