Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kometal w Koszalinie przestał istnieć

Jakub Roszkowski [email protected] Tel. 94 347 35 99
Zakład w Koszalinie został wyceniony na 15 milionów złotych.
Zakład w Koszalinie został wyceniony na 15 milionów złotych. sxc.hu
Największy w Polsce producent bębnów i tarcz hamulcowych - koszalińska spółka Kometal - już nie istnieje. Sąd ogłosił jej upadłość. A syndyk wystawił na sprzedaż całe przedsiębiorstwo - za 20 mln złotych.

- W tej chwili już tu nikt nie pracuje, czekamy na oferty zakupu zakładu obróbczego w Koszalinie oraz odlewni w Darłowie - informuje nas Grażyna Kozłowska, syndyk masy upadłościowej Kometalu. - Majątek został na razie zabezpieczony i jest dozorowany, zatrudnieni pozostali jedynie konserwatorzy - dodaje.

Zakład w Koszalinie został wyceniony na 15 milionów złotych. Mieści się przy ul. Bohaterów Warszawy. Natomiast odlewnię żeliwa w Darłowie można kupić za 5,1 miliona złotych. Obiekt znajduje się tuż przy wjeździe do miasta.

Dlaczego zakład, który zatrudniał w najlepszych czasach nawet 320 osób i należał do elitarnej grupy koszalińskich firm pod logo Made in Koszalin, upadł? - Kredyty, zadłużenie, kryzys, no po prostu kasa - tłumaczą nam byli już pracownicy, związani z zarządem spółki. - Przeszliśmy restrukturyzację, grupowe zwolnienia, ale kryzys 2008 - 2009 roku najbardziej dosięgnął branżę samochodową, a więc i nas - opowiadają. - Ceny surowców wzrosły, zamówień nie było, mimo reorganizacji trzeba było zamykać interes - dodają.

A jeszcze w latach 2007 - 2008 spółka, ze wsparciem unijnych dotacji, zainwestowała blisko 4 miliony złotych w modernizację odlewni w Darłowie. W Koszalinie produkowała i eksportowała blisko 400 typów bębnów i tarcz hamulcowych do samochodów ciężarowych, autobusów i przyczep niemal wszystkich typów europejskich pojazdów. Miała certyfikaty zgodności z normami Unii Europejskiej. Niestety, mimo tego przepadła.

To była jedna z najstarszych firm w regionie. Pierwsze wzmianki o zakładzie zanotowano już w 1919 roku. Przed wybuchem II wojny światowej zakład zajmował się remontem silników i nadwozi traktorowych oraz remontem silników samochodowych.

W latach 1939 - 1945 remontowane były tu samochody dla potrzeb wojennych. Pod koniec wojny obiekt został w dużej części zniszczony. Odbudowano go, a już po zakończeniu wojny powołano tu Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorowe i Mechanizacji Rolnictwa, natomiast w 1975 roku powstają Koszalińskie Zakłady Naprawy Samochodów, pracodawca dla ponad 300 osób z regionu. Odlewnia mieściła się wtedy przy ul. Zwycięstwa w Koszalinie, róg Powstańców Wielkopolskich.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza