Kobiety, które urodziły się w 1953 roku, mogą mieć wyższą emeryturę

Zbigniew Marecki
28.11.2017 opolezus zaklad ubezpieczen spolecznych konferencja prasowafot. slawomir mielnik / nowa trybuna opolska
28.11.2017 opolezus zaklad ubezpieczen spolecznych konferencja prasowafot. slawomir mielnik / nowa trybuna opolska Slawomir Mielnik
Polko, urodziłaś się w 1953 roku? Przeszłaś na wcześniejszą emeryturę w związku z ukończeniem 55 roku życia i udowodnieniem 30 lat pracy? Twoje świadczenie zostało pomniejszone o pobrane wcześniejsze emerytury? Sprawdź, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca wpłynie na wysokość twojego świadczenia i co powinnaś zrobić.

Wyrokiem z 6 marca Trybunał Konstytucyjny uznał, że kobiety urodzone w 1953 roku, które przed 1 stycznia 2013 roku nabyły prawo do wcześniejszej emerytury w związku z ukończeniem 55 roku życia i udowodnieniem 30 lat stażu, a następnie przeszły na emeryturę w wieku powszechnym i została ona pomniejszona o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych,mogą mieć ponownie ustaloną wysokość emerytury, według korzystniejszych dla nich zasad.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy:

- kobiet, które odwołały się od decyzji przyznającej emeryturę w wieku powszechnym do sądu i sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem,
- kobiet, które otrzymały decyzję ZUS i się od niej nie odwołały,
- kobiet, które nie przeszły jeszcze na emeryturę w wieku powszechnym.

Każda grupa powinna w tej sytuacji podjąć inne działania.

Kobiety z rocznika 1953, które nie złożyły odwołania do sądu od decyzji przyznającej emeryturę w wieku powszechnym, mogą wnieść do ZUS skargę o wznowienie postępowania, w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli uwzględniając to, że 21 i 22 kwietnia 2019 roku są dniami wolnymi od pracy (Niedziela Wielkanocna i lany poniedziałek) – do wtorku 23 kwietnia 2019.

Jeżeli kobieta odwołała się od decyzji do sądu powszechnego i postępowanie to zakończyło się prawomocnym wyrokiem, może ona żądać wznowienia postępowania sądowego: adresując skargę o wznowienie do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli do 21 czerwca 2019.

Przy rozpatrywaniu skargi o wznowienie postępowania na podstawie art. 145a k.p.a., ZUS zobowiązany jest stosować również art. 146 k.p.a., który kategorycznie wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia. Zatem ZUS nie będzie mógł uchylić decyzji w przypadku tych kobiet z rocznika 1953, u których od doręczenia decyzji przyznającej emeryturę upłynęło już 5 lat.
Duża grupa kobiet z rocznika 1953 do tej pory nie zdecydowała się wystąpić o emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego i cały czas pobiera emeryturę wcześniejszą. Tym kobietom zostanie, na ich wniosek, przyznana emerytura obliczona już z uwzględnieniem wyroku TK.

Jak budować dobre relacje z ludźmi? #ZROZUM

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co mają zrobić kobiety, którym upłynęło już 5 lat od wydania decyzji emerytalnej? ZUS pomimo złożenia skargi o ponowne przeliczenie emerytury odmówi zasłaniając się upłynięciem ww terminu. Pozostaje wynajęcie prawnika i walka przed sądem o odszkodowanie. Na to trzeba pieniędzy i nerwów. Na pewno wiele starszych Pań odpuści sobie tę drogę i nadal będą okradane w świetle prawa. Wina leży po stronie Trybunału Konstytucyjnego, który tak odwlekał wydanie wyroku w tej sprawie, by jak największe grono kobiet znalazło się w patowej sytuacji. Ta zwłoka podzieliła i tak już pokrzywdzone emerytki na lepsze i gorsze. Ręce opadają jak się patrzy na to bezprawie w państwie prawa. Z urzędu i one powinny mieć ponownie prawidłowo przeliczone emerytury. A tak nadal pozostaje niesmak i poczucie niesprawiedliwości. Życzę wszystkim paniom dużo siły i wytrwałości w dochodzeniu swoich praw przed sądem. Razem z moją mamą podejmujemy tę walkę wierząc, że doczekamy sprawiedliwości.

Dodaj ogłoszenie