Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcjonerka komplementów - Test "Głosu"

Ireneusz Wojtkiewicz
Renault Laguna Gandtour uznawana jest za jeden z najładniej-szych modeli kombi wśród aut klasy średniej
Renault Laguna Gandtour uznawana jest za jeden z najładniej-szych modeli kombi wśród aut klasy średniej Fot. Ireneusz Wojtkiewicz
Lagunie kombi ze 120-konnym silnikiem, którą testowaliśmy przed rokiem, wprawdzie niczego nie brakowało, lecz producent wyposażył to auto w silnik mocniejszy o 30 KM. Teraz temu półtoratonowemu autu jakby urosły skrzydła

Różnicę na korzyść widać nie tylko podczas ruszania spod świateł. Ten samochód, użyczony do naszego testu przez słupskiego dilera Renault Andrzeja Opalińskiego, może zaspokoić oczekiwania użytkowników wymagających od auta dużego temperamentu nawet wtedy, gdy jedzie nim komplet pasażerów z dużym i ciężkim bagażem.

Nadwozie: elegancka, łagodna linia

zupełnie nie zdradza pewnej agresywności, jakiej ten samochód nabrał dzięki zwiększeniu mocy turbodieslowskiego napędu.
Wizerunek laguny może się kojarzyć z cichą, pełną naturalnej urody zatoczką, wymarzoną na spokojny weekend lub dłuższy relaks. Także w kawalkadzie aut laguna może uchodzić za ozdobę. Upewniają nas o tym zaciekawieni tym autem piesi i zmotoryzowani.
Wielu pyta o walory i cenę, która
- trzeba przyznać - jest niebotyczna dla większości potencjalnych nabywców.
Fachowe oko nie dostrzeże w nadwoziu laguny niczego, co należałoby zapisać jako mankament powłoki lakierniczej czy spasowania elementów karoserii.

Wnętrze: ujmuje przede wszystkim

bardzo wygodny dostęp do kabiny pasażerskiej i bagażowej. Kierowca jest uprzywilejowany szczególnie, bo ma możliwość dopasowania sobie fotela w trzech płaszczyznach oraz wyregulowania położenia kierownicy w pionie i poziomie.
Wnętrze jest obszerne, zapewniające wygodne warunki jazdy z przodu i tyłu. Obniżony próg bagażnika
pozwala bez większego wysiłku załadować bądź wyładować auto.
475-litrowej pojemności bagażnik wprawdzie nie należy do największych w tej klasie aut, ale w razie potrzeby można go powiększyć nawet
3-krotnie (do 1500 litrów), przy
czym wymaga to złożenia tylnych siedzeń.
Wnętrze harmonizuje całkowicie z wyglądem zewnętrznym. Jest przytulne i eleganckie. Tapicerka, deska rozdzielcza i pozostałe elementy wykonane są z bardzo dobrych jakościowo materiałów. Tylko wprawne oko wypatrzy w zakamarkach drobne niedokładności w spasowaniu elementów plastikowych i blaszanych, np. na wewnętrznej powierzchni drzwi bagażnika.

Mechanika: jak na "ropniaka"

to ten najmocniejszy, turbodieslowski napęd w lagunie raczej nie ustępuje stosowanym również w tym samochodzie silnikom benzynowym o podobnej pojemności skokowej, a przy tym jest dużo oszczędniejszy w zużyciu paliwa.
Charakterystyczne klekotanie motoru wysokoprężnego jest słyszalne tylko na zewnątrz, do środka taki odgłos pracy już nie dociera. We wnętrzu nie słuchać także ani "grania" pędu powietrza na relingach dachowych, ani szumu układu jezdnego.
Dobrze zestrojone zawieszenie także nie przenosi do wnętrza drgań spowodowanych nierówną nawierzchnią drogi. Precyzyjnie i płynnie działa skrzynia biegów, chociaż skoki dźwigni są nieco przydługie, a włączanie "szóstki" i wstecznego wymaga wyczucia większego, niż przy operowaniu pozostałymi przełożeniami.
Laguna w porównaniu ze swymi rywalami nie jest zbyt "odlotowa" w sprincie i przyspieszeniu. Widać zresztą, że pod względem osiągów konkurencja niemalże depcze sobie po piętach. Jej przewagą jest jednak szósty bieg, na którym jazda jest dosyć dynamiczna, a przy tym pozwala oszczędzać na zużyciu paliwa.
Co do elektroniki, to trudno podzielać opinię, że w tym samochodzie jest jej za dużo. Być może pogląd taki się utarł dlatego, że jest to jeden z nielicznych samochodów, w którym zamiast tradycyjnej stacyjki z kluczykiem stosuje się czytnik elektronicznej karty i przycisk "start/stop". Warto jednak mieć na uwadze wrażliwość elektroniki laguny na zanieczyszczenia i niedopełnianie okresowych przeglądów.

Komfort: tym się płynie

- można powiedzieć o jeździe laguną. Dobrze wyprofilowane są fotele, kokpit kierowcy stanowi wzór pod względem ergonomicznym. To samo można powiedzieć o licznych, pomysłowo rozmieszczonych schowkach, np. szufladach pod siedziskami przednich foteli, w podłokietnikach z przodu i tyłu oraz o klimatyzowanej skrytce przed przednim siedzeniem pasażerskim. Godne do naśladowania przez innych producentów są stosowane tu wyścielenia skrytek zapobiegające odgłosom, jakie wydają różne przedmioty w kontakcie z gołym plastikiem. Na pochwałę zasługuje też wydajna klimatyzacja z osobną regulacją nawiewu na prawą i lewą stronę kabiny pasażerskiej.

Bezpieczeństwo: najwięcej, bo pięć gwiazdek

przyznanych przez Euro NCAP po testach zderzeniowych, jest najlepszym świadectwem tego auta.
Dopiero niedawno Mercedes jako drugi po Renault uzyskał tę najwyższą ocenę poziomu bezpieczeństwa biernego i aktywnego samochodu osobowego. Bliska tego sukcesu jest również Toyota, ale tymczasem lagunę można uważać jako najbezpieczniejsze auto w swojej i pozostałych klasach. W jeździe czuje się zresztą, że laguna jest samochodem, na którym można polegać w sytuacjach nawet krytycznych. Dla testującego największy walor polega na stabilności tego auta tam, gdzie można mieć problemy w panowaniu nad innym samochodem, który np. nie ma tak skutecznych jak laguna hamulców, lub nie może przy większej prędkości utrzymać toru jazdy na ostrzejszych łukach drogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza