Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne odkrycia archeologiczne podczas prac przy bulwarach nad Słupią

OPRAC.:
Krzysztof Głowinkowski
Krzysztof Głowinkowski
facebook.com/RewitalizacjaSlupsk
W miejscu po niedawno rozebranych budynkach przy ul. Fancesco Nullo 3 i 4, w pobliżu murów miejskich, trwają badania archeologiczne. Odkryto średniowieczne pale.

Podczas badań archeologicznych natrafiono na pozostałości pali, które mogły służyć jako posadowienie i wzmocnienie ówczesnej zabudowy lub średniowiecznych murów miejskich.

- Z odkrytego materiału zostaną pobrane próbki, które po badaniach dendrochronologicznych rzucą więcej światła na ich wiek. W miejscu prowadzonych prac archeologicznych odkopano liczne fragmenty skór zwierzęcych. Ma to prawdopodobnie związek z tym, że znajdowała się tam garbarnia, która ze względu na uciążliwość i intensywność zapachów oraz zapotrzebowania na dużą ilość wody, ulokowana była w pobliżu rzeki na skraju ówczesnego miasta - czytamy w komunikacie na stronie Rewitalizacja Słupsk.

Prowadzone prace archeologiczne, pozwalają także ustalić dokładny przebieg murów miejskich, które jak się okazało, w miejscu wykopalisk nie przebiegały w lini prostej, a posiadały załamania, na co wskazują odkrywane pozostałości kamiennych fundamentów oraz ceglanego muru.

W tej piwnicy przed wojną trzymano wino - zobacz niezwykłe w...

Ciekawostką są także istniejące fragmenty późniejszego systemu kanalizacyjnego, odprowadzającego ścieki do Słupi. Prowadzone badania są częścią większych prac archeologicznych, planowanych do przeprowadzenia podczas robót na zachodnim brzegu Słupi, w miejscu budowy bulwarów nadrzecznych i rekonstruowanej baszty z budynkiem przymurnym.

- Prace mają charakter badań ratowniczych wyprzedzających, archeologicznych badań sondażowych oraz o charakterze nadzoru archeologicznego nad prowadzonymi pracami ziemnymi, wykonywanymi nad rzeką. Wymóg przeprowadzenia takich prac wynika z faktu, że przebudowywana infrastruktura zlokalizowana jest w strefie pełnej ochrony archeologicznej, w strefie miasta polokacyjnego oraz w strefie częściowej ochrony archeologicznej - można przeczytać w komunikacie.

Celem badań jest zidentyfikowanie pierwotnego obszaru granic osadnictwa średniowiecznego, nowożytnego, reliktów zabudowy murowanej i drewnianej, elementów urządzeń komunikacyjnych, poziomów użytkowania, elementów wczesnego osadnictwa, a także wykorzystanie wyników prac archeologicznych do określenia i oznaczenia zabudowy miejskiej wraz z infrastrukturą.

Wszelkie zabytki, które zostaną uzyskane podczas badań, przekazane zostaną do muzeum, co łącznie z opracowaną dokumentacją z przeprowadzonych badań, wzbogaci wiedzę historyczną o Słupsku.

Przebudowa bulwarów rzeki Słupi odbywa się w ramach projektu pn. „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” w ramach poddziałania 8.1.2 RPO WP 2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza