Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowco, zapłać cło!

(war)
W tej rubryce rozwiązujemy z pomocą ekspertów zagadki ruchu drogowego. Polacy kupują samochody nie tylko w kraju, sprowadzają je także z zagranicy. Należy wtedy pamiętać o uregulowaniu w terminie opłaty celnej. W innym przypadku narazimy się na dodatkowe koszty

Wymagane dokumenty przy odprawie celnej:

Wymagane dokumenty przy odprawie celnej:

-faktura zakupu auta
-dokumenty samochodu
-zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, że pojazd jest sprawny
-skierowanie do zapłaty cła w Koszalinie, uzyskane podczas przekraczania granicy

Czas, w którym należy zapłacić
cło, wyznacza celnik na granicy. Najczęściej są to trzy dni. Uwaga! Osoby, które nie dokonają odprawy we wskazanym przez celnika terminie, mogą zapłacić karne odsetki. Po przyłapaniu przez policję samochód niesolidnego płatnika może zostać odholowany na parking. Dotyczy to zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych.
Od 30 października niezbędne formalności można załatwić w koszalińskim oddziale celnym przy ulicy Przemysłowej 8 (w godzinach od 7.30 do 15.30). To spore udogodnienie dla mieszkańców byłego województwa koszalińskiego. Do tej pory, aby oclić auto, trzeba było jechać do Szczecina. Pracownicy oddziału celnego w Koszalinie zapewniają, że jeżeli klient ma niezbędne papiery, samochód zostanie odprawiony i dopuszczony do ruchu w jeden dzień.

Cło za samochód możemy zapłacić:

w województwie zachodniopomorskim:
-Szczecin, ul. Przyszłości 15 A.
-Koszalin, ul. Przemysłowa 8

w województwie pomorskim:
-Słupsk, ul. Młyńska 4
-Gdynia, ul. Polska 1
-Gdańsk, ul. Opłotki 1

Podczas kontroli drogowej policjant zauważa, że kierowca w wyznaczonym przez celnika czasie nie zapłacił cła. Jak reaguje? - Franciszek Raut, zastępca naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji

głaszamy to Urzędowi Celnemu. Pojazd zostaje odholowany na parking strzeżony i zatrzymany do wyjaśnienia sprawy. Czyli do momentu, kiedy właściciel ureguluje odpowiednie opłaty. Po załatwieniu formalności czekają go następne wydatki, musi bowiem zapłacić i za holowanie, i za parking. Kierowca musi pamiętać, że po sprowadzeniu auta do kraju należy je zarejestrować. Aby móc to uczynić, trzeba wykupić ubezpieczenie OC i zrobić przegląd techniczny samochodu. Tam też pracownicy stacji diagnostycznej sprawdzą, czy na przykład numery silnika nie są przebite.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza