Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimatyzacja daje ulgę, ale może być zgubna dla zdrowia

(ak)
sxc.hu
Gdy latem dokuczają nam upały, klimatyzacja w samochodzie, sklepie, czy biurze wydaje się zbawienna. Uwalnia nas od gorąca za oknem.

Jej zadaniem jest wymiana powietrza, wentylowanie pomieszczeń oraz utrzymanie temperatury na stałym, zaprogramowanym poziomie, bez względu na warunki panujące na zewnątrz.

To wynalazek sprzed ponad wieku. Dziś umożliwia nam funkcjonowanie w pracy, zakupy sklepie, czy jazdę samochodem, gdy wysokie temperatury stają się nie do zniesienia.

Klimatyzacja przynosi nam ulgę. Ale okazuje się, że może przysporzyć też wielu problemów. Jednym z największych zagrożeń jest legionella. To bakteria, odkryta w latach siedemdziesiątych XX wieku. To właśnie ona może powodować ostre zapalenie płuc i prowadzić nawet do śmierci.

Naukowcy od 30 lat przyglądają się chorobie przez nią wywołaną - legionellozie. Choroba legionistów - bo tak bywa nazywana - często ma objawy typowe dla grypy: gorączkę, bóle, mięśni, suchy kaszel. Gdy zaatakuje osobę starszą, o obniżonej odporności, może mieć bardzo ciężki przebieg, a nawet doprowadzić do śmierci.

W innych przypadkach przebiega dość łagodnie: chorym dokuczają bóle głowy, mięśni i gorączka. Bakterie legionelli mnożą się w zbiornikach stojącej wody, lub w urządzeniach klimatyzacyjnych. Dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie urządzeń.

Powszechnie uważa się, że przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych może powodować kłopoty laryngologiczne, dermatologiczne, okulistyczne, może też przyczyniać się do alergii. Tymczasem nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne nie tylko nie szkodzą, ale nawet pomagają alergikom.

Są wyposażone w odpowiednie filtry, które usuwają kurz, roztocza, czy kwiatowe pyłki. Rzecz jednak w tym, że klimatyzacja nie zaszkodzi nam tylko pod jednym warunkiem- urządzenia muszą być systematycznie czyszczone preparatami grzybobójczymi.

Należy też regularnie wymieniać filtry - tak jak zalecił producent. Jak często wymieniać Nie ma ściśle określonych reguł dotyczących tego, jak często trzeba czyścić klimę. Specjaliści twierdzą, że najlepiej robić to nawet co dwa tygodnie, a filtry wymieniać zgodnie ze wskazaniami producenta.
Z założenia klimatyzacja w pomieszczeniach gwarantuje chłód, powinna także zapewnić odpowiednie nawilżenie powietrza. Tymczasem jest odwrotnie. Osoby, które długo pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, często uskarżają się na suchość skóry i pieczenie oczu.

Jak sobie z tym radzić? Warto pamiętać o systematycznym stosowaniu kremów ochronnych, wskazane jest też noszenie przewiewnych ubrań, picie dużych ilości wody mineralnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza