Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zatrzymania członków gangu samochodowego. Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Słupsku

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Dowody zabezpieczone w sprawie gangu samochodowego
Dowody zabezpieczone w sprawie gangu samochodowego CBŚP
Prokuratura Okręgowa w Słupsku nadzoruje śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów w Szwecji, Niemczech i Polsce. W sprawie jest 29 podejrzanych, głównie z Pomorza, w tym z okolic Słupska.

- Działania Centralnego Biura Śledczego Policji i Prokuratury Okręgowej w Słupsku doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej składającej się z trzech odłamów – informuje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP. - Samochody były kradzione w Szwecji, Niemczech i Polsce, następnie legalizowano je i sprzedawano. Grupa mogła zarobić na tym kilkadziesiąt milionów złotych.

Śledztwo jest prowadzone od października 2020 roku. Kilka miesięcy później do aresztu trafiło 13 podejrzanych. Teraz ten środek zapobiegawczy stosowany jest wobec trzech mężczyzn – Karola K., Wojciecha S. i Adriana B.

- Obecnie w sprawie jest 29 podejrzanych. To osoby z okolic Słupska – z Bierkowa, Bruskowa Wielkiego, Ustki, gminy Potęgowo, Czarnej Dąbrówki, Bytowa, spod Kartuz, ale także z Warszawy, Łodzi, Gdyni i Rumi. Najwięcej podejrzanych pochodzi z Pomorza – mówi Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w skład gangu wchodziły trzy grupy współpracujące ze sobą.

- Według funkcjonariuszy CBŚP członkowie gangu mieli określone zadania. Były osoby odpowiedzialne za znalezienie konkretnego modelu auta, jego kradzież, zorganizowanie przeróbek blacharskich, czy mechanicznych. W kolejnym etapie do działań włączali się paserzy i tak zwane słupy, na których rejestrowane były skradzione pojazdy. Po zalegalizowaniu samochody sprzedawano niczego nie podejrzewającym klientom w Polsce. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie gangu mogli działać od 2017 roku – opisuje proceder rzeczniczka CBŚP. - Wiele miesięcy zajęło policjantom sprawdzanie w kolejnych urzędach dokumentów dotyczących wytypowanych pojazdów. Funkcjonariusze dokładnie analizowali wszystkie informacje, sprawdzali poszczególne numery, marki, a nawet kolory zarejestrowanych samochodów. Weryfikowano także osoby występujące przy rejestracji pojazdów. Przeprowadzona analiza wstępnie wykazała kilkanaście aut, które z dużym prawdopodobieństwem mogą pochodzić z przestępstwa.

Działania były prowadzone od 2021 roku na terenie województwa pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Ostatnie zatrzymania nastąpiły w listopadzie 2022 roku. Jak informuje CBŚP, tym razem uderzenie nastąpiło m.in. w powiecie wejherowskim, kiedy to policjanci zatrzymali podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Prokuratura Okręgowa w Słupsku zarzuca podejrzanym kradzieże z włamaniem, paserstwo, oszustwa, czy poświadczanie nieprawdy w dokumentacji. 18 osób usłyszało usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 5 osób - kierowanie gangami.

W sumie w trakcie działań zabezpieczono około 30 samochodów różnych marek oraz części, podzespoły i akcesoria samochodowe o łącznej wartości około miliona złotych, a także przedmioty służące do kradzieży pojazdów, broń palną, kokainę oraz sfałszowane polskie i niemieckie dokumenty potwierdzające tożsamość, m.in. prawa jazdy, czy dowody osobiste. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około 3 milionów złotych.  

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza