Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komentarz Zbigniewa Mareckiego. Czy w Słupsku wybuchnie wojna religijna?

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
archiwum
Co prawda chyba nam jeszcze nie grozi wojna na noże i inne narzędzia mordu, ale atmosfera robi się coraz bardziej gorąca. Głównie za sprawą stosunku do symboli religijnych.

Jak wszyscy wiemy, Robert Biedroń, prezydent Słupska jest ateistą. Ma do tego prawo. Problem w tym, że swoje poglądy demonstruje publicznie. Już kilka razy pokazał, że wg niego religia to sprawa prywatna.

Po raz pierwszy otwarcie zamanifestował to, gdy uznał, że na murach słupskiego ratusza nie ma miejsca na portret papieża Jana Pawła II, który jest honorowym obywatelem Słupska. Wtedy otwarcie zaprotestował przeciw temu Adam Jaworski, słupski działacz partii Zbigniewa Ziobry.

Na tym się jednak nie skończyło, bo prezydent Biedroń obraz świętego Jana Pawła II zdjął także ze ściany swojego gabinetu. Dziennikarzom tłumaczył, że zrobił to, bo chce szanować rozdział państwa od kościoła. Wówczas doniesienie do słupskiej prokuratury na prezydenta Słupska złożył szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Przed Sektami i Przemocą, zarzucając mu znieważenie przedmiotu czci religijnej.

- Rzeczywiście obraz zdjął ze ściany, ale przekazał go do Kościoła Mariackiego, więc nie może być mowy o jego znieważeniu - uznał Krzysztof Młynarczyk, ówczesny prokurator rejonowy w Słupsku.

Jak się okazuje, prezydent Biedroń jest konsekwentny, bo tegoroczne, bardzo bogate miejskie dekoracje, które przed kilku tygodniami pojawiły się w różnych punktach Słupska, nie zawierają żadnego elementu, który wskazywałyby na religijny charakter Świąt Bożego Narodzenia.

Tymczasem w czwartek (28 grudnia) Rada Miejska w Słupsku 14 głosami uchwaliła rezolucję w sprawie poparcia działań rządu na rzecz przeniesienia pomnika Jana Pawła II z Francji do Polski. To odpowiedź na działania francuskiego wymiaru sprawiedliwości, któremu nie odpowiada krzyż na pomniku Jana Pawła II w jednym z tamtejszych miast.

Nie wiadomo, czy kiedykolwiek dojdzie do przeniesienia wspomnianego pomnika, bo miejscowe władze chcą bronić jego integralności, ale wyraźnie widać, że w Słupsku tworzą się dwa obozy: zwolenników zachowania symboli chrześcijańskich w życiu publicznym oraz tych, którzy przekonują, że religia powinna być sprawą prywatną. Tym sposobem na nasz grunt został przeniesiony spór, który na Zachodzie trwa od dawna. Na razie mamy do czynienia ze sporem na gesty i deklaracje, ale nie jest wykluczone, że ta wojna będzie się zaostrzać.

Wskazuje na to choćby zorganizowane w Słupsku na początku grudnia przez stowarzyszenie "Krucjata Młodych" zgromadzenie modlitewne, które przebiegało pod hasłem „Publiczny różaniec w intencji odnowy moralnej miasta, odnowy moralnej narodu i nawrócenia prezydenta Roberta Biedronia”. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób.

Jego organizatorzy zapowiadają powtórzenie tego typu modlitw. Prezydent Biedroń w publicznych wystąpieniach bagatelizuje te działania, ale jak się wydaje, nie jest wykluczone, że starcia na tle religijnym będą nabierać siły. Oby nie były zapowiedzią nowych wojen religijnych, które Europa już przerabiała.

Zobacz także: Prezydent Biedroń o pieniądzach na remont kościoła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza