Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierunek Czołpińska Góra, czyli pod latarnią zielono. Wskaż swoje ulubione miejsce wypoczynku

Fot Kamil Nagórek
Czołpińska Góra i latarnia na jej szczycie. Nasze zielone miejsce nr 1.  Kolejny zaprezentujemy w "Głosie” w
Czołpińska Góra i latarnia na jej szczycie. Nasze zielone miejsce nr 1. Kolejny zaprezentujemy w "Głosie” w Fot Kamil Nagórek
Wśród turystów Czołpino znane jest przede wszystkim ze względu na latarnię morską. Warto jednak zwrócić uwagę na okoliczną przyrodę. To miejsce nr 1, które polecamy na wiosenną wyprawę. Napisz, gdzie ty wypoczywasz?

Czołpińska Góra leży w granicach Słowińskiego Parku Narodowego, zielonych płuc regionu słupskiego. Niebywała ciekawostką tego miejsca jest choćby to, że Czołpino jest najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich budowlą tego typu. Dla wielu zwiedzających latarnie morskie na Polskim wybrzeżu zaskakujące będzie to, że stoi ona aż 1000 metrów od brzegu między Łebą a Rowami. Budowla ma wysokość 25 metrów i dodatkowo stoi na wysokim na 56 metrów nad poziomem morza wzgórzu wydmowym. Dzięki temu światło z jej szczytu dociera na prawie 40 kilometrów w głąb morza.

Latarnia morska rozpoczęła pracę 15 stycznia 1875 roku. Budowlę uznano wówczas za wielkie dokonanie inżynierskie ze względu trudności w postawieniu jej na wydmie. Wszystkie materiały musiały być dowiezione drogą morską, a budowlańcy pracowali przy silnym wietrze. Kiedy otwierano latarnię, była ona jedną z najnowocześniejszych na świecie. Od 1994 roku latarnia jest, z przerwami, dostępna dla zwiedzających.

Przez las zielony docieramy do wydm

Wycieczka do czołpińskiej latarni jest wielką atrakcją dla wielbicieli przyrody, bo aby dotrzeć do wieży trzeba przejść półtora kilometra przez dzikie tereny Słowińskiego Parku Narodowego. Latarnia stoi na terenie rezerwatu przyrody. Gdy turyści dojdą do wzgórza, czeka na nich jeszcze spore wyzwanie, czyli wdrapanie się na wysokie schody prowadzące do budowli. Choć dojście na szczyt dla ludzi o słabszej kondycji jest wyczerpujące, to widok ze szczytu budowli rekompensuje wysiłek.

Po wschodniej stronie latarni widać wydmę czołpińską oddzielającą jezioro Łebsko od morza. Aby dojść do wydmy, trzeba udać się najpierw na kilkunastominutowy spacer przez las. Na wydmach poczujemy się prawie jak na pustyni. Wszędzie wokoło piasek i tylko drobna roślinność wydmowa. Można przejść kilka większych i mniejszych wydm. Aby dojść do morza, za wydmami trzeba przejść przez las. Za nim zaczyna się piękna, piaszczysta szeroka plaża.

Jedziemy w zielone, parkując za pięć złotych

Jak tam dojechać? Jadąc do latarni morskiej trzeba kierować się na Czołpino. O tym muszą pamiętać przede wszyskim kierowcy, którzy mają w samochodach nawigację, bo na budynku latarni napisany jest adres Smołdzino i łatwo można pobłądzić.

Z Ustki do Czołpina można dojechać przez Objazdę i Smołdzino, a z Łeby przez Wicko i Smołdzino.
Docierający na parking muszą opłacić pozostawienie na nim auta. Za samochód osobowy trzeba wydać równo pięć złotych.

Dodatkowo musimy wykupić także bilet wstępu do parku narodowego (musimy zapłacić nawet wówczas, gdy idziemy tylko do latarni morskiej). Normalny bilet kosztuje 4,60 zł, a ulgowy dla dzieci i młodzieży szkolnej 2,30 zł.

Wskaż ulubione miejsce

Wraz z marką Żubr zapraszamy do udziału w konkursie na najpiękniejsze, najbardziej klimatyczne zielone miejsca twojego regionu. Czekamy na zgłoszenia Państwa ulubionych miejsc kontaktu z naturą. Wystarczy zrobić zdjęcie zielonego zakątka i przysłać je na adres internetowy: [email protected]

Na Państwa fotografie czekamy do poniedziałku, 19 kwietnia. Na uczestników naszego konkursu czekają atrakcyjne nagrody m.in. aparat fotograficzny i grille. Szczegółowy regulamin konkursu można przeczytać na naszej stronie internetowej www.gp24.pl/regulaminzubra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza