Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolosy 2018. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Michał Kankowski
W drugi weekend marca, Gdynia zamieniła się w mekkę marzycieli, buntowników, a przede wszystkim, miłośników podróżowania. Największy festiwal podróżniczy w Polsce i Europie odbył się już po raz 20-ty, na Gdynia Arena.

W ciągu trzech dni miała miejsce niecała setka prezentacji podróżniczych i warsztatów. Przyznano nagrody za najciekawsze wyprawy w roku 2017, oraz nagrodę główną, Super Kolosa, za całokształt dokonań podróżniczych.

Całe wydarzenie nie tylko pozwala podzielić się podróżnikom swoimi przygodami, a również ma duże głębszą misję, którą zrozumie jedynie uczestnik – pozwala uciec od rutyny dnia codziennego. Wyrywa nas ze schematu życia, do którego każde z nas jest przyzwyczajone. Pozwala spojrzeć na drugiego człowieka jak na myślącą, czującą istotę, bez uprzedniego zaszufladkowania go w stereotypy koloru skóry, miejsca pochodzenia, czy ilości lajków na portalach społecznościowych.

Ja osobiście traktuję Kolosy jako przymusową coroczną terapię. Żyjemy w czasach, w których jesteśmy bombardowani negatywnymi informacjami 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Wystarczy ten jeden weekend, aby ponownie uwierzyć, że ludzie z natury są dobrzy, a marzenia, zawsze warte spełniania.

Prezentacje, które wyjątkowo zapadły mi w pamięć to „#ZaDrzwiami: Polska pod jednym adresem” – Krzysztofa Story, jak również samotny bieg na szlaku Yukon Trail, liczący 1600 km - Michała Kiełbasińskiego. Krzysztof Story wybrał numer domu oraz często występującą na terenie Polski ulicę, którą pieszczotliwie nazwał „Cichą”, i jeździł na rowerze w celu odkrycia historii kryjących się za danym adresem. Odwiedził 70 domów, z czego aż 60 procent udzieliło wywiadu. Każdy dom posiadał własną unikalną historię. Zdarzały się te przedstawiające przepiękną miłość między dwojgiem ludzi. Jak również samozwańczego króla, który w pogoni za swoją pasją do kolekcjonowania unikalnych artefaktów, porzucił swój dom, rodzinę w Warszawie i przeniósł się samotnie w sam środek lasu. Niestety, zdarzały się również przykre historie, jak choćby ta, w której jedynym marzeniem ojca było to, aby jego córka nigdy nie stała się taka jak on. Były to historie przeciętnego Polaka, który na te 30 minut prelekcji, przestał być jedynie kolejnym numerem w statystyce.

Michał Kiełbasiński podjął się samotnego biegu szlakiem Yukom Trail. Bieg liczył 1600 km, w temperaturach wahających się od -10 °C do -45 °C. Całość zajęła mu 34 dni, co daje nam średnie tempo niecałych 50 km na dzień. Jak sam powiedział, czas nie mierzył na podstawie mijających dni, a częstotliwości odpadających paznokci u stóp, których zresztą zdążył się wszystkich pozbyć przed dotarciem do mety. Była to już jego druga próba pokonania podobnej trasy. Poprzednio, po 150 km musiał przerwać bieg z powodu ciężkich odmrożeń palców i nóg - jak sam mówi, nie stracił ich tylko dzięki profesjonalizmowi tamtejszych lekarzy. Celem wyprawy ultramaratończyka było zebranie pieniędzy dla psów z polskich schronisk. Przed wyprawą prosił, by każda z kibicujących mu osób zadeklarowała wpłatę choćby 1 grosza za każdy przebiegnięty przez niego kilometr.

Na Kolosach przyznano nagrody w 5 kategoriach głównych:

1. Żeglarstwo – Tutaj Kolosa nie przyznano. Wyróżniono natomiast Michała Palczyńskiego za półroczny rejs przez Arktykę w trudnych nawigacyjnie i pogodowo warunkach, przeprowadzony zgodnie z dobrą praktyką morską. Oraz Piotra Czarnieckiego za inspirującą, samotną wyprawę przez Atlantyk na 5-metrowym jachcie „Atom” i konsekwentną realizację żeglarskich marzeń.

2. Eksploracja jaskiń – Kolosa otrzymał Speleoclub Wrocław za eksplorację jaskiń w górach Picos de Europa. W jej efekcie osiągnięto deniwelację 957 m w jaskini Sistema Cemba Vieya, dzięki czemu stała się ona najgłębszą spośród wszystkich jaskiń eksplorowanych przez polskie wyprawy w tych górach. Wyróżniono Uczestników wyprawy Prokletije 2017 (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego Poznań i Speleoklub Świętokrzyski) za osiągnięcie deniwelacji 696 m w Jaskini Górniczej, dzięki czemu stała się ona najgłębszą znaną jaskinią w górach Prokletije.

3. Podróże – Kolosa otrzymali Norbert Pokorski i Marek Połchowski za eksplorację trudnodostępnych rejonów Grenlandii. Wyróżnienie uzyskali Maciej Besta za samotne przejście Góry Byrranga na północy Syberii. Tomasz Wojtowicz za trwającą trzy lata podróżniczą przygodę, podczas której okrążył świat awionetką, oraz Magdalena Konik za dokumentację pasterskiego życia w Tuszetii.

4. Alpinizm – Kolosa otrzymał Marek Raganowicz za świetne stylowo, samotne wytyczenie dwóch nowych dróg „MatraMandala” i „Secret of Silence” na Ziemi Baffina. Alpinista spędził na pionowych, arktycznych urwiskach 30 dni, wykazując się nieprawdopodobną wytrzymałością na ekstremalne warunki i umiejętnością wyszukiwania nowych logicznych linii. Wyróżniono Konrada Ociepka, Wojciecha Malawskiego, Marcina Tomaszewskiego oraz Sławomira Ejsymont i Mateusza Soleckiego za eksploracyjną wyprawę na zachodnie wybrzeże Grenlandii. Najlepszym wynikiem osiągniętym podczas ekspedycji było poprowadzenie nowej, trudnej technicznie drogi „Night Watch”. Wyróżniono również Katarzynę Ośka i Michała Czech za klasyczne przejście drogi „Freerider” na El Capitanie w Dolinie Yosemite.

5. Wyczyn roku – Kolosa otrzymał Aleksander Doba za trzecią kajakową wyprawę przez ocean, podczas której przepłynął północny Atlantyk z wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Francji. Wyróżniono Michała Kiełbasińskiego za samotne zimowe przebiegnięcie liczącego

1600 km szlaku Yukon Trail. Kamilę Kielar za przejście szlaku Pacific Crest Trail. Oraz Romualda Koperskiego za samotne przepłynięcie Atlantyku łodzią wiosłową

Oprócz nagród głównych, przyznano również nagrody dodatkowe:

· Nagrodę Specjalną otrzymał Henryk Widera za wspaniałą postawę, imponującą wytrwałość oraz konsekwencję w realizowaniu żeglarskiej pasji dla człowieka niezwykłego, którego niezależność, umiłowanie wolności oraz odwaga, by żyć w zgodzie z samym sobą, budzą głęboki podziw i stanowią wzór do naśladowania.

· Nagrodę im. Andrzeja Zawady otrzymał Tomasz Owsiany na realizację wyprawy „Do wnętrza Gujany Francuskiej”.

· Nagrodę Wiecznie Młodzi otrzymał Lech Flaczyński na realizację wyprawy na Makalu.

· Nagrodę Grand Prix Wystawy Fotoblog otrzymała Dominika Mizerska za zdjęcie „Wyjście z cienia”.

· Nagrodę Dziennikarzy otrzymał Krzysztof Story za realizację projektu „#ZaDrzwiami: Polska pod jednym adresem”.

· Nagrodę publiczności w kategorii

o Najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob otrzymał Artur Filipczak za zdjęcie „Niebiańskie poletko”.

o Najlepsza prezentacja 20. OSPŻiA w Arenie Gdynia otrzymał Piotr Strzeżysz

o Najlepsza prezentacja Fotoplastykonu w PPNT otrzymali Ewelina i Paweł Chwastowie

W dniach 9-11 marca, kilkanaście tysięcy spragnionych przygód osób, pojawiło się na festiwalu Kolosy. Była już to 20 edycja tego wydarzenia. Miała tu miejsce niecała setka prezentacji podróżniczych i warsztatów. Przyznano najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce za najciekawsze wyprawy w roku 2017, oraz nagrodę główną, Super Kolosa, za całokształt dokonań podróżniczych.

Na koniec, przytoczę tu cytat, który najlepiej opisuje charakter imprezy. Za tych, co szaleni. Za odmieńców. Buntowników. Awanturników. Niedopasowanych. Za tych, co patrzą na świat inaczej. Oni nie lubią zasad. Nie szanują status quo. Można ich cytować, można się z nimi nie zgadzać; można ich wysławiać, można ich zniesławiać. Ale jednego nie można zrobić - nie można ich ignorować. Bo to oni zmieniają świat. Popychają ludzkość do przodu. I choć niektórzy mogą widzieć w nich szaleńców, my dostrzegamy w nich geniusz. Ponieważ to ludzie wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat... są tymi, którzy go zmieniają. Walter Isaacson – Steve Jobs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza