MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze czyhają na drzewach i krzewach. Te części ciała człowieka atakują najczęściej! Chroń nie tylko ręce i nogi

Katarzyna Zawada
Ciepłe ciało człowieka przyciąga kleszcze. Jakie partie najczęściej atakują?
Ciepłe ciało człowieka przyciąga kleszcze. Jakie partie najczęściej atakują? pixabay.com/Pexels
Wraz z wiosną pojawiają się kleszcze i w wielu miejscach ich aktywność wzrasta. Latem także trzeba się chronić. Ugryzienie może być źródłem poważnych chorób – boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu. Choć insekty są w stanie zaatakować każde miejsce na ciele człowieka, szczególnie lubią te, które są cienkie i dobrze ukrwione. Które partie musisz szczególnie chronić?

Spis treści

Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie, alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Sezon na kleszcze 2024. Atakują nie tylko w lasach

Od lat kleszcze są zmorą nie tylko polskich lasów. Rozochocone zaczynają pojawiać się w wielu miejscach, nawet wśród zieleni miejskiej, czy na działkach i w ogródkach. W okresie wiosennym wychodzą na żer, kontynuują go przez wakacyjne miesiące, więc po każdym spacerze dobrze obejrzyj ciało i otrzep ubranie.

Czytaj więcej: Wiosną już roi się od kleszczy. Po ugryzieniu trzeba działać szybko, insekta usuniesz domowymi sposobami. Zobacz, jak to zrobić

Jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza?

Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, przestrzega GIS.

Kleszcze są małe, niewyczuwalne i często niezauważalne. Warto więc zachować szczególną ostrożność. Gdy wybierasz się na wycieczkę na łono natury, gdzie natężenie insektów może być duże, załóż spodnie i bluzkę z długim rękawem, a w plecaku miej preparaty ochronne.

Partie ciała narażone na atak kleszcza

Kleszcze potrafią wbić się w każdą partię ciała, chętnie jednak wybierają te cienkie, łatwo dostępne i dobrze ukrwione. Oto lista:

  • Pachy. Mogą stanowić dla kleszczy cel, gdyż skóra jest tam ciepła i cienka. Dobrze sprawdzaj też partie pachwin.
  • Uszy. Mają cienką i ukrwioną skórę, co dla insekta może być dobrym miejscem do wkłucia.
  • Zagłębienia pod kolanami i przy łokciach. Często zapomina się o tych miejscach. Tam skóra także jest delikatna, a przez ciągły ruch może być przez nas niekontrolowana. Koniecznie sprawdź, czy czasem kleszcz nie zrobił sobie tam swojego miejsca.
  • Pośladki. Kolejna partia narażona na atak kleszcza, szczególnie gdy na wycieczce zdarzy ci się usiąść na ziemi. Stamtąd insekty mają też dobrą drogę do brzucha.
  • Szyja. W okresie wiosenno-letnim, odsłonięta i okolona włosami, stanowi dobre miejsce na ugryzienie. Kleszcze często spadają z drzew na ramiona i stamtąd mogą szybko przewędrować do ciepłej szyi.
  • Głowa, podobnie jak szyja, to jedno z wrażliwych miejsc. W czasie spaceru osłoń ją, a po powrocie do domu dokładnie się obejrzyj. Ukryty między włosami kleszcz może być trudno widoczny.
  • Kostki. Kryte buty dają ochronę? Nie zawsze. Tam, gdzie kończy się nogawka, a zaczyna but, zawsze zostaje nieco przestrzeni, którą mogą wyczuć kleszcze.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza