Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klif w Jarosławcu będą chronić Niemcy

Marcin Barnowski Fot. archiwum
Prawie cztery i pół mln zł wyda słupski Urząd Morski na ochronę klifu w Jarosławcu. Wykonania zlecenia podjęły się dwie firmy niemieckie.

Umowę na wykonanie inwestycji w Jarosławcu w zachodniopomorskiem podpisano wczoraj. Dwie niemieckie firmy tworzą konsorcjum, które zostało przez słupski Urząd Morski wyłonione do wykonania tej inwestycji w drodze przetargu. Jak się dowiedzieliśmy, niemieckie konsorcjum było jedynym oferentem, który wystartował w przetargu.

– Po raz pierwszy w Polsce zastosują do ochrony klifu technikę tak zwanego gwoździowania. Polega ona na wbijaniu w klif poprzecznych pali. Ostatnio ci Niemcy robili coś takiego na Rugii – powiedział nam wczoraj Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.

Jak dodał, podstawowym zadaniem Niemców jest powstrzymanie dalszego osuwania się klifu na wysokości ul. Nadmorskiej w Jarosławcu i jego ustabilizowanie. Dzięki temu ulica nie tylko zostanie uratowana, ale będzie też mógł być na niej otwarty i bezpieczny ruch.

Ocaleć mają także domki letniskowe. Gdyby nie ustabilizowanie klifu, mogłyby runąć na plażę po pierwszym silniejszym sztormie. Niemcy będą także drenować podnóże klifu. Mają także wykonywać pomiary ruchów osuwiskowych brzegu na tym odcinku oraz badania hydrologiczne. Prace mają zakończyć się do 22 grudnia bieżącego roku. Ich wartość opiewa na 4.455.060 złotych brutto.

Jak podkreśla dyrektor UM Tomasz Bobin, to fundusze przekazane słupskiemu Urzędowi Morskiemu z rezerwy celowej budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na osłonę przeciwosuwiskową.

Interwencja okazała się niezbędna po sztormach minionego sezonu. Możliwe kolejne osunięcie się klifu w Jarosławcu groziło przerwaniem ulicy Nadmorskiej i zniszczeniem kilku domków letniskowych.

W Urzędzie Morskim cały czas jeszcze trwają przygotowania do kolejnej wielkiej inwestycji, mającej zabezpieczyć brzeg morski w rejonie Ustki, Rowów i Łeby. Na jej realizację, jak dowiedzieliśmy się od Tomasza Bobina, słupski urząd chciałby pozyskać aż 180 milionów złotych. Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące tego projektu z innymi zainteresowanymi instytucjami. W wyniku realizacji tego przedsięwzięcia na wschodniej plaży w Ustce ma m.in. powstać sztuczna rafa, na której załamywać się będą sztormowe fale.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza