Kolejne finansowe problemy Ustki. Czy budżet to wytrzyma?

Bogumiła Rzeczkowska
Kolejne finansowe problemy Ustki. Czy budżet to wytrzyma?
Kolejne finansowe problemy Ustki. Czy budżet to wytrzyma? Archiwum
Ustka ma kolejne problemy finansowe z powodu przegranej sprawy z Jerzym Malkiem.

O odzyskanie wadium przetargowego stara się biznesmen, który przed nim kupił pechową działkę.To echo prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który - przypomnijmy - w ubiegły czwartek zasądził od miasta Ustki na rzecz biznesmena Jerzego Malka kwotę ok. 11 milionów złotych. Wyrok oznacza unieważnienie sprzedaży czterech działek o powierzchni prawie 2,4 hektara przy ulicy Wczasowej 19 w Ustce, które jedna ze spółek Jerzego Malka
- MKT (obecnie MK Technology), kupiła w 2007 roku za ponad siedem milionów złotych.

Czytaj również: Ustka ma potężny problem finansowy

Okazało się, że nabywca został wprowadzony w błąd, bo ponad połowa gruntu, który kupił obszar leśny, miała charakter publiczny ogólnodostępny, czyli ma służyć wszystkim. Jednak takiego zapisu nie było w informacji przetargowej. Znajdowała się tam jedynie wzmianka, że na terenie lasu inwestować nie można. Wyrok oznacza unieważnienie umowy, zwrot pieniędzy Malkowi z odsetkami od pierwszego wezwania w maju 2010 roku w wysokości około czterech milionów złotych. W sumie - 11 milionów. Miasto z kolei odzyska działki.

Nasuwa się jednak pytanie, czy popełniono błąd urzędniczy, czy takie "wypromowanie gruntów" mogło być zamierzone.

W 2005 roku, w czasie kadencji ówczesnego burmistrza Jacka Graczyka, ratusz po raz pierwszy wystawił do łącznej licytacji cztery działki. Dwie działki inwestycyjne (hotele, handel, gastronomia) - o powierzchni ponad 1,1 hektara z ceną wywoławczą 1,44 mln zł. Dwie działki leśne o powierzchni prawie 1,3 hektara z ceną wywoławczą 560 tysięcy złotych. Wadium wynosiło odpowiednio: 200 i 20 tysięcy złotych.

Przy każdej z działek leśnych była krótka wzmianka: "stanowi obszar leśny wykluczający realizację wszystkich funkcji innych niż leśne". Wtedy licytację wygrał Kazimierz Meka, także duży słupski przedsiębiorca branży obuwniczej. - W 2005 roku wylicytowałem te działki za około cztery miliony osiemset - mówi Meka. - Jednak zorientowałem się, że nieruchomości posiadają wadę prawną, bo część gruntów była publiczna i ogólniedostępna. Zdziwienie moje wzbudziło to, że w takim stanie kupił je pan Malek. No, ale on ma więcej charakteru w odzyskiwaniu swoich pieniędzy.

Kazimierz Meka nie przystąpił do podpisania aktu notarialnego. W efekcie stracił wadium. Bezskuteczne były jego próby porozumienia się z ratuszem i ostatecznie machnął ręką.

- Burmistrz Graczyk mnie unikał. Nigdy do spotkania w tej sprawie nie doszło - biznesmen nie ukrywa żalu, bo - jak twierdzi - za niemałą sumę kupił nieruchomości w mieście. - Jednak teraz przyda mi się wyrok pana Malka. Już uruchomiłem prawników. Bedę się starał o zwrot wadium. Z należnymi odsetkami. To się jeszcze nie przedawniło. Mam nadzieję, że miasto zwróci mi pieniądze i sprawa nie trafi do sądu.
Zapytaliśmy burmistrza czy odda także pieniądze Mece.

- Na pewno mu nie zapłacimy - oświadcza Jan Olech.

Dlaczego jednak po pierwszym przetargu, gdy nie doszło do zawarcia umowy z Kazimierzem Meką, w kolejnym powielono identyczne zapisy na temat charakteru i funkcji działek?

- Dane do przetargu zostały wpisane zgodnie z przepisami - upiera się burmistrz.

- Nie można przecież wpisać tam całego empezetu. A miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powstał za mojego poprzednika. Jednak było przecież w przetargu napisane, że to obszary leśne.

- Ale nie było, że publiczne ogólnodostępne - zauważamy.

- No, nie było - przyznaje Olech. - Nie wiem, dlaczego pan Meka wówczas nie podpisał umowy.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 79

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek Janczewski
W dniu 17.08.2014 o 16:15, Gość napisał:

Z tego co obserwuję od dłuższego czasu, wyrażnie wynika ,że w sztabie Pana OLECHA  wystarczyły by wcale nie tak wielkie zmiany,a wszystko działało by dosłownie jak w zegarku.Wydaje się że zamiast PAN OLECH być osobą reprezentującą USTKĘ do czego wspaniale się nadaje,musi podejmować wyzwania ,na których się naprawdę nie zna.Rada MIASTA powinna wypracowywać strategie a poszczególne wydziały pod czujnym okiem zastępcy wykonywać uchwały RADY. Zastępca .powinien a nawet musi być człowiekiem doświadczonym w zakresie ogólnobudowlanym ,znać się profesjonalnie na rzeczy.Zresztą nie tylko zastępca ,to wszyscy na poszczególnych stanowiskach powinni być doskonali w tym co robią.Żadne układy partyjne, wojskowe i inne nie mają prawa wchodzić w grę.Fatalną rolę odgrywa tu PRZEWODNICZĄCY RADY nie ma żadnej strategii ,kompletny brak profesjonalizmu,do tego dochodzi niebywała stronniczość.Następna funkcja ,to szef Wydz INFRASTRUKTURY.Uważam ,że to jest całkowite nieporozumienie.Powołanie całkowicie nieprzygotowanego człowieka na tak kluczowestanowisko robi jemu wielką krzywdę.Miasto natomiast ponosi straszliwe szkody ,które odczują nasze wnuki.Wydział Architektury jest również żle prowadzony.Jest parę osób do wymiany i to wcale nie po złości .TO dla dobra miasta jak ich samych.To musi zrozumieć Pan OLECH ,w przeciwnym razie czekają go jeszcze większe problemy iiiiiiii niechybny zawał serca.                                                                       MAREK JANCZEWSKI

G
Gość

Z tego co obserwuję od dłuższego czasu, wyrażnie wynika ,że w sztabie Pana OLECHA  wystarczyły by wcale nie tak wielkie zmiany,a wszystko działało by dosłownie jak w zegarku.Wydaje się że zamiast PAN OLECH być osobą reprezentującą USTKĘ do czego wspaniale się nadaje,musi podejmować wyzwania ,na których się naprawdę nie zna.Rada MIASTA powinna wypracowywać strategie a poszczególne wydziały pod czujnym okiem zastępcy wykonywać uchwały RADY. Zastępca .powinien a nawet musi być człowiekiem doświadczonym w zakresie ogólnobudowlanym ,znać się profesjonalnie na rzeczy.Zresztą nie tylko zastępca ,to wszyscy na poszczególnych stanowiskach powinni być doskonali w tym co robią.Żadne układy partyjne, wojskowe i inne nie mają prawa wchodzić w grę.Fatalną rolę odgrywa tu PRZEWODNICZĄCY RADY nie ma żadnej strategii ,kompletny brak profesjonalizmu,do tego dochodzi niebywała stronniczość.Następna funkcja ,to szef Wydz INFRASTRUKTURY.Uważam ,że to jest całkowite nieporozumienie.Powołanie całkowicie nieprzygotowanego człowieka na tak kluczowe

stanowisko robi jemu wielką krzywdę.Miasto natomiast ponosi straszliwe szkody ,które odczują nasze wnuki.Wydział Architektury jest również żle prowadzony.Jest parę osób do wymiany i to wcale nie po złości .TO dla dobra miasta jak ich samych.To musi zrozumieć Pan OLECH ,w przeciwnym razie czekają go jeszcze większe problemy iiiiiiii niechybny zawał serca.

G
Gość

.....Pan Cegła ,Pan Kurowski,Pan Teodorowicz.Wyśmiewali się szyderczo .....

 

 

 

z radnych też tak ci urzędnicy śmieli się nie raz siedząć tam rozparci za nasze pieniądze ....to kolejny raz pokaz ich buty i pychy...

M
Marek Janczewski

W przeciwieństwie do Ciebie Nocniku ,sam siebie się nie wstydzę a i mam bardzo ładne nazwisko.Uważasz że przed kim niby miałem tremę ?Przed SIUDKIEM, OLECHEM ,CEGŁĄ,BRZÓZKĄ,może Malkiem ? Nic z tych rzeczy. Nie byłem stroną w tym FATALNYM KONFLIKCIE  .Nie mam żadnych złudzeń ,że ten wstrętny BRZÓZKA na pewno nie udzielił by mi głosu ,choć bym trzymał rękę przez całą sesję.Z resztą nikomu by nie udzielił. Jednak pobyt na sali obrad dał mi bardzo dużo .Zaobserwowałem coś niesamowitego wręcz dramatycznego; Podczas kiedy PAN OLECH oraz Pan MALEK prowadzili zaciekły dialog będąc do bólu rozemocjonowani ,siedzący po przeciwnej stronie ,Pan Podlewski, Pan Cegła ,Pan Kurowski,Pan Teodorowicz.Wyśmiewali się szyderczo Może PAN PODLEWSKI  mniej.Co to dla mnie oznacza?A no to ,że nawet w dramatycznym położeniu w jakim znalazło się Miasto ni potrafią nawet zachować pozorów.Nerwy Pana OLECHA mówiły ,że bardzo Mu wstyd za wszystko że najlepiej gdyby zapadł się pod ziemię. Nie chcę bronić nikogo ,ale bardzo mądrze zachował się radny SZOMBORG oraz BŁĄDKOWSKI. Brzózka wykazał się całkowitym brakiem profesjonalizmu ,bezstronności ,co powinno cechować przewodniczącego.Brakowało mi Radnego GRZESIA tam mógł się wykazać a my byśmy poznali Jego prawdziwe oblicze i Jego wartości,Reszta ,to wyblakłe tło nie mające żadnego znaczenia dla sprawy.

G
Gość
W dniu 15.08.2014 o 17:22, Marek Janczewski napisał:

 Udzielałem się i będę dotąd ,póki będę miał na to ochotę .Zarzucasz mi , że na sesji nie zabrałem głosu ?Ciesz się ,bo powiedział bym może jeszcze więcej niż sam Malek .To po pierwsze! Po drugie zaś , nie wiem czy wiesz że publika nie ma prawa głosu a na pewno ten wasz BRZÓZKA by mnie nie dopuścił.Miałem wielką na to ochotę .Chciałem wykazać np;W jaki sposób legalny ? istnieje duże prawdopodobieństwo ,że .......wyprowadzane były pieniądze z budżetu ?Jakie jest prawdopodobieństwo , że pieniądze z SGR będą zaangażowane w kampanię wyborczą JANA OLECHA. 

Skończ pan, wstydu oszczędź. Byłeś? Nie miałeś odwagi nawet ręki podnieść i wykazać swoje niezadowolenie w swoim i innych imieniu. Udzielasz się, wygarniasz ale za monitora. Malek ma odwagę (z wielu powodów) wygarnąć w oczy to co myśli, ty zaś zgasłeś tak szybko jak tylko zapewne pojawiłeś się na sali (spocone ręce i delirka jak przed egzaminem) - ćwiczenie przemowy przed lustrem w domowym zaciszu nie wystarczy.

 

Dodatkowo wypisujesz wyssane z palca bzdury odnośnie wielkich szans sprzedania działki, którą miasto pozyska z powrotem po podobnej cenie. Widać, że nie znasz obecnie panujących realiów rynku nieruchomości i dalsze twoje wypowiedzi wskazują na to, że te swoje żelazo chyba głową kujesz.

 

Mam nadzieję dla dobra miasta i naszych finansów, że stanowisko radnego pozostanie Ci obcym.

M
Marek Janczewski
W dniu 15.08.2014 o 19:26, Marek Janczewski napisał:

  LEWATYWA zaprasza wszystkich wyborców nad Rzekę Smródkę ,tam będą na WAS czekać kandydaci na BURMISTRZÓW, WÓJTÓW , którzy swoje już ODGIBALI i nie ciąży na nich żaden wyrok.Nawet będzie można spotkać tych ,którzy wcześniej czy póżniej i tak będą GIBAĆ. 

 

G
Gość

Tłumacze, tłumacze i tłumacze i nie dociera do zakutego łba kowala bez matury. Tego nie można zrobić bo jest to prawnie zakazane, nie wolno sprzedawać majątku publicznego za bezcen, jak będziesz chciał tak zrobić i co gorsza będziesz mógł to zrobić, to prokurator ci to wytłumaczy, ale już nie tak bezboleśnie jak ja na forum.

 

Działka, która poszła 7 lat temu za 7 baniek, teraz pójdzie za 3. Na pewno wygrasz każdą sprawę w sądzie, tłumacząc się, że nie chciałeś żeby stała i niszczała :D. Dodatkowo pomoże ci tłumaczenie, że popierasz p. Malka i jesteś jego forumowym adwokatem oraz mając władzę robiłeś wszystko co tylko on chciał. Powiem szczerze, czytając od dłuższego czasu twoje posty doszedłem do wniosku, że gdybyś się dostał na radnego to byłbym najgłupszym radnym nie tylko obecnej kadencji, a w całej historii tego miasta.

M
Marek Janczewski
W dniu 15.08.2014 o 18:05, Gość napisał:

Tak sprzedaj majątek publiczny za bezcen... Malek będzie chciał kupić za złotówkę, za tyle też mu sprzedasz? Działka to majątek publiczny, w tym wypadku miasta, nie można jej sprzedać za tyle ile chcą nabywcy, bo nabywcy chcą ją kupić za bezcen, a to będzie sprzeniewierzenie publicznego majątku. Prokurator błyskawicznie postawi zarzuty, a ty Malkowy piseku zanim zaczniesz szczekać na forum to napierw pomyśl trochę, bo takich bzdur jakie ty wypisujesz to dawno nie czytałem. Malkowi sprzedać, za tyle za ile on chce i do tego robić wszystko, co on chce...  już był taki jeden, co tak rozumował i na nieszczęście tego miasta był jego burmistrzem. Jaką tragedią dla tego miasta byłoby, gdyby jakiś Malkowy piesek był radnym, nawet nie chcę sobie tego wyobrażać.

 


Czasami lepiej za przysłowiową złotówkę aniżeli ma stać i marnieć.

Dostaliście dworzec za darmo i co i nadal nic! Może ci następni coś mądrego wymyślą?

G
Gość

Tak sprzedaj majątek publiczny za bezcen... Malek będzie chciał kupić za złotówkę, za tyle też mu sprzedasz? Działka to majątek publiczny, w tym wypadku miasta, nie można jej sprzedać za tyle ile chcą nabywcy, bo nabywcy chcą ją kupić za bezcen, a to będzie sprzeniewierzenie publicznego majątku. Prokurator błyskawicznie postawi zarzuty, a ty Malkowy piseku zanim zaczniesz szczekać na forum to napierw pomyśl trochę, bo takich bzdur jakie ty wypisujesz to dawno nie czytałem.

 

Malkowi sprzedać, za tyle za ile on chce i do tego robić wszystko, co on chce...  już był taki jeden, co tak rozumował i na nieszczęście tego miasta był jego burmistrzem. Jaką tragedią dla tego miasta byłoby, gdyby jakiś Malkowy piesek był radnym, nawet nie chcę sobie tego wyobrażać.

M
Marek Janczewski

Działka będzie tyle kosztować , ile  będą mieli ochotę zapłacić jej nabywcy.W tym przypadku PAN MALEK.

G
Gość

Optymistycznie zakładasz, że miasto tak szybko sprzeda działkę i że na takie nieruchomości jest duży popyt. Śnij dalej, jak wrócisz do rzeczywostości ze świata bajek to daj znać. Działka będzie stać parę lat i nikt jej nie będzie chciał kupić, a miasto zostanie z 11 milionami do spłaty. Gdyby sprzedali taką działkę za taką cenę 3 - 4 baniek to prokurator nie będzie długo czekał, żeby postawić zarzuty. Pomyśl torchę zanim coś napiszesz, ok?

M
Marek Janczewski
W dniu 15.08.2014 o 17:09, Gość napisał:

  Przejdź się w wolnych chwilach na spotkanie uniwerku III wieku i poproś, żeby ktoś usiadł z tobą w ławce i poćwiczył z tobą dodawanie i odejmowane. Jakim cudem sończyłeś podstawówke, skoro nawet dodawać i odejmować nie potrafisz? 11 baniek na minusie dodać do tego 5 baniek (ewentualnie 8) daje dalej liczbę ujemną, w żadnym wypadku nie wychodzi to na zero, ani na plus. Ciągle jesteśmy na minusie, popytać dzieci z podstawówki może ci wytłumaczą jak się dodaje i odejmuje, albo jak się używa kalkulatora :D 

 


Nocniczku szalony !Nie wiem czy wiesz ,ale Pan Malek zwróci nabytą działkę do MIASTA , za którą miasto ZGARNIE około 3 mln do 4 mln.Zrobi biznes jak ta lala.Pewnie kupi ją Pan MALEK dla pucu.I CO? kto do uniwersytetu no kto ?EKIPA OLECHA, Jego prawnicy , ekonomiści,a może ty byś się tam wybrał?

M
Marek Janczewski
W dniu 15.08.2014 o 16:46, Gość napisał:

Ty Marek lepiej już odpuść swoje wywody - udzielałeś się jak mało kto na forum tuż przed spotkaniem w ratuszu, a gdy przyszło co do czego pokazałeś jak cieńki w uszach jesteś. Samozwańcza kampania jadąca na propagandzie w Twoim wydaniu jest tak płytka, jak Twoja obecność na spotkaniu lub jej brak - jesteś jednym z tych ludzi, którzy wyłącznie wiele krzyczą.

 


Udzielałem się i będę dotąd ,póki będę miał na to ochotę .Zarzucasz mi , że na sesji nie zabrałem głosu ?Ciesz się ,bo powiedział bym może jeszcze więcej niż sam Malek .To po pierwsze! Po drugie zaś , nie wiem czy wiesz że publika nie ma prawa głosu a na pewno ten wasz BRZÓZKA by mnie nie dopuścił.Miałem wielką na to ochotę .Chciałem wykazać np;W jaki sposób legalny ? istnieje duże prawdopodobieństwo ,że .......wyprowadzane były pieniądze z budżetu ?

Jakie jest prawdopodobieństwo , że pieniądze z SGR będą zaangażowane w kampanię wyborczą JANA OLECHA.

G
Gość

 

Pan Olech w zamian za dobrowolne odstąpienie , może zażądać nie 5mln zł a  np;8 mln zł.

Nie trzeba brać kredytów, emitować obligacji a i tak na tym zarobić ,przynajmniej nie ponieść strat

 

 

Przejdź się w wolnych chwilach na spotkanie uniwerku III wieku i poproś, żeby ktoś usiadł z tobą w ławce i poćwiczył z tobą dodawanie i odejmowane. Jakim cudem sończyłeś podstawówke, skoro nawet dodawać i odejmować nie potrafisz?

 

11 baniek na minusie dodać do tego 5 baniek (ewentualnie 8) daje dalej liczbę ujemną, w żadnym wypadku nie wychodzi to na zero, ani na plus. Ciągle jesteśmy na minusie, popytać dzieci z podstawówki może ci wytłumaczą jak się dodaje i odejmuje, albo jak się używa kalkulatora :D

G
Gość

Ty Marek lepiej już odpuść swoje wywody - udzielałeś się jak mało kto na forum tuż przed spotkaniem w ratuszu, a gdy przyszło co do czego pokazałeś jak cieńki w uszach jesteś. Samozwańcza kampania jadąca na propagandzie w Twoim wydaniu jest tak płytka, jak Twoja obecność na spotkaniu lub jej brak - jesteś jednym z tych ludzi, którzy wyłącznie wiele krzyczą.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3