Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobylnica rozwija międzynarodową współpracę szkół i uczniów

Zbigniew Marecki [email protected]
W czwartek i piątek w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy odbywało się robocze spotkanie uczestników projektu "Z wodą za Pan Brat", w którym uczestniczyli dyrektorzy szkół z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Szwecji.

Celem pobytu zagranicznych gości było spotkanie robocze międzynarodowej grupy projektowej "Z wodą za Pan Brat". Liderem projektu, który jest przygotowywany we współpracy ze szkołami partnerskimi z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Chorwacji i Czech , jest Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy.

Na zaproszenie gospodarzy do Kobylnicy przyjechali: Chris Scanlan, dyrektor Head of the Bliss Charity School w Northamptonshire (Wielka Brytania), Aina Wastfalt, dyrektor Anums Friskola (Szwecja), Carmen Costine, dyrektor Elf School w Cluj - Napoca (Rumunia), Emilia Quarante, dyrektor w zakresie zarządzania edukacją i partnerstwa w Walsall i ekspert w programie Erasmus+ (Wielka Brytania) oraz ich trzy współpracownice w tym zakresie.

Podczas spotkania dyskutowano na tematy związane ze szczegółami porozumienia pomiędzy placówkami uczestniczącymi w projekcie, ale też wspólnie zastanawiano się się nad tym, w jaki sposób jeszcze skuteczniej i efektywniej przekazywać młodym ludziom wiedzę z zakresu postaw proekologicznych. Goście zapoznawali się także ze sposobem funkcjonowania systemu edukacji na terenie gminy.

Pobyt gości zza granicy w Kobylnicy rozpoczął się od uroczystości, które w czwartek odbyły się w Zespole Szkół Samorządowych. Najpierw dyrektor placówki, Jan Wild, przybliżył uczestnikom historię szkoły i najważniejsze fakty z nią związane, później głos zabrał Wójt Gminy Kobylnica, Leszek Kuliński. W trakcie wystąpienia podkreślił możliwości, jakie zwłaszcza dla uczniów rodzą się w związku z projektem. Zaznaczył, że dotyczy on bardzo ważnego elementu prawidłowego funkcjonowania otaczającego nas świata, czyli wody. Podobny punkt widzenia mieli też goście zza granicy. Uznali, że gmina rozwija się w imponującym tempie, a system edukacji i działania proekologiczne, które tu zobaczyli, można śmiało uznać za wzór do naśladowania. Uwagę gości zwróciła też młodzież, która w bardzo dobrym stopniu potrafi posługiwać się językiem angielskim.

Najważniejszym punktem wizyty jest jednak dyskusja nad projektem "Z wodą za Pan Brat", który skierowany jest do uczniów w wieku 10 -14 lat. Grupę docelową stanowią również rodzice, nauczyciele oraz mieszkańcy. Głównym celem projektu jest podnoszenie jakości wczesnej edukacji w zakresie postaw proekologicznych. Tematyka projektu jest efektem międzynarodowych badań, z których wynika, że zużycie wody w gospodarstwach domowych stale rośnie, wzrasta także liczba utonięć młodych ludzi w akwenach, niepokojący jest również stan wód rzek, jezior i mórz, które są stale zanieczyszczone.

Efektem wspólnych działań ma być między innymi: prowadzenie strony internetowej projektu, sporządzenie ulotek i rozdanie ich mieszkańcom, wydanie międzynarodowego słownika terminów związanych z wodą czy nagranie pokazowego filmu.

Najczęściej czytane na gp24.pl:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza