MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kołnierzyki i żakiety. Na procesję zakładało się najlepsze ubrania. Tak wyglądało Boże Ciało w PRL-u. Zobacz zdjęcia sprzed lat

Anna Moyseowicz
Boże Ciało ma skomplikowaną historię, ale w czasach PRL-u nigdy nie zakazano procesji.
Boże Ciało ma skomplikowaną historię, ale w czasach PRL-u nigdy nie zakazano procesji. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Boże Ciało było i jest dla praktykujących katolików jednym z najważniejszych świąt w roku. Tego dnia wierni mogą oddać cześć Bogu w wyjątkowy sposób, bo nie tylko podczas mszy świętej, ale również podczas uroczystej procesji. Jak to święto wyglądało kiedyś? W czasach PRL-u nie zawsze było ono przez polityków dobrze widziane. Zobacz zdjęcia sprzed lat.

Spis treści

Boże Ciało w czasach PRL-u

Przyjęło się, że w Boże Ciało wierni, którzy uczestniczą we mszy i w procesji ubierają się elegancko. W przypadku pań często są to sukienki, w przypadku panów koszule i garnitury. Podobną tendencję widać także na zdjęciach z procesji z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

A jak obchodzono wtedy Boże Ciało? Same obchody miały podobny charakter do współczesnych, jednak podejście państwa do święta było inne. Podczas wojennej okupacji zakazano procesji, ale tuż po zakończeniu wojny starano się pokazać, że nowa Polska jest taka, jak dawna i na obchody pozwalano. Pod koniec lat 40. podejście władzy do kościoła znacznie się zmieniło, zabroniono zgromadzeń religijnych, jednak właśnie Boże Ciało było wyjątkiem. Później relacje państwo – kościół były zmienne, jednak przedstawiciele władzy pojawili się na procesjach dopiero po 1989 roku.

Czym jest Boże Ciało?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, o co chodzi z Bożym Ciałem? Jest to okazja do wyznania wiary publicznie, podziękowania Bogu za otrzymywane łaski i uczczenia eucharystii. Jest to również okazja do przystąpienia do spowiedzi oraz przyjęcia komunii. Wierni tego dnia powinni uczestniczyć we mszy świętej oraz w procesji do czterech ołtarzy.

Kiedy jest Boże Ciało? To święto zawsze przypada w czwartek, w ten sposób nawiązując do Wielkiego Czwartku, gdy chleb i wino przemieniły się w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Boże Ciało obchodzi się 60 dni po Wielkiej Niedzieli. W 2024 roku święto przypada w czwartek 30 maja.

Procesja Bożego Ciała

Procesja w Boże Ciało jest jednym z głównych punktów święta. Idzie ona ulicami miasta, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywane są fragmenty Ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasz i św. Jana. Pierwsze z procesji miały miejsce już w XIII wieku w Niemczech. Kolejno ten zwyczaj stał się częścią obchodów w takich krajach jak Anglia, Francja, część Włoch i także Polska. Pierwsze w Polsce obchody Bożego Ciała miały miejsce w diecezji krakowskiej w 1320 roku.

Boże Ciało ma skomplikowaną historię, ale w czasach PRL-u nigdy nie zakazano procesji.

Kołnierzyki i żakiety. Na procesję zakładało się najlepsze u...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kołnierzyki i żakiety. Na procesję zakładało się najlepsze ubrania. Tak wyglądało Boże Ciało w PRL-u. Zobacz zdjęcia sprzed lat - Strona Kobiet

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza