Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne wizje rozwoju usteckiego portu. Tym razem w Krajowym Planie Odbudowy

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Do usteckiego portu mogą wpływać statki o maksymalnej długości 80 metrów. Cargo, 79-metrowa "Helga", która odwiedziła Ustkę w sobotę z ładunkiem kruszywa, jest jednym z największych, jaki może tu wpłynąć. Po przebudowie do portu zawitają 200-metrowe jednostki.
Do usteckiego portu mogą wpływać statki o maksymalnej długości 80 metrów. Cargo, 79-metrowa "Helga", która odwiedziła Ustkę w sobotę z ładunkiem kruszywa, jest jednym z największych, jaki może tu wpłynąć. Po przebudowie do portu zawitają 200-metrowe jednostki. Mariusz Jasłowski
437 milionów euro ma trafić na rozbudowę portów w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ustka ma być zapleczem serwisowym farm wiatrowych. To już kolejne podejście do przebudowy usteckiego portu.

"Sektor morskiej energetyki wiatrowej stanowi szanse dla rozwoju gospodarczego Polski, w tym zbudowanie i rozwój tzw. local content, którego kluczowym elementem jest budowa infrastruktury portowej, służącej budowie, a następnie eksploatacji morskich farm wiatrowych – taki jest zapis w Krajowym Planie Odbudowy.

Do usteckiego portu mogą wpływać statki o maksymalnej długości 80 metrów. Cargo, 79-metrowa "Helga", która odwiedziła Ustkę w sobotę z ładunkiem kruszywa, jest jednym z największych, jaki może tu wpłynąć. Po przebudowie do portu zawitają 200-metrowe jednostki.

Kolejne wizje rozwoju usteckiego portu. Tym razem w Krajowym...

- W celu właściwej obsługi i zapewnienia bezpieczeństwa morskich farm wiatrowych realizacja inwestycji obejmuje: budowę głębokowodnego terminalu instalacyjnego w morskim Porcie Gdynia, o powierzchni ok. 30 ha, który umożliwi jednoczesną obsługę 2 jednostek instalacyjnych; przebudowę portów na Środkowym Wybrzeżu oraz dostępu do nich od strony morza (w tym falochronów), tak by umożliwić korzystanie z terminali serwisowych przeznaczonych do obsługi jednostek serwisowych offshore wind".

KPO wskazuje porty: w Ustce i w Łebie. Inwestycje ma realizować odpowiednio Urząd Morski w Gdyni i Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Natomiast jednostką odpowiedzialną za ich wdrożenie jest Ministerstwo Infrastruktury, a jednostką wspierającą Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Inwestycje we wszystkich trzech portach mają służyć firmom wytwarzającym energie elektryczną z morskich farm wiatrowych, producentom elementów do budowy morskich farm wiatrowych, podmiotom usługowym, operatorom systemu przesyłowego, użytkownikom krajowego systemu elektroenergetycznego, zarządom portów morskich, operatorom terminali, administracji morskiej, a ostatecznie – społeczeństwu.

Zakres czasowy tego przedsięwzięcia to II kwartał 2021 r. – III kwartał 2026 r. Koszty oszacowano na 437 mln euro.

W Ustce to już drugie podejście do przebudowy wejścia do portu po rozwiązaniu umowy na dofinansowanie Urzędu Morskiego w Słupsku z ARiMR i odebranie ok. 190 mln zł. Aktualnie inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni.
- Odnośnie Portu Ustka, Urząd Morski w Gdyni posiada koncepcję opracowaną w 2020 roku, która obejmuje trzy warianty realizacyjne. Zakładamy, iż w zależności od ostatecznej kwoty przeznaczonej na to zadanie, możliwe będzie zrealizowanie wariantu trzeciego, najbardziej rozbudowanego i zapewniającego funkcje eksploatacyjne (portu serwisowego do obsługi powstających farm wiatrowych), przeładunkowe (obsługa samochodowców o długości do 200 metrów) i rybackie (w zakresie połowów i przetwórstwa) – informuje Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

ZOBACZ TEŻ:

Wariant trzeci zakłada możliwość wejścia do portu statków o długości do 200 metrów. W pierwszej kolejności zostałby zbudowany nowy falochron zachodni, bez naruszania istniejącej zabudowy. Nowy basen portowy pełniłby w przyszłości rolę portu serwisowego do obsługi powstających farm wiatrowych, obsługi samochodowców i jednostek rybackich. Obecnie trwają przedinwestycyjne monitoringi ptaków i ichtiologiczny.

Ruch w usteckim porcie. Rozładunek, kurs na łososiowate i wycieczki

75-metrowa "Anita Hagedorn" wpłynęła do Ustki. Wiosenne ożyw...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto