Kolejni olimpijczycy ze Słupska. Sara Twardowska i Tomasz Rozumczyk na podium

Aleksander Radomski
Sara Twardowska i Tomasz Rozumczyk pokazali medale, które zdobyli podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich osób niesłyszących w Brazylii. Sara przyjechała z brązowym medalem w drużynowej koszykówce kobiet. Tomasz, ze srebrnym krążkiem w rzucie oszczepem. Łukasz Capar
Dwa medale przywieźli słupszczanie z XXIV Letnich Igrzysk Olimpijskich Niesłyszących w Caxias do Sul w Brazylii.

Dwa nazwiska dołączają do panteonu słupskich olimpijczyków. W poniedziałek Sara Twardowska i Tomasz Rozumczyk pokazali medale, które zdobyli podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich osób niesłyszących w Brazylii. Sara przyjechała z brązowym medalem w drużynowej koszykówce kobiet. Tomasz, ze srebrnym krążkiem w rzucie oszczepem.

Do dziś nie mogę uwierzyć, że mam brązowy medal - nie ukrywała podczas poniedziałkowej konferencji Sara Twardowska. - Pierwszy raz wystąpiłam w igrzyskach. To były bardzo ważne zawody i granie o wysoką stawkę, a jeśli chodzi o Brazylię, to bardzo ciekawy kraj.

Zawodniczki z Polski w walce o trzecie miejsce pokonały reprezentację Grecji (mistrz świata z 2019 roku). Tegorocznym mistrzem olimpijskim została natomiast drużyna Stanów Zjednoczonych. Srebro wywalczyły Włoszki.

Pięciogodzinna różnica czasu nie przeszkodziła Tomaszowi Rozumczykowi, który z igrzysk przywiózł srebro w rzucie oszczepem. Jego wynik to 57.74 m.

Zawodnik jest podopiecznym Ewy Greckiej i trenuje w Feniksie Słupsk. Do tej pory Rozumczyk był już wicemistrzem świata, wicemistrzem Europy i rekordzistą Polski (63.12 m). Na poprzednich igrzyskach niesłyszących Rozumczyk zajął najbardziej pechową lokatę, bo zaraz za podium, czyli był czwarty.

Igrzyska olimpijskie niesłyszących po raz pierwszy odbyły się w Brazylii i trwały od 1 do 15 maja 2022 roku. Zawody organizowane są co cztery lata. Zawsze rok po klasycznych letnich igrzyskach olimpijskich. W zawodach bierze udział około 4500 zawodników i zawodniczek ze stu krajów. Reprezentanci Polski są obecni na nich od 1924 roku, od pierwszej olimpiady.