Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety, które urodziły się w 1953 roku, mogą mieć wyższą emeryturę

Zbigniew Marecki
28.11.2017 opolezus zaklad ubezpieczen spolecznych konferencja prasowafot. slawomir mielnik / nowa trybuna opolska
28.11.2017 opolezus zaklad ubezpieczen spolecznych konferencja prasowafot. slawomir mielnik / nowa trybuna opolska Slawomir Mielnik
Polko, urodziłaś się w 1953 roku? Przeszłaś na wcześniejszą emeryturę w związku z ukończeniem 55 roku życia i udowodnieniem 30 lat pracy? Twoje świadczenie zostało pomniejszone o pobrane wcześniejsze emerytury? Sprawdź, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca wpłynie na wysokość twojego świadczenia i co powinnaś zrobić.

Wyrokiem z 6 marca Trybunał Konstytucyjny uznał, że kobiety urodzone w 1953 roku, które przed 1 stycznia 2013 roku nabyły prawo do wcześniejszej emerytury w związku z ukończeniem 55 roku życia i udowodnieniem 30 lat stażu, a następnie przeszły na emeryturę w wieku powszechnym i została ona pomniejszona o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych,mogą mieć ponownie ustaloną wysokość emerytury, według korzystniejszych dla nich zasad.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy:

- kobiet, które odwołały się od decyzji przyznającej emeryturę w wieku powszechnym do sądu i sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem,
- kobiet, które otrzymały decyzję ZUS i się od niej nie odwołały,
- kobiet, które nie przeszły jeszcze na emeryturę w wieku powszechnym.

Każda grupa powinna w tej sytuacji podjąć inne działania.

Kobiety z rocznika 1953, które nie złożyły odwołania do sądu od decyzji przyznającej emeryturę w wieku powszechnym, mogą wnieść do ZUS skargę o wznowienie postępowania, w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli uwzględniając to, że 21 i 22 kwietnia 2019 roku są dniami wolnymi od pracy (Niedziela Wielkanocna i lany poniedziałek) – do wtorku 23 kwietnia 2019.

Jeżeli kobieta odwołała się od decyzji do sądu powszechnego i postępowanie to zakończyło się prawomocnym wyrokiem, może ona żądać wznowienia postępowania sądowego: adresując skargę o wznowienie do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli do 21 czerwca 2019.

Przy rozpatrywaniu skargi o wznowienie postępowania na podstawie art. 145a k.p.a., ZUS zobowiązany jest stosować również art. 146 k.p.a., który kategorycznie wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia. Zatem ZUS nie będzie mógł uchylić decyzji w przypadku tych kobiet z rocznika 1953, u których od doręczenia decyzji przyznającej emeryturę upłynęło już 5 lat.
Duża grupa kobiet z rocznika 1953 do tej pory nie zdecydowała się wystąpić o emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego i cały czas pobiera emeryturę wcześniejszą. Tym kobietom zostanie, na ich wniosek, przyznana emerytura obliczona już z uwzględnieniem wyroku TK.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza