Kierowcy i rowerzyści. Kto i kiedy ma pierwszeństwo?

Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda
Skoda
Sezon rowerowy rozpoczął się już na dobre, co oznacza, że na ulicach i drogach kierowcy spotykają wielu rowerzystów. Zarówno jedni, jak i drudzy powinni pamiętać o przepisach dotyczących ruchu samochodów i rowerów.

Zdarza się, że kierowcy, jak i rowerzyści nie zawsze wiedzą komu przysługuje pierwszeństwo przejazdu. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista. Ma więc prawa i obowiązki. Np. przepisy nakazują, aby rowerzyści korzystający z drogi publicznej poruszali się przy prawej krawędzi jezdni. Jeśli jednak droga ma pobocze, to cyklista nie powinien jechać pasem przeznaczonym dla samochodów. Z kolei kierowca pojazdu wyprzedzając rowerzystę powinien zachować bezpieczny odstęp, przynajmniej 1,5 m.

- Sposób jazdy rowerzysty oraz wykonywanie manewrów powinny być przewidywalne i łatwe do zauważenia przez innych uczestników ruchu. Należy unikać nagłych, zaskakujących manewrów. Na przykład rowerzysta odpowiednio wcześnie powinien w widoczny sposób sygnalizować zamiar skrętu poprzez wyciągnięcie ręki - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoły.

Przepisy dopuszczają, aby rowerzyści mogli jechać drogą obok siebie. Jednak pod warunkiem, ze nie utrudnia to ruchu innych pojazdów.

Jeśli wzdłuż drogi został wytyczony pas dla rowerów lub jest osobna ścieżka rowerowa, to rowerzysta ma obowiązek z nich korzystać. Na ścieżkach rowerowych obowiązują takie same zasady ruchu, jak na drodze publicznej, czyli należy poruszać się prawą stroną, pieszy ma pierwszeństwo na pasach, a na skrzyżowaniach dróg dla rowerów, na których o pierwszeństwie nie decydują znaki, obowiązuje reguła prawej ręki.

Niekiedy droga dla rowerów przecina drogę publiczną. Takie skrzyżowanie jest sygnalizowane znakiem D-6a - "Przejazd dla rowerzystów". Kierujący autem jest wówczas zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe. Także kierowca, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost i to nie tylko wówczas, gdy cyklista porusza się po ścieżce dla rowerów, ale także wtedy, gdy jedzie on po jezdni.

Uwaga, rowerzysta ma też pierwszeństwo, gdy porusza się na równi z samochodem i np. chce skręcić w prawo.

Z policyjnych statystyk wynika, że właśnie takie sytuacje generują najwięcej kolizji rowerów z samochodami.

- Tymczasem wystarczy na 100-150 metrów przed skrętem obserwować drogę, aby bezpiecznie przepuścić jadący na ścieżce rowerowej jednoślad - uważa Radosław Jaskulski.

Rowerzyści powinni mieć również świadomość, że i oni mogą być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Np. po chodniku rowerem można się poruszać tylko w określonych okolicznościach, zawsze biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pieszych.

Częstym widokiem jest rowerzysta przejeżdżający po przejściu dla pieszych. To naruszenie przepisów. Rowerzysta na przejściu dla pieszych może tylko iść prowadząc rower.

Inne grzechy rowerzystów, to nie ustępowanie pierwszeństwa przejazdu, zła sygnalizacja skrętu (lub jego brak), a także... zbyt szybka jazda, przez którą użytkownik roweru w newralgicznej sytuacji nie jest w stanie wyhamować jednośladu.

Zdaniem Radosława Jaskulskiego, na drogach jest miejsce i dla rowerów, i dla samochodów. Ważne, aby rowerzyści i kierowcy wzajemnie się szanowali.

Sprowadzamy coraz więcej używanych aut. Golf nie jest liderem

Wideo

Materiał oryginalny: Kierowcy i rowerzyści. Kto i kiedy ma pierwszeństwo? - Motofakty

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 września, 16:38, Gość:

"...Także kierowca, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost i to nie tylko wówczas, gdy cyklista porusza się po ścieżce dla rowerów, ale także wtedy, gdy jedzie on po jezdni..." - tego, który wymyślił ten przepis powinni w jakiś sposób ukarać za ściągnięcie niebezpieczeństwa na rowerzystów. Komu łatwiej kogo zauważyć? Kierowcy rowerzystę, czy cykliście samochód? To po pierwsze. Po drugie kto może więcej stracić rowerzystaczy kierowca. Dla mnie jako rowerzysty i kierowcy jest to największa bzdura jaka mogła powstać. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że znajdują się już rowerzyści tak pewni, że nie rozglądając się(przecież mają pierwszeństwo) tną drogi bez żadnego zastanowienia.

Tobie powinni natychmiast odebrać prawko, za nie znajomość przepisów i brak logiki na drodze . Idąc tropem twego myślenia bezwzględne pierwszeństwo na drogach powinny mieć ciężarówki zwane TIR przecież są najbardziej widoczne i mogą bez trudu zmiażdżyć osobówkę.

G
Gość

"...Także kierowca, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost i to nie tylko wówczas, gdy cyklista porusza się po ścieżce dla rowerów, ale także wtedy, gdy jedzie on po jezdni..." - tego, który wymyślił ten przepis powinni w jakiś sposób ukarać za ściągnięcie niebezpieczeństwa na rowerzystów. Komu łatwiej kogo zauważyć? Kierowcy rowerzystę, czy cykliście samochód? To po pierwsze. Po drugie kto może więcej stracić rowerzystaczy kierowca. Dla mnie jako rowerzysty i kierowcy jest to największa bzdura jaka mogła powstać. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że znajdują się już rowerzyści tak pewni, że nie rozglądając się(przecież mają pierwszeństwo) tną drogi bez żadnego zastanowienia.

C
Cezar

Czy rowerzysta może jechać prawym pasem jezdni wydzielonym dla autobusów, czy powinien w takiej sytuacji jechać środkowym pasem?

J
Ja
2019-05-15T10:57:06 02:00, wedrowiec:

No cóż podstawowa sprawa. Jak jadę samochodem to muszę mieć prawojazdy [znajomość przepisów] i ubezpieczenie OC. Rowerzysta poruszający się tą samą drogą nie musi znać przepisów [nawet podstawowych, a kiedyś była karta rowerzysty] oraz nie musi być ubezpieczony, a często czuję się jak święta krowa na drodze. Piszę to z pełną odpowiedzialnością, gdyż jestem kierowca i rowerzystą.

2019-05-16T19:07:08 02:00, Gość:

Jeśli piszesz jako rowerzysta i jako kierowca to znaczy że musiałeś kupić PJ na targu.Napisałeś sporo bzdur a przecież nie nauczyli cie tego na kursie PJ.Skoro piszesz bzdury tzn., że nie znasz przepisów a zarzucasz to rowerzystom.Ach jesteś rowerzystą to jak sam piszesz nie musisz przepisów znać mimo posiadania PJ.Ciekawi mnie jakie to są przepisy podstawowe, których rowerzysci nie znają? Jak myślisz po co ten artykuł?Czy on byłby potrzebny gdyby kierowcy znali podstawowe przepisy? A jak ze znajomością przez kierowców przepisów mniej podstawowych? Chyba rozumiesz że moje pytania biorą się z tego, że w 100% zabijają kierowcy a nie rowerzyści lub piesi? Czy to nie idiotyczne stawianie sprawy tak jak ty? Zapraszam do przestudiowania statystyk wypadków które zdradzają że polscy kierowcy są najgorsi w UE i są plany mające spowodować że będą zabijać dwa razy rzadziej.Aby to osiągnąć trzeba zmienić myślenie kierowców np., że inni są świętymi krowami albo że nie płacą OC.Sfrustrowani keirowcy są najczęstszymi sprawcami wypadków.

Niestety nie masz racji każdy poruszający się po drogach publicznych powinien uzyskać uprawnienia czy to kartę rowerowa czy prawo jazdy bez tego nie powinien być dopuszczony do jazdy ponieważ nie wie jak poruszać się po drogach gdyż nie zna przepisów

J
Ja

Rowerzyści powinni być bezwzględnie zobligowany do zrobienia kart rowerowych jak można dopuścić kogoś do ruchu po drogach publicznych kto nie zna przepisów i znaków drogowych to jest zwykle bezprawie oni jeżdżą jak chcą i gdzie się im podoba po chodnikach przejeżdżając na przejściach dla pieszych a straż miejska i policja to olewa

R
Rodzic

Z jaką prędkością może poruszać się rower po ścieżce oznaczonej tylko liniami od chodnika po której idą matka i dwójka dzieci które swobodnie poruszają się beztrosko po chodniku który jest wezszy niż droga dla rowerów?

M
Motorniczy

Taka sytuacja: Dwoje samobójców od strony Galerii Dominikanskiej na czerwonym pod prąd po ścieżce która wiedzie przez środek skrzyżowania na czerwonym swietle między tramwajami. To się w palę nie mieści

k
kierowca i rowerzysta
2019-05-16T07:00:26 02:00, Gość:

45 lat prowadzę pojazdy, różne, bez spowodowania kolizji na drodze a kodeksem się nie rozstaję. Niestety znakomita większość rowerzystów ma w d..ie przepisy o ruchu drogowym. Szaleństwo jazdy rowerowej osiągnęło apogeum głupoty, ignorancji, chamstwa. Szanuję wszystkich w obrębie pasa drogowego i tego samego oczekuję od wszystkich.

Prowadzę pojazdy rozmaite od 50 lat nie tylko bez kolizji ale i bez mandatu. Zawsze mnie dziwią sfrustrowani kierowcy widzący błędy u rowerzystów a nie u kierowców.Jest tak choroba zwana cyklozą i ona zdradza nerwicę.Nigdy nie miałem problemów z rowerzystami być może dlatego, że im ustępuję, bo sam korzystam z roweru.Polecam tobie to może być lekarstwo na twoje problemy a także pozwoli ci poznać tematykę z drugiej strony. Wykroczenia popełniają wszyscy użytkownicy ruchu mniej więcej w podobnym % z tym że wykroczenia kierowców zwykle kończą się na cmentarzu.Fajnie że jesteś dobrym kierowcą bo inni rozwalają miliony aut i popełniają setki milionów wykroczeń przez co musimy płacić wysokie składki OC.

G
Gość
2019-05-15T10:57:06 02:00, wedrowiec:

No cóż podstawowa sprawa. Jak jadę samochodem to muszę mieć prawojazdy [znajomość przepisów] i ubezpieczenie OC. Rowerzysta poruszający się tą samą drogą nie musi znać przepisów [nawet podstawowych, a kiedyś była karta rowerzysty] oraz nie musi być ubezpieczony, a często czuję się jak święta krowa na drodze. Piszę to z pełną odpowiedzialnością, gdyż jestem kierowca i rowerzystą.

Jeśli piszesz jako rowerzysta i jako kierowca to znaczy że musiałeś kupić PJ na targu.Napisałeś sporo bzdur a przecież nie nauczyli cie tego na kursie PJ.Skoro piszesz bzdury tzn., że nie znasz przepisów a zarzucasz to rowerzystom.Ach jesteś rowerzystą to jak sam piszesz nie musisz przepisów znać mimo posiadania PJ.Ciekawi mnie jakie to są przepisy podstawowe, których rowerzysci nie znają? Jak myślisz po co ten artykuł?Czy on byłby potrzebny gdyby kierowcy znali podstawowe przepisy? A jak ze znajomością przez kierowców przepisów mniej podstawowych? Chyba rozumiesz że moje pytania biorą się z tego, że w 100% zabijają kierowcy a nie rowerzyści lub piesi? Czy to nie idiotyczne stawianie sprawy tak jak ty? Zapraszam do przestudiowania statystyk wypadków które zdradzają że polscy kierowcy są najgorsi w UE i są plany mające spowodować że będą zabijać dwa razy rzadziej.Aby to osiągnąć trzeba zmienić myślenie kierowców np., że inni są świętymi krowami albo że nie płacą OC.Sfrustrowani keirowcy są najczęstszymi sprawcami wypadków.

f
fgh
2019-05-15T11:02:13 02:00, Gość:

Jakie określone okoliczności pozwalają rowerzyście na jazdę po chodniku bez wytyczonego pasa?

Na chodniku nie wyznacza się pasów rowerowych tylko drogi dla rowerów.Drogi dla rowerów tez się nie oznacza jeśli chodnik jest droga dla rowerów i pieszych.Są też chodniki z dopuszczeniem jazdy rowerem oznaczone znakiem C16 z tabliczka T24.Resztę możliwości opisali ci w innej odpowiedzi.Oprócz wielu legalnych możliwości są też nielegalne np. jak matka wiezie dziecko w foteliku rowerowym.Istnieje bowiem zakaz wystawiania na niebezpieczeństwo dziecka na drodze

G
Gość

45 lat prowadzę pojazdy, różne, bez spowodowania kolizji na drodze a kodeksem się nie rozstaję. Niestety znakomita większość rowerzystów ma w d..ie przepisy o ruchu drogowym. Szaleństwo jazdy rowerowej osiągnęło apogeum głupoty, ignorancji, chamstwa. Szanuję wszystkich w obrębie pasa drogowego i tego samego oczekuję od wszystkich.

G
Gość
2019-05-15T11:02:13 02:00, Gość:

Jakie określone okoliczności pozwalają rowerzyście na jazdę po chodniku bez wytyczonego pasa?

Gdy są złe warunki pogodowe np. Mgła,deszcz lub gdy jedziesz z rowerzystą w wieku do 10 lat i gdy chodnik ma więcej niż 2 m i prędkość dopuszczalna większa niż 50

G
Gość

Jakie określone okoliczności pozwalają rowerzyście na jazdę po chodniku bez wytyczonego pasa?

w
wedrowiec

No cóż podstawowa sprawa. Jak jadę samochodem to muszę mieć prawojazdy [znajomość przepisów] i ubezpieczenie OC. Rowerzysta poruszający się tą samą drogą nie musi znać przepisów [nawet podstawowych, a kiedyś była karta rowerzysty] oraz nie musi być ubezpieczony, a często czuję się jak święta krowa na drodze. Piszę to z pełną odpowiedzialnością, gdyż jestem kierowca i rowerzystą.

Dodaj ogłoszenie