MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze w natarciu. Pajęczaki nie odpuszczają. Jak się przed nimi chronić?

JOL/TVN
Kleszcze już ruszyły na żer. To przez łagodną zimę
Kleszcze już ruszyły na żer. To przez łagodną zimę TVN
Jest coraz więcej kleszczy. W ostatnich latach mamy bardzo łagodne zimy, w związku z tym aktywność tych pasożytów zaczyna się nawet w styczniu, w marcu już panoszą się na dobre. A to naprawdę bardzo groźne pajęczaki. Powodują boreliozę - chorobę podstępną i trudną do wyleczenia.

Kleszcze już zaczęły sezon. Sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się bowiem, gdy temperatura osiąga około 5-7 stopni Celsjusza. Zazwyczaj jest to w marcu, ale coraz częściej już w drugiej połowie lutego weterynarze przyjmują zwierzęta zaatakowane przez kleszcze. Sezon na kleszcze kończy się dopiero wraz z pierwszymi przymrozkami.

ZOBACZCIE KONIECZNIE
KLESZCZE GIGANTY MOGĄ PRZENOSIĆ ŚMIERTELNE CHOROBY

W sezonie obserwuje się dwa szczyty wzmożonego żerowania: wiosenny (kwiecień-maj) oraz jesienny (wrzesień-październik). W ciągu dni kleszcze najbardziej aktywne są rano w godzinach 8-12 oraz po południu, po godzinie 16.

Zobaczcie zdjęcia:

Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?

Nas na razie chronią ubrania, ale dla zwierząt kleszcze już teraz mogą być tak samo groźne, jak wiosną czy latem. Weterynarze zalecają stosowanie preparatów przeciw kleszczom. Najlepsze są te z permetryną, które mają działanie podwójne: odstraszające i zabijające. Chronią nawet przez cztery tygodnie. Wystarczy je nanieść na skórę zwierzęcia między łopatkami.

Jednak za najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami weterynarze uważają szczepionki. Stosuje się je dwustopniowo w odstępach od trzech do pięciu tygodni, a potem raz w roku wykonuje się szczepienie przypominające.

W Polsce i Europie rośnie liczba osób zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu, ciężkiej choroby zakaźnej przenoszonej przez kleszcze. Faktyczna liczba zakażonych nadal pozostaje niedoszacowana.

- W Polsce rejestrowane są przypadki, które trafiają do szpitala i mają potwierdzone badania serologiczne. Nie zawsze jest dostęp do laboratoriów, które mają to dosyć specyficzne badanie. Troszkę zwiększa to koszty leczenia, więc może są to względy ekonomiczne, a może brak świadomości, że to właśnie kleszczowe zapalenie mózgu może być przyczyną zapalenia opon mózgowych czy zapalenia mózgu – powiedziała prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

KZM to groźna choroba odkleszczowa, która może prowadzić do niepełnosprawności lub nawet śmierci.

- Zakażenie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego to jest stan zagrożenia życia – stwierdził dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Skutecznym sposobem na walkę z KZM są szczepionki. By zwiększyć świadomość na ten temat, uruchomiono kolejną kampanię informacyjną „Nie igraj z kleszczem – wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”. A niebezpieczeństwo jest duże, bo kleszcze można spotkać wszędzie, gdzie jest choć skrawek zieleni. Nosicielem KZM może być nawet już co szósty kleszcz.

Strzyżaki jelenie atakują! Tzw. Latające kleszcze mogą przen...

Naturalne sposoby ochrony ludzi przed kleszczami?

  • 1. Ponieważ kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer lepiej wybierać się koło południa. I chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków, bo wbrew utartej opinii kleszcze nie spadają z drzew, ale czają się właśnie w trawach i krzakach.
  • 2. Posmarować się olejkami, których zapachów kleszcze nie lubią, a są to: goździkowy, cytronelowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy.
  • 3. Intensywna woń czosnku zmieszana z zapachem naszego potu to także dobra broń przeciwko komarom.
  • 4. Naturalną ochroną jest też higiena. Kleszcze wabi ludzki pot. Wabikiem są jednak także wody toaletowe i pachnące kosmetyki (szczególnie o zapachu wanilii lub kokosa). A więc mycie, ale bez użycia perfumowanych mydeł.
  • 5. Na pewno jakąś barierą dla kleszczy jest też odpowiednie ubranie: długie spodnie, długi rękaw, czapka z daszkiem lub kapelusz. Najlepiej w jasnym kolorze.
  • 6. Warto dbać też o dietę bogatą w witaminę B, która zmienia zapach potu na mniej przyjemny dla kleszczy. Nie może w niej zabraknąć pestek słonecznika, drożdży, zbóż.

Jak będzie działała ustawa frankowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kleszcze w natarciu. Pajęczaki nie odpuszczają. Jak się przed nimi chronić? - Dziennik Zachodni

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza