Kogeneracja w czasie kryzysu. Co oznacza droższy gaz dla elektrociepłowni EC-1?

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Elektrociepłownia EC-1 będzie oparta na układzie kogeneracji o mocy 16,84 MW, z czego 8,42 MW będzie przeznaczone na produkcję energii cieplnej a 8,42 MW na wytworzenie energii elektrycznej.
Elektrociepłownia EC-1 będzie oparta na układzie kogeneracji o mocy 16,84 MW, z czego 8,42 MW będzie przeznaczone na produkcję energii cieplnej a 8,42 MW na wytworzenie energii elektrycznej. Archiwum
Udostępnij:
W maju ubiegłego roku ruszyły prace związane z budową elektrociepłowni EC-1 przy ulicy Słonecznej w Słupsku. Obiekt będzie zasilany gazem, który to będzie paliwem do turbin gazowych. W związku z cenami tego paliwa może pojawić się pytanie, jak broni się ta inwestycja w czasie kryzysu energetycznego.

Kogeneracja to proces technologiczny, w którym wytwarzana jest energia elektryczna i użytkowa energia cieplna – czyli elektrociepłownia w tej technologii jest źródłem dla obu energii, w przeciwieństwie do np. kotłowni.

Elektrociepłownia EC-1 będzie oparta na układzie kogeneracji o mocy 16,84 MW w paliwie zasilanym gazem ziemnym GZ-50. Obiekt będzie produkować energię cieplną w skojarzeniu z energią elektryczną, ze sprawnością spełniającą wymogi wysokosprawnej kogeneracji. Wspomniana moc wyniesie 16,84 MW - z tego 8,42 MW będzie przeznaczone na produkcję energii cieplnej a 8,42 MW na wytworzenie energii elektrycznej.

Nowoczesna elektrociepłownia oznacza spadek emisji gazów cieplarnianych, co w praktyce przekłada się na wysokość taryfy, a w konsekwencji tego, ile za ciepło zapłaci my - klienci. EC-1 ma za zadanie odciążyć nieco dwie ciepłownie węglowe - kotłownię KR-1 o mocy 87,3 MW oraz KR-2 o mocy 69,8 MW. Jeżeli będą pracowały mniej, to mniejsza będzie też ilość szkodliwych dla środowiska emisji. Stąd prosta droga do niższych rachunków – gdyby nie kryzys energetyczny.

W grudniu Marzena Gębala, rzecznik Engie w Słupsku, informowała, że cena uprawnień do emisji CO2 wynosiła około 80 euro za tonę. Na dzień dzisiejszy, według danych Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, cena ta nadal waha się w tych granicach, sięgając czasami 85 euro, natomiast w styczniu ubiegłego roku było to 30 euro za tonę. Biorąc więc pod uwagę, że cena wzrosła niemal trzykrotnie kogeneracja wydaje się być znakomitym rozwiązaniem na zaoszczędzenie pieniędzy i jednocześnie poprawę jakości powietrza w mieście. Pojawia się jedynie pytanie, czy przy spadku emisji CO2, a jednocześnie aktualnych cenach gazu, który to będzie paliwem dla powstającej elektrociepłowni, inwestycja jaką jest EC-1 rzeczywiście będzie tak oszczędna pod względem finansowym jak się spodziewano. Bo co do tego, że będzie bardziej ekologiczna od kotłowni wątpliwości nie ma, ponieważ dzięki EC-1 emisja CO2 ma być mniejsza o prawie 60 tys. ton w skali roku. Dla porównania, aby pochłonąć taką ilość CO2 potrzeba około 9000 drzew zajmujących powierzchnię 3 ha.

Słupskie Engie uspokaja, że aktualne ceny gazu nie przekładają się na inwestycję.

- W krótkim czasie cena gazu zmienia się dynamicznie i wygląda na to, że jeszcze przez jakiś czas tak będzie. Jednak zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetyczna już w przyszłym roku gaz znów stanie się tańszym paliwem od węgla i produkcja energii z niego wzrośnie. Równocześnie dostępne prognozy opłat emisyjnych wskazują nadal tendencje wzrostowe. - informuje Marzena Gębala. - Założeniem naszej spółki jest zabezpieczanie cen paliw. Nie kupujemy paliwa po cenie dnia dzisiejszego, zakupy odbywają się z odpowiednim wyprzedzeniem. Gdyby EC-1 miało pracować dzisiaj, zakupy gazu miałyby miejsce rok wcześniej po cenach gazu sprzed roku – dodaje.

Rzecznik Engie Słupsk podkreśla, że inwestycja jaką jest EC-1 była zawczasu analizowana pod względem szans i ryzyka, które za sobą niesie, a odpowiednie symulacje każdorazowo są przygotowywane z wykorzystaniem najlepszej dostępnej w danej chwili wiedzy.

Jeżeli prognozy Międzynarodowej Agencji Energetyczna rzeczywiście się sprawdzą, to przy wzroście cen uprawnień do emisji CO2 i spadku i stabilizacji cen gazu, elektrociepłownia EC-1 okaże się strzałem w dziesiątkę. Aby jednak mówić o konkretnych liczbach musimy poczekać przynajmniej do połowy tego roku, kiedy EC-1 rozpocznie swoje działanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nobody63
PiSowcy zgotowali nam PIEKŁO?! Polskę opanował CHAOS GOSPODARCZY i PODATKOWY! TRADER 21

https://www.youtube.com/watch?v=TP_MeIKNJDY
N
Nobody63
Poczytajcie

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/katastrofa-co2
G
Gość
PGNiG odebrało 150. dostawę LNG w terminalu w Świnoujściu

ISBnews - Biznes

18 sty 2022, 15:55

Warszawa, 18.01.2022 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało dziś 150. dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) w terminalu w Świnoujściu, podała spółka. Od początku funkcjonowania gazoportu PGNiG sprowadziło do Polski drogą morską już ok. 17 mld m3 gazu ziemnego.

"Zakupione cargo wielkości ok. 70 tys. ton LNG odpowiada ok. 95 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. PGNiG kupiło amerykański ładunek na rynku spot" - czytamy w komunikacie

"Zawirowania na rynku gazu w żaden sposób nie wpłynęły na terminowość zakontraktowanych przez nas dostaw - realizujemy odbiory w ramach umów długoterminowych, ale także zakupów spotowych. Import LNG jest jednym z filarów naszej misji zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polsce i Polakom. Przekierowanie dostaw LNG znów do Europy dało rynkowi pewien oddech i nadzieję, choć gazu dostępnego do kupienia na rynku jest wciąż mało" - powiedział prezes Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

W 2021 r. import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m3 po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m3 w 2020 r., podano także.

W ramach 150 dostaw odebranych przez PGNiG od początku funkcjonowania Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu 95 pochodziło z Kataru, 40 z USA, 13 z Norwegii, a po jednej z Trynidadu i Tobago oraz z Nigerii, podsumowano.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 39 197 mln zł w 2020 r.

(ISBnews)
G
Gość
Po zakupy gazu po cenach z dnia przedwczorajszego, a drewna z dnia pojutrzejszego.
g
gaz z usa mial byc tani
co znaczy najlepsza wiedza? Wiec Wam odpowiem wszelakiego rodzaju analitycy experci sa tyle warci co rzut moneta
G
Gość
PIS tzn PGNIG spekulowal i zaczal kupowac gaz w cenach SPOT czytaj na JUŻ i sie przejechal jak swego czasu frankowicze

https://www.money.pl/gospodarka/przez-wysokie-ceny-gazu-pgnig-dostal-zadyszki-miliardy-z-arbitrazu-nie-pomogly-6726010635893600a.html
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie