MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne utrudnienia na słupskich drogach. W piątek zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ulicy Bałtyckiej

Wojciech Lesner
W piątek wieczorem zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ulicy Bałtyckiej w Słupsku.
W piątek wieczorem zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ulicy Bałtyckiej w Słupsku. Łukasz Capar
Od godziny 20 w piątek (21 czerwca) do godziny 4 w poniedziałek (24 czerwca) zamknięty będzie przejazd i przejście pod wiaduktem na ulicy Bałtyckiej w Słupsku. Na tym utrudnienia dla kierowców się nie skończą, bo po weekendzie pod obiektem obowiązywać ma ruch wahadłowy.

Planowane zmiany w ruchu drogowym spowodowane są pracami prowadzonymi przy modernizacji linii kolejowej nr 202 w kierunku Lęborka i przebudową wiaduktu przy ulicy Bałtyckiej.

Na najbliższy weekend miasto zaplanowało objazdy dla kierowców. Pojazdy o wysokości powyżej 3,2 metra zostaną pokierowane na ulicę Portową, Wernera, Braci Staniuków, Grunwaldzką, Sobieskiego, 3 Maja, Wolności i Kopernika. Dla pojazdów o wysokości poniżej 3,2 m zaplanowano alternatywną trasę ulicami Wernera, Braci Staniuków, Grunwaldzką, Poniatowskiego i Kopernika.

- Wiemy, że będzie to znaczące utrudnienie, ale ważąc na szali całokształt tych utrudnień w dłuższym okresie, zdecydowanie warto w czasie weekendu, kiedy są mniejsze potoki pojazdów, ten wiadukt zamknąć, co pozwoli wykonawcy zoptymalizować siły robocze, tak żeby na początku września otworzyć dwa pasy ruchu w obu kierunkach pod wiaduktem na ulicy Szczecińskiej – mówi Tomasz Orłowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

PKP zapewniają, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. „Wahadło” na ulicy Bałtyckiej ma obowiązywać do 31 sierpnia. Prace przy wiadukcie na ul. Bałtyckiej będą się odbywać z zachowaniem ruchu pociągów. Od lipca planowane są natomiast nocne zamknięcia wiaduktu przy ul. Grunwaldzkiej, ale nie są jeszcze znane szczegóły, co do organizacji ruchu.

PKS Słupsk zapowiada utrudnienia dla pasażerów

W związku zamknięciem przejazdu pod wiaduktem na ulicy Bałtyckiej, na tymczasowe zmiany muszą przygotować się pasażerowie linii 200, 201 oraz 310.

- Autobusy komunikacji regionalnej PKS Słupsk kursujące na co dzień ulicą Bałtycką i Portową, do Ustki (linia "200"), Rowów (linia "201") oraz Strzelinka (linia "310") będą kursowały objazdami ulicami: Sobieskiego, Grunwaldzką, Wernera do ul. Portowej i analogicznie w przeciwnym kierunku – informuje przewoźnik.

Dla komunikacji regionalnej z użytku zostaną wyłączone przystanki: Kopernika, Bałtycka, Bałtycka-Wiadukt, Portowa-Interstyl. Podróżni korzystający dotychczas z przystanku linii 200 przy ul. Kopernika będą mogli tymczasowo korzystać z przystanku Wolności. W poniedziałek autobusy powrócą na swoje stałe trasy.

Kolejowe inwestycje w Słupsku

Przypomnijmy, w ramach inwestycji PKP na stacji Słupsk przebudowane zostaną trzy perony. Będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie do pociągów. Wygodny dostęp do kolei dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią windy z przebudowanego przejścia pod torami. Na peronach zostaną zachowane i odrestaurowane zabytkowe wiaty oraz kioski, podkreślające historyczny charakter stacji.

Nowoczesny system informacji pasażerskiej ułatwi orientację, a wyświetlacze poinformują o przyjazdach i odjazdach pociągów. Nowe lokalne centrum sterowania wraz z systemem sterowania ruchem kolejowym zapewnią sprawne i bezpieczne prowadzenie pociągów. Na Słupi przebudowany zostanie most kolejowy, który umożliwi przeprowadzenie przez rzekę drugiego toru. Inwestycja obejmuje także przebudowę trzech wiaduktów kolejowych, przejścia podziemnego pod torami oraz pięć przepustów. W Kobylnicy Słupskiej, w ciągu linii kolejowej nr 202, zbudowany zostanie nowy peron, który zwiększy możliwości obsługi podróżnych na trasie Słupsk – Szczecin.

Zakończenie wszystkich prac budowlanych w ramach projektu planowane jest w 2026 r. Wartość robót to blisko 562 mln zł.

Z modernizacją stacji Słupsk powiązana jest przebudowa odcinka trasy kolejowej do Lęborka. Powstanie tam drugi tor, który umożliwi szybsze podróże i więcej połączeń. Wygodniejsze podróże oraz pełną dostępność, także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zapewnią przebudowane i nowe perony na stacjach i przystankach: Leśnice, Pogorzelice, Potęgowo, Głuszyno Pomorskie, Strzyżyno Słupskie, Damnica, Jezierzyce Słupskie. Dodatkowy dostęp do pociągów umożliwią trzy nowe przystanki: w Runowie, Łebieniu oraz Siemianicach. Inwestycja obejmie także przebudowę trzech mostów, 12 wiaduktów kolejowych, dziewięciu wiaduktów drogowych, 24 przepustów. Wymieniona zostanie też sieć trakcyjna.

Wykonawcą prac na odcinku Lębork – Słupsk jest spółka INTERCOR. Wartość robót to 1,284 mld zł. Zarówno ta inwestycja, jak i modernizacja stacji Słupsk jest dofinansowana ze środków unijnych – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FenIKS).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza