Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcje, palety, kolory i odcienie

(oprac. kpn)
Rys. archiwum EkoKLINKIERU
Klinkier. Dosłownie oznacza spieczone tworzywo ceramiczne. To najwyższej jakości materiał stosowany w budownictwie. Odporny na mróz, wilgoć, ogień, warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dziś wraca do łask. Nie tylko dlatego, iż świadczy o prestiżu, guście i... rozsądku stosujących go inwestorów.

W wytwórniach ceramiki elewacyjnej surowiec, głównie ilasty z odpowiednią zawartością glinokrzemianów, podlega dokładnemu sortowaniu, kruszeniu, mieszaniu i nawilżaniu. Formowanie cegieł z tak spreparowanej zaprawy odbywa się pod ciśnieniem ponad 30 atmosfer. Najważniejszy jest jednak proces wypalania gotowych produktów. Obejmuje kilka etapów na których późniejsza ceramika elewacyjna "katowana" jest, przemiennie, temperaturami w zakresach od 600 do ponad 1100 st. C.
W efekcie z pieców klinkierowych wyjeżdżają cegły o imponujących parametrach. Osiągają wytrzymałość na ściskanie ponad 30 MPa. Ich nasiąkliwość nie przekracza 2-3 procent. Ponad 25 razy mogą być bez żadnego uszczerbku zamrażane i rozmrażane. Odporne są więc na najtrudniejsze warunki atmosferyczne oraz wszelkie czynniki chemiczne. W konsekwencji nie ulegają degradacji ani nawet częściowej utracie swoich właściwości przez co najmniej kilkadziesiąt lat. To zaś oznacza, że nie wymagają napraw i konserwacji. Utrzymanie ich w czystości jest natomiast niezmiernie łatwe.

Kolekcje, palety, kolory i odcienie

Proces technologiczny powstawania wyrobów klinkierowych tylko nieznacznie różni się wśród producentów oferujących je na rynku. Wszystkie spełniają więc podstawowe wymogi jakości. Znacznie większe zróżnicowanie obserwujemy w palecie proponowanych kolorów i odcieni klinkieru. Możemy więc wybrać cegły od barwionych czerni, szarości, brązów i czerwieni, aż po naturalne piaskowe żółcie i miodowe kolory jesieni. Ponadto firma EkoKLINKIER wprowadziła na rynek również cegły typu melanż. Uzyskane wzory to nie tylko stonowane barwy ziemi, ale również gra cieni, półcieni i światłocieni.

Nie tylko na ścianie

Podstawowym zastosowaniem klinkieru jest użycie go do wykończenia ścian domów budowanych w technologii muru trójwarstwowego. Właściwa ścianę konstrukcyjną w tym rozwiązaniu ociepla się wełną mineralną lub styropianem. Od zewnątrz elewacje wykonane są z klinkieru. W ten sposób zabezpiecza on zarówno mur jak i materiał izolacyjny. Bogactwo barw cegieł klinkierowych umożliwia dowolne zaprojektowanie fasady budynku. Ciekawym rozwiązaniem może być np. zaakcentowanie przy pomocy klinkieru otworów okiennych (rys. 1). Innym niebanalnym pomysłem jest użycie klinkieru i jego pastelowych barw do wykonania komina.
Ceramika klinkierowa powszechnie też stosowana jest do kreowania przestrzeni wokół domu. Doskonale nadaje się do wszelkich form tzw. małej architektury. Wykonujemy z niej murki oporowe czy ogrodzenia (rys. 2). Zawsze jednak należy zwracać uwagę na prawidłowość wykonania tych elementów. Murki, słupki, czy cokoły trzeba wznosić na dobrze zaizolowanych przeciwwilgociowo fundamentach. Zapobiegnie to kapilarnemu podciąganiu wody przez klinkier i późniejszemu ryzyku pojawienia się na nim wykwitów. Starannie wybrany materiał i fachowe jego użycie zapewni nam jednak pełną harmonię posesji z otoczeniem.
Wewnątrz zaś przyjazne ciepło w domu podkreśli klinkier użyty np. jako obudowa kominka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza