Kolej drezynowa na trasie Korzybie - Zielin. Stacja Bronowo...

  Kolej drezynowa na trasie Korzybie - Zielin. Stacja Bronowo otwarta (zdjęcia)

  Piotr Kawałek

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Uroczyste otwarcie drezynowego przystanku kolejowego w Bronowie.

  Uroczyste otwarcie drezynowego przystanku kolejowego w Bronowie. ©Sławomir Błaszków

  Staraniem mieszkańców Bronowa i Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej otwarto nowy drezynowy przystanek kolejowy w tej miejscowości, która znajduje się na odcinku trasy kolejowej Korzybie - Zielin Miastecki.
  Uroczyste otwarcie drezynowego przystanku kolejowego w Bronowie.

  Uroczyste otwarcie drezynowego przystanku kolejowego w Bronowie. ©Sławomir Błaszków


  Czesław Elzanowski, wicemarszałek województwa pomorskiego i Magdalena Gryko, burmistrz Kępic uroczyście otworzyli przystanek-peron na częściowo zrewitalizowanej linii kolejowej Korzybie-Zielin (jest to część nieczynnej linii kolejowej nr 212 Korzybie-Bytów). Do tej pory w Bronowie nie było żadnej stacji mimo że tory od 130 lat przebiegają przez tę miejscowość.

  Jednak dzięki staraniom mieszkańców i wolontariuszy ze Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej Bronowo nareszcie ma własną stacyjkę. Na uroczystości jej otwarcia obecni byli niemal wszyscy mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Każdy mógł przejechać się jedna z drezyn.

  Linia kolejowa pomiędzy Korzybiem i Zieliniem Miasteckim jest nieczynna od kilkunastu lat. Od ponad roku powstaje na niej alternatywna dla PKP kolej drezynowa, którą organizuje SPKD pod patronatem starosty słupskiego. Aktualnie trwają starania o przejęcie linii od PKP Polskie Linie Kolejowe. Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa przywraca tę trasę do życia, m.in. oczyszcza szlak, odnawia przejazdy kolejowe oraz intensywnie współpracuje z Koleją Drezynową z Bytowie (stowarzyszenie Tendrzak). Obie organizacje wspólnie działają na rzecz zachowania i ochrony przed rozbiórką linii kolejowej nr 212 na odcinku Korzybie-Bytów oraz wspólnie promują tę linię jako przyszłą atrakcję turystyczną.

  W przyszłości obie organizacje zamierzają otworzyć turystyczne połączenie drezynowe na całej trasie nr 212 (dziś część szlaku (za Zielinem Miasteckim w kierunku Bytowa) jest rozkradziona i zdewastowana. SPKD współpracuje z Fundacją Partnerstwo Dorzecze Słupi w ramach programu Lider+.

  Więcej informacji na stronie www.kolej.slupsk.pl oraz na profilu facebook

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone