Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks pracy 2023. Będą dodatkowe dni wolne od pracy i uprawnienia dla rodziców 23.01.23

Mariusz Surowiec
Mariusz Surowiec
ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2023:pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem tylko, gdy będzie on zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy
ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2023:pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem tylko, gdy będzie on zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy Polska Press
Wielkie zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku. Chodzi o zmiany związane z dyrektywą równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Każdy dotkną więc praktycznie każdego z nas. Jakie zmiany w Kodeksie pracy czekają nas w 2023 roku? Pracownicy powinni być zadowoleni - w życie wejdą przepisy, które dadzą pracownikowi dodatkowe dni urlopu ze względu na siłę wyższą. Będą też nowe uprawnienia dla rodziców.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku. Kogo dotyczą?

W życie wejść mają 2 dyrektywy. Chodzi o ustanowienie minimalnych praw mających zastosowanie do każdego pracownika w Unii Europejskiej, który jest pracownikiem. Druga z nich mówi o równym taktowaniu kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy. Chodzi o zapewnienie pracownikom którzy posiadają dzieci lub są opiekunami identycznych szans na rozwój w życiu zawodowym bez uszczerbku na życiu prywatnym i rodzinnym.

Zmiany dotyczyć będą też zawierania umów o pracę na okres próbny. Wprowadzone zostaną nowe minimalne prawa dla wszystkich świadczących pracę.

- Zmiany w kodeksie pracy to dobre propozycje dla polskich pracowników, gospodarki i polskiego rynku – powiedział po posiedzeniu rządu na wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Jakie korzyści dla pracownika w wyniku zmian w kodeksie pracy w 2023 roku?

Zmiany w Kodeksie pracy jakie przewiduje ustawodawca powinny ucieszyć pracowników. Wśród pozytywnych zmian w Kodeksie pracy znajdują się przepisy mówiace między innymi o:

  • - pracownik zyskać ma więcej informacji o warunkach na jakich został zatrudniony
  • - pracownik zyska prawo do równoległego zatrudnienia
  • - pracownik zyska prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy
  • - wydłużenie urlopu rodzicielskiego
  • - zasiłek macierzyński będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za cały okres urlopu rodzicielskiego

Ważne zmiany dla rodziców i opiekunów w Kodeksie pracy 2023. Urlop z powodu działania siły wyższej

Bardzo duże, pozytywne zmiany czekają zwłaszcza rodziców. W życie wejść ma tak zwany urlop z powodu działania siły wyższej. Zasady przyznawania oraz długość urlopu ze względu działania siły wyższej umieściliśmy w naszej galerii. Najważniejszą jednak informacją jest ta że rodzic będzie mógł dostać wolne w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownikowi przysługuje prawo do 50 proc. wynagrodzenia.

Nie są to jednak wszystkie zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku. Co jeszcze się zmieni? Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach w naszej galerii:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza