Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłączynianki uporządkowały cmentarz leśników niemieckich

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Tym razem panie z KGW "Kłączynianki" w dłoń wzięły grabie i sekatory. Uporządkowały cmentarz leśników niemieckich na Bukowej Górze w Pysznie koło Bytowa.
Tym razem panie z KGW "Kłączynianki" w dłoń wzięły grabie i sekatory. Uporządkowały cmentarz leśników niemieckich na Bukowej Górze w Pysznie koło Bytowa. KGW/Sylwia Lis
Panie Koła Gospodyń Wiejskich "Kłączynianki" angażują się w wiele akcji społecznych. Tym razem w dłoń wzięły grabie i sekatory. Uporządkowały cmentarz leśników niemieckich na Bukowej Górze w Pysznie koło Bytowa.

Wzorem ubiegłego roku panie z KGW "Kłączynianki" postanowiły kontynuować opiekę nad cmentarzem leśników w Pysznie. W sporym gronie ostro wzięły się za uprzątnięcie liści, ustawiły nowe stroiki, zapaliły znicze, wspominając przy okazji ciekawą historię związaną z nadleśniczym Otto Smalianem - twórcą używanego do dziś przez leśników wzoru na obliczanie miąższości drewna.

Cmentarz leśników

To miejsce wyjątkowe, nostalgiczne, ukryte wśród wiekowych drzew. Na wzgórzu (ponad dwieście metrów nad poziomem morza) kryjące niezwykłą historię – cmentarz leśników niemieckich. To chyba jedyna na Pomorzu tego typu nekropolia. Usytuowana jest na terenie rezerwatu "Bukowa Góra" nad jeziorem Pyszne. Od 1837 roku była miejscem spoczynku leśników i pracowników nadleśnictwa Sierzno. Tu znajdziemy grób Otto Heinricha Smaliana, królewskiego nadleśniczego. To najbardziej okazały pomnik z napisem: "Szlachetnemu człowiekowi honoru, serdecznemu przyjacielowi ludzi, niezmiennie wiernemu obowiązkom w służbie leśnej. Niestrudzonemu opiekunowi przez 14 lat, powierzonym jego opiece lasów, które w swej niezmordowanej gorliwości oczyścił, uszlachetnił, powiększył i odmłodził. Potem od roku 1860 stróżowi ukształtowanego przez siebie leśnictwa, dał potomności zasłużone świadectwo, za co stawiamy mu ten pomnik. Jego krewni, towarzysze pracy i inni przyjaciele oraz wielbiciele". To też miejsce pochówku Fridricha Adolpha Olberga, Królewskiego Nadinspektora Lasów w Rejencji Koszalin. Jego grobu pilnują dwa ponad stuletnie żywotniki, wzbudzające zachwyt zwiedzających.

W Pysznie znajduje się ponad trzydzieści grobów, piętnaście żeliwnych krzyży, pięć kamiennych tablic… Ostatnią osobą pochowaną w tym miejscu w 1939 roku była Ida Schuschke. Z wieloma grobami wiąże się mnóstwo legend, choćby te o nagłych i dziwnych zgonach, o czym informuje usytuowana tu tablica.

Siła przyjaźni i honoru

Z cmentarzem wiąże się niezwykła historia. To podanie o sile przyjaźni i honoru. Jej początek narodził się w Królewsko-Pruskim Korpusie Strzeleckim. Do niego należeli późniejsi leśnicy: Fridrich Adolph Olberg i Heinrich Smalian. Mężczyźni przyrzekli sobie, że zostaną pochowani na jednym cmentarzu bez względu na to, jak potoczą się ich losy. Obaj zajmowali wysokie stanowiska w służbie leśnej i pracowali we wspólnej rejencji. Olberg często przebywał na terenie nadleśnictwa Zerrin, gdzie nadleśniczym był Smalian. W lutym 1874 roku Smalian będąc nadleśniczym Zerrin doszukał się w swojej dokumentacji poważnych, według niego błędów rachunkowych. W zasadzie chodziło o dzisiejsze przysłowiowe grosze. Odebrał to jako ujmę na honorze i popełnił samobójstwo. Zastrzelił się. Okazało się jednak, że jako samobójca nie mógł zostać pochowany na cmentarzu chrześcijańskim. Dlatego podjęto decyzję, że najlepszym miejscem jego pochówku będzie właśnie bukowy las na Bukowej Górze. Cztery lata później zmarł jego serdeczny przyjaciel Fridrich Adolph Olberg, wówczas Królewski Nadinspektor Lasów w Rejencji Koszalin. Zgodnie z przyrzeczeniem z lat młodzieńczych i treścią zawartą w testamencie, ciało pochowano obok przyjaciela – Smaliana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza