Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klatka schodowa jak nowa

Fot. Atlas
Fot. Atlas
Klatka schodowa jest jak wizytówka. Jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy, to właśnie ona wywołuje pierwsze wrażenie, a to - jak wiadomo - liczy się najbardziej. Wbrew powszechnej opinii, remont klatki schodowej nie musi być ani długotrwały, ani uciążliwy.

Przy takim remoncie możliwości jest wiele, ale cel zawsze pozostaje ten sam: klatka schodowa musi służyć długie lata, mimo że eksploatowana jest nieustannie. Zacząć należy od tego, co najbardziej uciążliwe dla współlokatorów - od wykonania posadzki. Dobrym i estetycznym rozwiązaniem będzie wyłożenie podłogi płytkami gresowymi, które są szczególnie wytrzymałe.

Ekspresowo

Miało być szybko, będzie szybko. Związanie gresu z podłożem potrwa bowiem nie dobę, jak to często bywa w przypadku stosowania tradycyjnych klejów do płytek, a znacznie krócej. Pozwoli na to zastosowanie zaprawy szybkowiążącej. Klej do gresu Atlas Progres Express umożliwi użytkowanie posadzki po zaledwie 4 godzinach od przyklejenia płytek.

To wyrób uniwersalny: charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży, od betonu i jastrychu cementowego bądź anhydrytowego, po surowe powierzchnie z cegieł, bloczków, pustaków i innych tego typu materiałów ceramicznych lub wapienno-piaskowych.

Jak każda zaprawa, wymaga ona przede wszystkim właściwego przygotowania podłoża. Należy więc zadbać, by było ono suche, stabilne, równe i nośne, czyli odpowiednio mocne. Warstwa kleju winna wynosić od 2 do 5 mm, większe nierówności trzeba więc zniwelować, wyrównując podłoże przy pomocy szybkotwardniejącej zaprawy Atlas Ten-10.
Należy pamiętać, że dalsze prace na tym podłożu wykonywać będzie można po ok. 3 godzinach, gdy Ten-10 w pełni zwiąże. Jeśli podłoże okaże się chłonne, właściwość tę zredukować można emulsją gruntującą Atlas Uni-Grunt lub Uni-Grunt Plus, o ile jest ono szczególnie chłonne lub porowate i wymaga preparatu gruntującego, zdolnego silniej przeniknąć w głąb.

Warto zaimpregnować

Suchą zaprawę Atlas Progres Express (zmieszaną z wodą do uzyskania jednolitej konsystencji, zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na opakowaniu) należy zużyć w ciągu godziny od ponownego wymieszania, które nastąpi w 5 minut po mieszaniu pierwszym. Pełną wytrzymałość użytkową posadzka osiągnie po mniej więcej trzech dobach, ale - co najważniejsze - wypełniać spoiny między płytkami, a więc i wchodzić na posadzkę, będzie można już po 4-6 godzinach. Jeżeli więc prace zostaną dobrze zaplanowane, będzie można uniknąć nadmiernego blokowania klatki schodowej przez i tak uciążliwy remont.

Do wypełnienia spoin między płytkami posłużyć może Fuga Atlas Artis, dostępna w 30 kolorach. Również ona ma krótki czas wiązania. Lekki ruch pieszy po okładzinie jest już możliwy po 3 godzinach od fugowania. Ponieważ posadzkę w klatce schodowej dość trudno utrzymać w czystości, można ją pokryć środkiem ochronnym Atlas Delfin, zdolnym zaimpregnować i uchronić przed brudem zarówno nieszkliwiony gres, jak i same fugi. Do impregnacji można przystąpić mniej więcej pod dwóch tygodniach od ułożenia okładziny.

Zamiast lamperii

Lamperie z farby olejnej, wpisane w rodzimą tradycję budowlaną, odchodzą powoli w siną dal. Obecnie zastępują je tynki mozaikowe o wiele bardziej efektowne i wytrzymałe. Stosuje się je na powierzchniach szczególnie obciążonych użytkowo, co niewątpliwie dotyczy dolnych partii ścian klatki schodowej. Tynk mozaikowy Atlas Deko M sprawdza się na wszelkiego rodzaju równych podłożach mineralnych: na betonie, tynkach cementowo-wapiennych i cementowych, na płytach gipsowo-kartonowych, a także drewnopochodnych.

Zamiast jednolitej płaszczyzny farby olejnej, otrzymamy mozaikę z różnobarwnych kamyczków. Co więcej, będziemy mogli sobie powiedzieć, że mieszkamy w marmurach, gdyż tynk Atlas Deko M wykonany jest na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem naturalnego marmuru i wysokiej jakości barwionego kruszywa kwarcowego, a opracowany w 60 zróżnicowanych kolorystycznie zestawieniach ziarna i tynku. Przy jego pomocy będzie można stosunkowo prosto osiągnąć oryginalne i ciekawe efekty, które będą naszą klatkę wyróżniać spośród innych. Co więcej, dzięki technologii "Deko M z mieszalnika" można modyfikować kolorystykę tynku wedle własnego uznania.

Należy pamiętać, że przed położeniem tynku niezbędne jest wykonanie warstwy podkładowej z masy tynkarskiej Atlas Cerplast, która wzmocni przyczepność tynku. Cerplast dostępny jest w czterech kolorach - biały, klinkier, brąz i grafit.
Tynk Deko M dostępny jest w wiaderkach, w postaci gotowej do użycia. Nakłada się go na ścianę warstwą o grubości kruszywa i wygładza pacą ze stali nierdzewnej, dbając o zachowanie kierunku. Średnio zużywa się około 4 kg na metr kwadratowy. Nałożony tynk ma barwę mlecznobiałą. Dopiero gdy wyschnie, osiąga pożądaną kolorystykę. Czekać na to trzeba od 12 do 48 godzin, zależnie od temperatury i wilgotności powietrza.

Klatka schodowa wykończona przy użyciu płytek gresowych i tynku mozaikowego, z uwagi na trwałość i odporność tego wykończenia, powinna nas cieszyć przez długie lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza