Kolejne miliony słupskiego długu w spadku dla następców, czyli miejska samorządowa inżynieria finansowa trwa

Grzegorz Hilarecki
Archiwum
Władze miasta przesuwają spłatę części miejskich długów na koniec... następnej kadencji samorządu, czyli na zaś.

Władze miasta chcą, by radni wyrazili na zbliżającej się sesji zgodę na odroczenie spłaty obligacji. Mowa aż o 16 milionach złotych. - Nie mamy wyjścia, jeśli chcemy, by miasto się rozwijało - tłumaczy prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Chodzi o operację finansową i odroczenie spłaty obligacji zaciągniętych w kwietniu 2011 roku za rządów Macieja Kobylińskiego. Wtedy rada zgodziła się na pożyczenie od banku 40 milionów złotych. Miały być wydane na inwestycje i spłacone w latach 2011-2021. Zgodnie z planem w przyszłym roku i kolejny samorząd musiałby wysupłać aż 16 milionów złotych na wykup tych obligacji. Obecne władze miasta chcą, by płatność przesunąć na lata 2027 i 2028. Oczywiście prowizje i inne koszty tej zamiany pokryjemy z kasy miasta, czyli z pieniędzy słupszczan.

Tym samym kolejne władze Słupska powielają schemat poprzedników. To już przerabialiśmy za rządów Macieja Kobylińskiego i Roberta Biedronia. Operacja nazywa się rolowanie długów.

W 2015 roku poznańska firma ProPOLIS Consulting została poproszona o analizę finansów Słupska. Miała łatwo, bo wcześniej to samo zrobiła za rządów Macieja Kobylińskiego. W 2015 specjaliści zauważyli, że nasze miasto musi oszczędzać i w przyszłości nie będzie miało z czego spłacać długów. Analiza prawdziwego stanu finansów Słupska pokazała, w jakiej kondycji znajdowało się miasto po rządach Macieja Kobylińskiego. Można ją podsumować, posługując się terminologią lekarską, pacjent jeszcze nie umarł, ale by się tak nie stało, potrzebna jest szybka, bardzo skomplikowana i droga operacja. Pacjent, jeśli przeżyje, będzie musiał zmienić swoje życie.

Dzisiaj widać, że kuracja przeprowadzana przez Marcina Anaszewicza, prawą rękę Roberta Biedronia nie przyniosła strategicznej poprawy. Chodziło tylko o zapewnienie poprzedniemu prezydentowi spokoju, zrzucając cały problem na następcę. Powielono schemat przetestowany przez... Macieja Kobylińskiego. On to po pierwszej analizie specjalistów z Poznania, którą zamówił, gdy było już wiadomo, że długi stają się problemem miasta, przeprowadził w 2013 roku pierwszą operację rolowania długu (zamiany jednych kredytów drugimi rozłożonymi w czasie). Ta operacja wcale się miastu nie przysłużyła. „Spowodowało to odciążenie od spłat lat 2014-2016, ale skutkuje to przeniesieniem ciężaru na lata kolejne, gdzie wysoki poziom spłat będzie trudny do sfinansowania” - piszą autorzy i oceniają, że miastu grozi utrata płynności finansowej. Ich zdaniem kolejne rolowanie długu w grę nie wchodzi, bo część zapisów w umowach kredytowych na to nie pozwala, a zresztą trzeba by zapłacić marże, a w końcu długi spłacić, i też by nie było z czego.

W 2015 roku groziło miastu przekroczenie wskaźnika zadłużenia. Co było konsekwencją kreatywnej księgowości w zapisach Wieloletniej Prognozy Finansowej. Poradzono sobie z tą kreatywną księgowością, na koszt następców. Ot, pierwszy przykład spłaty rat za Trzy Fale, najpierw małe, ale za 9 i 10 lat pięć razy większe!

Fakt, przez pierwsze dwa lata rządów Roberta Biedronia miasto spłacało, kosztem wstrzymania wszelkich inwestycji, długi zaciągnięte przez poprzednika. Ale przyszłość dowiodła, że było to bez sensu. Koszty na rynku wzrosły i inwestycje podrożały, więc po oddaniu pieniędzy do banków, miasto teraz pożycza te pieniądze, tylko że więcej, na te inwestycje, które odroczono. I przy okazji płaci dodatkowe prowizje.

W tym roku budżet miasta spina się dzięki zadłużeniu, znowu pożyczamy na inwestycje.

- Zdecydowałam się na odroczenie spłaty. Długi oczywiście trzeba spłacać, ale robić to z głową. To decyzja strategiczna, która pozwoli nam rozwijać miasto, tak by rosła liczba mieszkańców i dochody miasta - tłumaczy pani prezydent. - Bez tej decyzji w najbliższych dwóch latach nie byłoby inwestycji i rozwoju.

Zadłużenie wzrosło dwukrotnie

W latach 2010-2014, czyli ostatniej kadencji Macieja Kobylińskiego, zaciągnięto łącznie 120,77 mln zł nowych zobowiązań. Dług miasta powiększył się niemal o połowę, a zdolność do jego spłaty, mierzona nadwyżką operacyjną, była na bardzo niskim poziomie. Dodatkowo już podpisane umowy opiewały na emisję kolejnych 25,8 mln zł długu w 2015 roku. Łącznie długi miasta odziedziczone przez Roberta Biedronia po poprzedniku wynosiły 275 milionów złotych.

Patrząc realnie, Robert Biedroń nie oddłużył miasta, bo stało się to tylko na papierze, gdyż część zadłużenia przerzucono do spółek. Nie rozwiązano też strategicznego problemu, czyli zbyt dużej części długu do spłat w latach 2020 i 2021.

Nowe władze miasta zaś uznały, że zadłużenie jest dla ludzi, więc korzystają z kredytów na inwestycje. Natomiast problem ze spłatami w najbliższych latach, gdy grubo ponad 20 milionów złotych ma być przeznaczone na uiszczenie odsetek i spłatę kapitału do banków, chcą przesunąć.

Wideo

Komentarze 58

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
25 września, 20:48, Gość:

W państwie też kredyt goni kredyt ale co zrobisz jak rządzą inaczej rozgarnięci z PiCu.

Idiota z POKO

G
Gość

"""Władze miasta chcą, by radni wyrazili na zbliżającej się sesji zgodę na odroczenie spłaty obligacji. Mowa aż o 16 milionach złotych. """

------

Pędzę więc do banku, poproszę o wielomilionową pożyczkę a jednocześnie o odroczenie spłaty na jakieś 100 lat. Niech się martwią później moje prawnuki, a ja tymczasem pożyję sobie jak panisko.

G
Gość

W państwie też kredyt goni kredyt ale co zrobisz jak rządzą inaczej rozgarnięci z PiCu.

G
Gość

dług goni dług tak to jest jak wiochą słupską rzadzą lewaki ,PO itp.od wielu wielu już lat kobyliński-->biedroń-->danilecka,nieudacznicy ktorzy tylko umieli brać kredyty na nieprzemyslane inwestycje wrecz jednym słowem dosłownie na pierdoły.

H
Hektor
20 września, 8:39, Zen:

Ale na Hyżego prawie 100 tysięcy było! Do czerwonego budynku ewidentnie wraca stare ( to co było za prezydenta Kobylińskiego) i to nie tylko mentalnie ale i personalnie!

20 września, 9:05, Gość:

chyba butów.jak było 5 tys to góra i głownie gsl

GSL czy GS- jedna prowincja...

G
Gość

Ktoś w swoim poście napisał: Nie ma biednych miast, są tylko źle zarządzane".

Całkowicie się z tym podsumowaniem zgadzam.

Byłam przeciwna wyborowi tej pani na Prezydenta Słupska... Ale trudno, tak postanowili inni Słupszczanie - wielka szkoda, że do tego doszło... Uważam, że rada miejska - nie powinna zgodzić się na kolejne przesuwanie spłaty starego długu. Ten Nasz biedny Słupsk...

G
Gość
20 września, 12:59, Gość:

Pamiętam ten medialny i szumny początek, szczerzącego i oczywiście również pomarszczonej, obecnej wtedy przy nim, nadstawiającej uj wie co jak światła gasili w mieście, ( oświetlenia na budynkach, w parkach i ulice) by oszczędzać. A zaraz po tym, za grubą mamonę oświetlili park, za który musieliśmy ponosić koszt. Masakra, to dopiero była hipokryzja. W mieście potrzebne są inwestycje, które przynoszą dochód i między innymi tzw komunalka i odpowiednie tym zarządzanie !!! A tu jest na każdym kroku jakaś pojebana wizualizacja, matnia ( niedźwiadki, ławeczki, muraliki-sriki i pierdoliki), aby tylko oczy zamydlić durnymi pomysłami i nic nieznaczącymi. Brud, syf i ubóstwo, znajome słowa 'pierdzidentko " ? Już nie długo, miasto zmieni się w miasteczko i to z KOMISARZEM i oby jak najszybciej by ktoś, zrobił z tym porządek i na zbity pysk wywalił nieudaczników, co nie wiedzą, co to jest budżet z długami, tym bardziej, jeśli ich nie można ich racjonalnie spłacić. Nie mam, to wpiedralam suchy chleb, albo nie piję szampana tylko wodę z kranu, proste ??? Chyba za trudne i to bardzo, dla władz i radnych bezradnych !!!

20 września, 15:13, Gość:

Instalacja świetlna nie była jedyną w Polsce, za to najładniejszą. Dlaczego nie miałaby przyciągać ludzi na święta? Tylko w góry wtedy trzeba? Było lodowisko, mogły dzieciaki na ferie przyjeżdżać. Misie to świetny pomysł, czy na krasnale we Wrocławiu też będziesz narzekać? Polikwidować wszystkie atrakcje turystyczne w Polsce, żeby na długi było i co potem? Czym zachęcić do odwiedzin w Słupsku? Poza tym niedźwiadki malują dzieciaki ze szkół plastycznych, więc chyba mają to tylko w CV, bo jak licealiści mogą zarabiać na takich misiach no to faktycznie trochę średnio, bo poziom bezrobocia wybitnie niski nie jest.

Ale się rozpędziłeś/aś z tą argumentacją. Brawo TY !!! Proponuję tobie, weź pędzel i np wymaluj wszystkie drzewa w kolorach tęczy lub w odcieniach szarości i za własne pieniądze, ok ? !!! Będzie to z pewnością turystyczna, szokowa atrakcja światowa a nie tylko miejska !!!

G
Gość
20 września, 14:55, Słupszczanin:

Wielka szkoda że nie startował na prezydenta Słupska właściciel Firmy Plast-Met z Widzina tacy ludzie powinni być u władzy, to jest osoba która ma sukcesy w zarządzaniu swoją firmą i tylko taka osoba powinna być prezydentem miasta Słupska .Ale ciemnota i tak by wybrała lewactwo.Słupszczanie widocznie lubią jak jest gnój..

Z całym szacunkiem dla tego Pana. Pan Czechowicz już się napracował, dla siebie i dla rodziny, teraz jest jego czas na wypoczynek i bawienie się w rolę dziadka. Za mądry jest i na tym co się zna, by swą twarz, osobę musiał brudzić machlojami i ustawkami partyjnymi. Jeszcze dużo wody w Słupi upłynie, aby się coś zmieniło na dobre dla wszystkich Słupszczan, przykre ale prawdziwe, liderów jako takowych u nas brak :(

G
Gość

Dlaczego nie poniósł żadnej odpowiedzialności były prezydent Słupska za tak zadłużone miasto do którego przyczynił się osobiście .Dlaczego obecna pani prezydent Danilecka-Wojewódzka jak objęła urząd prezydenta Słupska nie dokonała audytu po Kobylińskim czyli jak tego nie uczyniła to tym samym aprobowała zadłużanie miasta przez Kobylińskiego.

G
Gość
20 września, 12:59, Gość:

Pamiętam ten medialny i szumny początek, szczerzącego i oczywiście również pomarszczonej, obecnej wtedy przy nim, nadstawiającej uj wie co jak światła gasili w mieście, ( oświetlenia na budynkach, w parkach i ulice) by oszczędzać. A zaraz po tym, za grubą mamonę oświetlili park, za który musieliśmy ponosić koszt. Masakra, to dopiero była hipokryzja. W mieście potrzebne są inwestycje, które przynoszą dochód i między innymi tzw komunalka i odpowiednie tym zarządzanie !!! A tu jest na każdym kroku jakaś pojebana wizualizacja, matnia ( niedźwiadki, ławeczki, muraliki-sriki i pierdoliki), aby tylko oczy zamydlić durnymi pomysłami i nic nieznaczącymi. Brud, syf i ubóstwo, znajome słowa 'pierdzidentko " ? Już nie długo, miasto zmieni się w miasteczko i to z KOMISARZEM i oby jak najszybciej by ktoś, zrobił z tym porządek i na zbity pysk wywalił nieudaczników, co nie wiedzą, co to jest budżet z długami, tym bardziej, jeśli ich nie można ich racjonalnie spłacić. Nie mam, to wpiedralam suchy chleb, albo nie piję szampana tylko wodę z kranu, proste ??? Chyba za trudne i to bardzo, dla władz i radnych bezradnych !!!

Instalacja świetlna nie była jedyną w Polsce, za to najładniejszą. Dlaczego nie miałaby przyciągać ludzi na święta? Tylko w góry wtedy trzeba? Było lodowisko, mogły dzieciaki na ferie przyjeżdżać. Misie to świetny pomysł, czy na krasnale we Wrocławiu też będziesz narzekać? Polikwidować wszystkie atrakcje turystyczne w Polsce, żeby na długi było i co potem? Czym zachęcić do odwiedzin w Słupsku? Poza tym niedźwiadki malują dzieciaki ze szkół plastycznych, więc chyba mają to tylko w CV, bo jak licealiści mogą zarabiać na takich misiach no to faktycznie trochę średnio, bo poziom bezrobocia wybitnie niski nie jest.

S
Słupszczanin

Zapomniałem dodać że chodzi o pana Czechowicza z firmy Plasmet z Widzina.

S
Słupszczanin

Wielka szkoda że nie startował na prezydenta Słupska właściciel Firmy Plast-Met z Widzina tacy ludzie powinni być u władzy, to jest osoba która ma sukcesy w zarządzaniu swoją firmą i tylko taka osoba powinna być prezydentem miasta Słupska .Ale ciemnota i tak by wybrała lewactwo.Słupszczanie widocznie lubią jak jest gnój..

o
osiol nad oslami

za takie prace ratuszowe powinny dostac w nagrode wycieczke

za ural - oplacona w jedna strone .

G
Gość

Pamiętam ten medialny i szumny początek, szczerzącego i oczywiście również pomarszczonej, obecnej wtedy przy nim, nadstawiającej uj wie co jak światła gasili w mieście, ( oświetlenia na budynkach, w parkach i ulice) by oszczędzać. A zaraz po tym, za grubą mamonę oświetlili park, za który musieliśmy ponosić koszt. Masakra, to dopiero była hipokryzja. W mieście potrzebne są inwestycje, które przynoszą dochód i między innymi tzw komunalka i odpowiednie tym zarządzanie !!! A tu jest na każdym kroku jakaś pojebana wizualizacja, matnia ( niedźwiadki, ławeczki, muraliki-sriki i pierdoliki), aby tylko oczy zamydlić durnymi pomysłami i nic nieznaczącymi. Brud, syf i ubóstwo, znajome słowa 'pierdzidentko " ? Już nie długo, miasto zmieni się w miasteczko i to z KOMISARZEM i oby jak najszybciej by ktoś, zrobił z tym porządek i na zbity pysk wywalił nieudaczników, co nie wiedzą, co to jest budżet z długami, tym bardziej, jeśli ich nie można ich racjonalnie spłacić. Nie mam, to wpiedralam suchy chleb, albo nie piję szampana tylko wodę z kranu, proste ??? Chyba za trudne i to bardzo, dla władz i radnych bezradnych !!!

G
Gość

tttaaa. dług rosnie bo kiepscy prezydenciiiiiii!!!!!

Dodaj ogłoszenie