Klasztorne Stawy w Słupsku pod znakiem zapytania (zdjęcia, wideo)

Grzegorz Hilarecki
Po oddaniu do użytku Parku Wodnego Trzy Fale, pod znakiem zapytania stoi dalszy los Klasztornych Stawów. Ratunkiem ma być połączenie akwaparku z parkiem.

Park, który potrzebny był władzom miasta, które dwie kadencje samorządowe temu starały się o unijne dofinansowanie budowy akwaparku, teraz nie jest tłumnie odwiedzany. A stan parku, jaki jest, każdy może zobaczyć.

Inwestycja poczyniła jednak szkody w drzewostanie i faunie, choć miała je chronić. Co gorsza, jak wiadomo, miasto i tak straciło to dofinansowanie i za park zapłaciło samo. Wydane prawie 3 mln złotych powodują, że parku ot tak zamknąć się nie da.

- Nie ma nawet o tym mowy - zapewniono nas w ratuszu. Przygotowywany jest plan. Park ma od przyszłego roku, przejść spod zarządu Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pod zarząd spółki Trzy Fale.

- Za wcześnie mówić o szczegółach - zaznacza jednak Grzegorz Juszczyński, prezes Trzech Fal. - Pamiętajmy, że planowana jest rozbudowa parku wodnego.

Obok akwaparku ma powstać sztuczna plaża z kąpieliskiem. Patrząc na biznesplan, na podstawie którego kończono budowę parku wodnego, woda w tym dodatkowym zewnętrznym basenie ma być podgrzewana. Jakiej to będzie wielkości, można zorientować się, patrząc na linię drzew posadzonych przy parku wodnym.

Spółka Trzy Fale ma przygotować dokumenty do finansowania przedsięwzięcia, które jak nie w przyszłym, to ma być sfinalizowane w kolejnym roku.

Zniszczone "Klasztorne Stawy" w Słupsku

Jest też pomysł na włączenie w tę planowaną inwestycję Parku Klasztorne Stawy. Może być to teren rekreacyjny, spacerowy. Ponieważ można otrzymać dofinansowanie do budowy np. tężni, taka możliwość jest brana pod uwagę. Decyzje w tej sprawie jednak podjąć muszą władze miasta.

Wiadomo, że SOSiR nie będzie walczył o Klasztorne Stawy, a odda je z radością.

Przypomnijmy, ten park był budowany formalnie oddzielnie od akwaparku, a za inwestycją nie stało miasto, lecz Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Dlatego udało się park wykonać w terminie i rozliczyć się z pieniędzy unijnych w terminie. Ale i tak miasto to zaprzepaściło... Nie wchodząc w szczegóły, miasto tak prowadziło inwestycję Trzy Fale, że straciło unijne dofinansowanie na całość. PARR stracił więc też dotację na Klasztorne Stawy, choć wszystko zrobił i rozliczył jak należy. Marszałek jednak był nieubłagany. PARR oddał swoją część dotacji za park i odsetki. Okazało się jednak, że umowy podpisane przez miasto z PARR w 2009 roku i porozumienie wstępne z 2013 wymuszają na mieście obowiązek przejęcia parku i pokrycia wszystkich kosztów jego powstania oraz utrzymania. W sumie to aż 2.897.067 złotych. Na to składają się wszystkie koszty, odsetki poniesione przez PARR. Prawie milion miasto zapłaciło bezpośrednio w dwóch ratach, w 2015 i 2016 roku. Reszta w rozliczeniu za przekazane PARR działki.

Pierwsze lata istnienia pokazały, że park jest pechowy pod każdym względem. Najpierw pojawiły się usterki, które naprawiano na gwarancji, a na koniec odwiedzali go wandale. Co więcej, w parku uschły piękne drzewa, dla których właśnie tam można było przyjść na spacer i których ochrona była pretekstem do inwestycji!

Trwa głosowanie...

Czy odwiedziłeś/aś kiedyś Park Klasztorne Stawy?

Uschły drzewa warte siedem milionów złotych, słupska prokuratura jednak umorzyła śledztwo. Ponadstuletnie buki i dęby zamieniły się w bezlistne kikuty po rewitalizacji parku Klasztorne Stawy.

Doszło tam też do tragedii - śmierć 8-letniej dziewczynki w stawie pokazała, że tak naprawdę o park nikt nie dbał, a zainstalowane tam kamery nic nie nagrywają.

Wiceprezydent Słupska Marek Biernacki nazwał w 2015 roku park „koszmarnymi stawami”. Miasto oddało ten teren w dzierżawę SOSiR-owi. Okazało się, że owe stawy, jak podkreślano, wciąż dewastowane przez wandali, kosztują miasto ok. 80 tysięcy złotych rocznie. W tym sama energia elektryczna - 1,2 tys. zł. Do tego ubezpieczenie, naprawy zniszczeń, koszenie traw itd.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
osiol nad oslami

rzygac sie chce , gdzie łape wsadzic tam smierdzaca kupa czyli łajno.... ,

B
Bea

Szkoda to było moje ulubione miejsce bez wstrętnych rozwrzeszczanych mord.

s
słupszczanin

To przecież sztandarowa inwestycja wielkiego geniusz kobylińskiego. Gdzie w naszym biednym kraju odpowiedzialność za swoje czyny?

H
Hektor
2019-08-03T10:03:31 02:00, normalka:

szykuje sie kolejny MIŚ czyli Słupska katastrofa

Tak, "pieniądze trzeba zarabiać na słomianych inwestycjach"...

H
Hektor
2019-08-03T09:30:23 02:00, Obserwator:

Macie w większości racje, ale to my Słupszczanie (ja i część zdroworozsądkowych nie robimy tego) wybieramy takie władze, które fundują nam w tym mieście za pieniądze unijne koszmarne rozwiązania , czego symbolem jest proces budowy 3 Fal i "Koszmarnych Stawów" . Czy zatrudnił byś babcię emerytkę z wykształceniem humanistycznym na dyrektora Twojej firmy ?!... a zatrudniłeś ją na jeszcze bardziej odpowiedzialne stanowisko ... i teraz narzekacie ?!?!?!

2019-08-03T21:53:56 02:00, g:

E tam! Gdańszczanie wybrali młodszą i jest jeszcze gorzej...

Taak, jest nawet na ten temat film Brauna na YT...

g
g
2019-08-03T09:30:23 02:00, Obserwator:

Macie w większości racje, ale to my Słupszczanie (ja i część zdroworozsądkowych nie robimy tego) wybieramy takie władze, które fundują nam w tym mieście za pieniądze unijne koszmarne rozwiązania , czego symbolem jest proces budowy 3 Fal i "Koszmarnych Stawów" . Czy zatrudnił byś babcię emerytkę z wykształceniem humanistycznym na dyrektora Twojej firmy ?!... a zatrudniłeś ją na jeszcze bardziej odpowiedzialne stanowisko ... i teraz narzekacie ?!?!?!

E tam! Gdańszczanie wybrali młodszą i jest jeszcze gorzej...

g
g

Jakoś koszmarnemu nie przeszkadzały śmieszna (ośmieszająca) organizacja ruchu na ulicach miasta i fatalnie wykonany remont nawierzchni ul. Wojska Polskiego, za co my zapłaciliśmy niemałe pieniądze...

G
Gość
2019-08-03T11:05:13 02:00, Gość:

Pieniądze unijne wydane. Kto miał zarobić na inwestycji - zarobił. A, że niefunkcjonalne i oderwane od rzeczywistości, a jeszcze dodatkowo trzeba wydawać pieniądze na utrzymanie w jako takim stanie technicznym, to już szczegół. Czas ochrony projektu minął - można burzyć. Ile takich inwestycji jest w wielu miejscach?

Zgadzam się w stu procentach. Kolejny super pomysł o wdzięcznej nazwie klony zieleni jest właśnie w stadium realizacji. W lasach wycina się kilkudziesięcioletnie drzewa, a tuż obok powstaje nowa idea, kliny zieleni ( z trawami w roli nasadzeń). W okolicy trawniki sięgają pasa, są koszone raz na dwa miesiące. Podobnie będą wkrótce wyglądać kliny zielni. Projekt nie przewiduje z pewnością dożywotniego utrzymania Całą logikę takich "kapitalnych"przedsięwzięć przedstawiono powyżej. Brak słów!

k
kilo kitu i...
2019-08-03T07:18:29 02:00, Gość:

W tym roku i ja wyjeżdżam za granicę pracę w Słupsku już rzuciłem w pizdu.

Porostu już nie wytrzymywalem.

Wszyscy winni, tylko nie ja?!?

A może by tak coś od siebie, żeby wszystkim było w Słupsku lepiej???

Krzyż na drogę - szczurku okrętowy!!!

l
lkh
2019-08-03T09:04:43 02:00, Brrrr:

Zrobili park w miejscu w którym nikt nie mieszka i teraz mają problem, że prawie nikt poza wandalami tam nie przychodzi. Ostatnio jakiś kolejny geniusz wpadł na pomysł wybudowania przystanku kolejowego „Słupsk Północ” w miejscu gdzie również nikt nie mieszka i nikt nie pracuje, znowu będzie zdziwienie i lament, że jak to nikt nie jeździ, ale szczerze mówiąc to już mi nawet nie szkoda tych którzy głosują na te leśne dziadki z Wojewódzką na czele.

Zrobili park na bazie oczek wodnych które już tam istniały! Trudno by było przenieś to wszystko pod twoje okno, żebyś miał wygodniej! Morza, jezior, gór i lasów też nikt ci nie przeniesie pod okno (na szczęście), żebyś miał wygodniej!

Co się z wami ludzie porobiło? Takie z was towarzystwo roszczeniowo nastawione, że aż strach!!!

G
Gość

Trzy fale powinien zająć się sanepid ile ludzi wychodzi zaplakanych oczy spuchnięte coś jest tam nie tak

G
Gość

Pieniądze unijne wydane. Kto miał zarobić na inwestycji - zarobił. A, że niefunkcjonalne i oderwane od rzeczywistości, a jeszcze dodatkowo trzeba wydawać pieniądze na utrzymanie w jako takim stanie technicznym, to już szczegół. Czas ochrony projektu minął - można burzyć. Ile takich inwestycji jest w wielu miejscach?

G
Gość

Ten park i Klasztorne Stawy to na pewno pomysł byłej Sekretarz Miasta Iwony Wójcik. Chciała tam na pewno w ciągu dnia robić spotkania z "podwładnymi" - pracownikami. Temat upadł bo ją Wojewódzka wywaliła.

Iwona drążąc dalej temat, zostając Sekretarzem Powiatu, zrobiła sobie ogródek przy śmietniku na dziedzińcu starostwa. Wszyscy pracownicy z tego się śmieją. Pieniądze publiczne wywalone na utworzenie tego syfu.

RIO powinno pociągnąć tę kobietę do odpowiedzialności za wydawanie bez sensupublicznych pieniędzy.

G
Gość

Poki na stawkach jest ten zielony kozuch, kapac sie tam powinno

Kobylinskiego i jego gang Trzy Kraty.

r
rym do uje
2019-08-02T22:57:03 02:00, Ratuszak:

Warto przypomnieć, że obecny prezes aquaparku Trzy Wałki to właśnie osoba odpowiedzialna z ramienia inwestora SOSiR za tą inwestycję od samego początku. Jak wykazał raport NIK z przed pięciu lat, to Jusczyński wtedy z-ca dyr. SOSiR do spraw budowy aquaparku jest odpowiedzialny za zmarnowane ok. 70 mln. zł i ... zamiast do pierdla, "za karę" zostaje zesłany na stanowisko... prezesa nowej spółki i teraz wymądrza się o nowych planach . Tragedia w tym Słupsku. Żadnej odpowiedzialności tylko kolesiostwo i nepotyzm. Jaki był Kobyliński taka jest dokładnie Danilecka. A miasto w coraz gorszej kondycji finansowej kurczy się i degraduje w zastraszającym tempie.

no bo to przeciez jest jego zastepczyni któa dla picu udawałą ,ze go nie lubi.ludzie juz zapomnieli dlaczego straciła mandat.ot.przepisów nie znała czy sie pomyliła?włądza demoralizuje

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3