Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska zapowiadała walkę z niepłaceniem podatków przez bogatych. Dlaczego ją przegrała?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
O konieczności ograniczenia lub likwidacji rajów podatkowych Komisja Europejska mówił od lat. Co udało się jej zrobić?

Międzynarodowe dziennikarskie śledztwo wykazało, że problem bogatych, wpływowych i znanych ludzi, którzy unikają płacenia podatków, kwitnie w najlepsze. Sprawę ucieczki do rajów podatkowych od lat podnosiły organy Unii Europejskiej. Zapowiadano skończenie z tym procederem. Czy tak się stało?

Pandora Papers oraz informacje Deustche Welle nie napawają optymizmem. – O wszystkim przeczytaliśmy w gazetach – mówiła rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant, poproszona o komentarz na gorąco do rewelacji Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych o tym, jak politycy i celebryci, także z Unii Europejskiej, unikają płacenia podatków. Spinant od razu dodała, że obecnie nie planuje się działań w poszczególnych przypadkach i wobec poszczególnych osób, które wymieniono w dokumentach.

W Pandora Papers pojawiało się nazwisko byłego komisarza ds. zdrowia Johna Dallego z Malty. Zrezygnował on ze stanowiska po oskarżeniach o udział w aferze lobbingowej w związku z dyrektywą tytoniową z 2012 r. Dziennikarze śledczy ustalili, że w roku 2006 założył fikcyjną firmę na brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Dziś, ten pobierający emeryturę byłego komisarza unijnego, oświadczył, że nigdy nie korzystał z tej firmy i dlatego nie poinformował o niej parlamentu Malty, co powinien zrobić.

Między innymi brytyjski „The Times” od lat opisywał nieskuteczne działania Komisji Europejskiej, które miały ukrócić praktyki unikania płacenia podatków. Wydawało się, że najlepszym sposobem na takie sposoby byłaby likwidacja rajów podatkowych. Tak się jednak nie stało.

Komisja Europejska chwali się, że wiele zrobiono w ostatnich latach, by miliarderzy, politycy i celebryci przestali uchylać się od płacenia podatków. Komisja Europejska wśród swoich dotychczasowych sukcesów wymienia praktyczną likwidację tajemnicy bankowej, wymianę informacji o ulgach podatkowych przez poszczególne kraje i podejmowane przez nich działania wobec prania brudnych pieniędzy. Obiecano, że do końca tego roku mają powstać przepisy mające na celu ograniczenia powstawania „firm krzaków", których jedynym adresem jest skrzynka pocztowa. Tyle że o takich planach i zapewnieniach mówi się już od wielu lat.

Co ciekawe, na obecnej liście podatkowych rajów, sporządzonej przez Unię Europejską, wymienione jest tylko jedno państwo, które występuje w Pandora Papers. To Panama. Z takiego stanu rzecz kpił europoseł Zielonych Swen Giegold, tłumacząc, że z taką listą rajów na pewno nie wygra się z groźnym procederem unikania płacenia podatków. Dlatego, jego zdaniem i innych europosłów, powinno się nie tylko zaktualizować listę oraz zaostrzyć kryteria uznawania państw za raje podatkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Europejska zapowiadała walkę z niepłaceniem podatków przez bogatych. Dlaczego ją przegrała? - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza